Okunma

Yurt dışından alışverişlere KDV geliyor!


06 Mayıs 2018 Pazar 14:15
Yurt dışından alışverişlere KDV geliyor!

Binlerce insanın merak ettiği yurt dışından alışveriş konusu, yeni bir düzenleme ile çok daha sıkıntılı bir hale büründü. Artık yurt dışından yaptığınız alışverişler yüzde 18 oranında KDV’ye tabii olacak.

Yurt dışından alışveriş zorlaşmaya devam ediyor

Amazon’un yaptığı yeni bir bildiride, 1 Haziran tarihinden itibaren Türkiye’deki müşteriler için %18 KDV uygulanmaya başlanacağı belirtildi.

Kullanıcılara mail gönderen Amazon, Amazon Web Services üzerinden yapılan alışverişlere bu uygulamanın geleceğinden bahsediyor.

Gümrük vergisi sınırı da azaltılmıştı

Normalde yurt dışından bir şey sipariş etmek istediğinizde bunun bir alt sınırı vardı. O alt sınır 22 euroya kadar düşürüldü. Bu rakamın üstüne çıkmazsanız gümrük vergisi vermiyordunuz.

Ancak eğer KDV uygulaması tüm ürünler için gelirse, artık aldığınız her şey için gümrük vergisinin yanında KDV de ödemek zorunda kalacaksınız.

Şu an tam olarak uygulamanın hangi ürünleri kapsadığı bilinmiyor.

Fakat çok iyi bilinen bir şey var ki yurt dışından alışveriş zorlaşmaya devam ediyor. Ülkemizdeki dolar ve euronun durumu da göz önüne alındığında alım gücü giderek azalıyor.

Konu hakkındaki yorumları ise siz değerli kullanıcılarımıza bırakıyoruz.
yazarCem Mildon

Teknoloji, spor ve kripto para gibi alanlarda çeşitli tecrübeleri ve girişimleri bulunan Cem, içeriklerini okuyuculara sunmaktan büyük zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

31 yorum - “Yurt dışından alışverişlere KDV geliyor!”

 1. Ismet batak dedi ki:

  Kdv fiziki urunler icin gecerli degil, web services uzerinden satilan hizmetler icin yapti bu bilgilendirmeyi amazon.

 2. Gg dedi ki:

  Almanyada herşeyin vergisi %19, otomobilin de sakızın da, %50 diyen arkadaş nerden duyduysa.

 3. Özgür dedi ki:

  Yakında nefes almak bile vergiye tabi olcak

 4. Kurt dedi ki:

  Yapmayın ağalar aldığımız ekmekten sigaradan çatır. çatır vergi ödüyoruz ne oluyor? Eğitim ,sağlık , hizmet, yatırım olarak mı dönüyor ? Satılacak kaynak kalmadı kimleri zengin ediyoruz ?

 5. Bilal dedi ki:

  O zaman bu mantığa göre gümrük vergisi kaldırılmalı. Atıyorum 500 dolarlık üründe alsam gümrük vergisi olmamalı. KDV + gümrük vergisi mi olur? Ölme eşeğim ölmee..

 6. Anonim dedi ki:

  arkadaşlar furiblue diye blutut kulaklığı iki hafta araştırdım Ali’den gearbesten gittigiyordan daha ucuza buldum

 7. Fatih dedi ki:

  Yerinde bir hamle. Bu sayede ithalat oranını düşürmesi, yerli üreticilerin korunması sağlanır. Ayrıca euro ve doların artması bir nebze önlenir. Bu arada her ülke vergi ile büyüme yakalar. Vergilerle kdvlerle büyümeye çalışıyor yorumları yapanlar ekonomiden anlamıyor belli ki. Devletlerin gelir kaynağı vergilerdir zaten. Ayrıca Almanya gibi ülkelerde vergi oranları %50 civarlarında en düşük olan o da. Bizde ise asgari ücret alan kişide %15 vergi oranı yani elin avrupalısı bizden en az %35 daha fazla vergi ödüyor.

  1. Anonim dedi ki:

   Üretime ne dersin? Almanya ayrıca üretiyorda, sen neyi üretiyorsun?? Aksine satıyorsun. Boş boş konuşma bence.

  2. Asddgh dedi ki:

   Kardeşim sende ekonomiden pek anlamıyorsun. Anlamış gibide davranma. Önemli olan alım gücüdür. Ne kadar refahda yaşadığındır. Avrupalı %100 vergi verse ne olur. Kaç asgari ücret aynı malı alabiliyorsun kıyaslaması yap en basitinden alım gücünü anlarsın.

  3. Bıdıbdı dedi ki:

   Kardeşim sende ekonomiden pek anlamıyorsun. Anlamış gibide davranma. Önemli olan alım gücüdür. Ne kadar refahda yaşadığındır. Avrupalı %100 vergi verse ne olur. Kaç asgari ücret aynı malı alabiliyorsun kıyaslaması yap en basitinden alım gücünü anlarsın.

  4. Mehmet dedi ki:

   avrupayla kıyaslayacaksın milli hasılayı ve yaşam standardını kıyasla.

  5. Anonim dedi ki:

   fatih hocam iyi güzel diyorsunuzda almanya dediğin ülkede her malın bir karşılığı var nerdeyse üretmediğimiz ülkemizde olmayan ve ülkemize girmeyen almak istediğimiz ihtiyacmız olan bir eşyaya dünyanın vergisini ödemekte hoş değil bu en ufak birşey de olabilir burda yoksa dışardan almaya mecbursun demektir ama onuda almakta sıkıntılar cıkıyor yerli üretimiz çoğu konuda eksik keşke olsada burdan alsak

 8. Sinan dedi ki:

  15 senede dünyanın 1 numaralı ülkesi haline geldik. Türkiye’de üretilmeyen mal kalmadı. Devlet haklı olarak Türk sanayicisini korumak istiyor. Çapulcular zannediyor ki Türkiye’nin borçları 15 senede 3 kat arttı. Yol yapıldı, köprü yapıldı. Tabii ki artar. Fahiş para veriyoruz geçiş ücreti için diyorlar. Şimdi girişimcinin 5 köprü parasıyla 1 köprü yapma hakkını niye elinden alıyorsunuz.

  Şaka bir yana, o kadar çok borcumuz var ki, nerden gelir elde edecekler bilemiyorlar. Bu ekonomik krizin sebebini dışarda aradıkça biz otomobil misali yurtdışından kalem alsak önce ÖTV sonra ÖTV’li malın KDV’sini öderiz.

  Biz adam olmayız, kimse kusura bakmasın.

  1. Umut dedi ki:

   Ilk basta yaptigin ironimiydi

  2. Umut dedi ki:

   Ilk basta yaptigin ironimiydi

  3. Fatih dedi ki:

   Devletin borcu yok. Senin borcu var dediğin şey özel sektörün borcu. Avrupalı ülkelerin her birinin yaklaşık 1 trilyon dolara yakın borcu var imf’ye devlet olarak bu. Özel sektör borcunu değinmiyorum bile.

  4. Ali dedi ki:

   son cümlenin altına imzamı atarım, hakikaten sürekli birilerine suç atıyoruz, yok dış güçler, yok siyasi partiler, yok siyasetçiler, yok bilmem kim, arkadaş asıl sorun bizde olmasın!

 9. tarık dedi ki:

  Her şey iYi olacak

 10. Muharrem Adak dedi ki:

  Vatan’da veya Teknosa’dan alın diyorsunuz. Vatan ve Teknosada satılan ürünler ucuz olsaydı zaten bu millet neden gidip yurt dışından ürün getirttirsin.
  Bunu yaparak milletin cebindeki üç kuruş paraya da göz dikiyorlar.
  Yurt içi aşırı yüksek vergiler yüzünden hergün birşeylere zam gelirken
  Sadece vergiler ile Türkiye’yi geliştirmeyi düşünenler var sanırım. Böyle devam edin 😀

 11. Anonim dedi ki:

  Şimdi bu düzenlemeye olumlu bakan kesime sorarım örnek olarak Almanya’dan almak istediğin ürüne %19 ülkenin vergisini öderken birde kendi ülkenin %18kdvsini ödemek nasıl bir histir merak ediyorum.

 12. Anonim dedi ki:

  Çok geç kalınmış bir uygulama ülkemizde yatırım yapmış firmaların korunması lazım

 13. MM dedi ki:

  Bu tür şeyleri kafaya takmayacaksın.. En iyisi ülkeyi terk edecen kafan rahat olacak.. Eğer kafaya takarsan kafa gider…

 14. aytaç çakır dedi ki:

  şimdi biz özgürmüyüz,kendi gücümüzle kazandığımız paramızla,hür irademizi kullanarak alışveriş yapamıyoruz,yapamayalım diye ellerinden geleni yaptırtmaya uğraşanlar ve bunu uygulayanlar ***** darala darala gırtlağa dayandı şu alışveriş meselesinde,sonunda toptan kaldı***** bir şeyler sokanlar kaçakçı statüsünde yargı***** süre sonra normalleşip hayata geçmiş olacak ve bizler,bu işlerin altındaki büyük firmaların dişlileri arasında daha fazla ezileceğiz,bir süre sonrada,ülkede yasal pazarlama ağı bulunan yabancı merkezli firmalara dahada ağır yaptırımlar uygulanacak,müthiş vergi yükleri ve uydurulmuş masraflar önlerine çıkacak,ürünlerini dahada pahalı satmak zorunda kalacaklar,bizim milli geçinip,milletinin cebini,replika kalitesinde cihazlarla boşaltmaya çalışan yerli üretici,paraları sayıp kıskıs gülerken,dünyanın her ülkesinde,herkesin rahatlıkla ulaşıp kullandığı mallara uzaktan bile bakamazken,bu günleri mumla arar olacağız,bu sıradada firmalar tası tarağı toplayıp çoktan ardlarına bile bakmadan kaçmış ***** dahada devleşecek,zenginler dahada zengin olacak,asgari ücret denen saçmalık bunun önünü aç***** bedeni gücüm ve hizmetimi hangi yolla ölçerek,bu kadar az para ettiğini buldunuz diye ***** geldiğinde,bizim ürettiklerimiz bize lüks olacak.

 15. Emre dedi ki:

  Yurtdışından gelirken yanında getirdiğin bir kalem mal için de kdv ödenecek mi acaba?

 16. Veysel dedi ki:

  Ülkem yabancı para baskısı ve savaş arasında sıkışmış durumdadır. “”Tek gelirimiz toplanan ***** Rahat bir gelecek için bugünlerde ayakta kalabilmek gerekiyor. Sabredin bu sıkıntıları da yenecegiz.

  1. Sabırsız dedi ki:

   Ne sabrı kardrşim 16 yıldır sabrediyoruz yetmedi mi ?

  2. Anonim dedi ki:

   16 sene ne ki kardeşim? Bunlar daha başlangıç..

 17. İlayda atak dedi ki:

  Hukumet cok doğru ölçülü bir karar almış tebrik ederim. Bu zor gunlerde memleketten disari doviz kacirmaya gerek yok. Gel kardesim al vatandan teknosadan destek ol vatana millete. Bir katkin olsun

  1. candan dedi ki:

   Vatanda teknosada satılan ürünler hep yerli malı zaten. Hiç biri yurtdışından gelmiyor:)

  2. ef dedi ki:

   zaten mallar ucuzdu da biz almıyoruz.. aynı malı aynı markayı daha ucuza almak varken daha fazla ödeyene ahmak denir .. sen öde kardeşim tutan yok.. ben ödemek istemiyorum beni niye tutuyorsun?

  3. Ali inci dedi ki:

   Senden 500 lira borç istesem bana verirmisin .

" Yurt dışından alışverişlere KDV geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yurt dışından alışverişlere KDV geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yurt dışından alışverişlere KDV geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "