Yurt dışından getirdiği ürünleri satanlara kötü haber!


15 Şubat 2020 Cumartesi 14:20
Yurt dışından getirdiği ürünleri satanlara kötü haber!

AliExpress gibi çeşitli internet siteleri üzerinden sipariş ettiği ürünleri ülkemizde satan büyük bir kitle bulunuyor. Bu seçenek ürünün yurt dışından gelmesini veya gümrük işlemlerinin tamamlanmasını beklemek istemeyenlere cazip geliyor.

Bunu gelir kapısı haline getiren, ancak bireysel görünerek vergi ödemeyen kişiler için Yargıtay’dan emsal bir karar çıktı. eBay’dan aldığı ürünleri ülkemizdeki bir internet sitesinde satışa sunan sanığın “kaçakçılık” suçu işlediğine hükmedildi.

Yurt dışından getirdiği ürünleri vergisiz satanlara ceza!

Özetlemek gerekirse: eBay’den çoğunluğu dijital kamera olan elektronik eşya ithal eden bir kişi, bedeli 150 euro’yu geçmediği için (bu muafiyet sınırı uzun süre önce kaldırıldı) gümrük vergisi ödemedi ve ürünleri ülkemizde satışa sundu.

Bu durumun farkedilmesi üzerine satıcı hakkında, Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun, “Eşyayı, gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın Türkiye’ye ithal eden kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.” hükmünü içeren 3/1. maddesi uyarınca kamu davası açıldı.

Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan sanık beraat etti. Yerel mahkeme hükmünün gümrük idaresince temyiz edilmesi üzerine dosyanın geldiği Yargıtay 7. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin beraat kararını bozdu.

Bozma kararının gerekçesinde, konunun ilgili Bakanlar Kurulu kararında, “Bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 avroyu geçmeyen ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır.” şeklinde düzenlendiği belirtildi.

Bu maddenin, 20 Ağustos 2011’de “Türkiye gümrük bölgesindeki bir gerçek kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacığı yoluyla gelen, bedeli gönderim başına toplam 75 avroyu geçmeyen eşyaya muafiyet tanınır” şeklinde değiştirildiği, aynı maddeye “Muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir.” şeklinde ekleme yapıldığı hatırlatıldı.

Bakanlar Kurulu kararıyla bu yolla getirilen her türlü eşyanın satılamayacağının hüküm altına alındığı belirtilen gerekçede, serbest dolaşıma sokulan eşyayı muafiyet koşullarını kaybeden veya başka amaçlarla kullanmayı talep eden kişinin, kurum ve kuruluşların gümrük idaresine bildirimde bulunmasının zorunlu olduğu aktarıldı.

Gerekçede, sanığın yaklaşık bir yıl içinde muafiyet hakkını kullanarak, ticari kasıtla ve süreklilik arz eder şeklinde yurt dışından satın aldığı eşyayı Türkiye’deki bir satış sitesi üzerinden üçüncü kişilere sattığı aktarılan gerekçede, böylece sanığın posta muafiyeti kapsamında ithal ettiği eşyayı ithalat amacı dışında ticari amaçla üçüncü şahıslara satmak suretiyle 5607 sayılı Yasanın 3/1. maddesinde düzenlenen kaçakçılık suçunu işlediği ifade edildi.

Bu nedenle sanığın mahkumiyeti yerine suç işleme kastı olmadığından bahisle beraatine karar verilmesinin yasaya aykırı olduğu kaydedildi.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

45 yorum - “Yurt dışından getirdiği ürünleri satanlara kötü haber!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Suç ortağıda PTT o zaman arkadaşlar malı taşıyan o, binlerce kuryede suç örgütü üyesi, gümrükte vergi kesip bize ödetenlerde demekki bizden aldıkları parayı Arab Faikle pavyonda yiyorlar baksana devletimizin alınan paradan haberi bile yok :D:D:

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Devlet ürün ülkeye girerken aldığı para vergi değil mi??? Vergi adı altında başka birşey alıyorsa eyvah 😁😁

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Mevzuat değişikliğinden önceki bir dava. Artık muafiyetler kalktı, her girene vergi ödeniyor. Dolayısıyla artık kaçakçılık yok. Ancak muafiyetlerin üstünde gelir elde edilirse gelir vergisinden ceza yiyebilirsiniz.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Gümrüğe girmeden hiç bir şey zaten dışarıdan getirilemiyorki ? Bu Ürünleri getirip satanlara zaten ürünü getirdiğimde İstanbUl PİM tarafından otomatik olarak Gümrük vergisini ödetiyor. Hatta 10 Tl lik ürüne 30 Tl gümrük bile çıkıyor

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergi kaçırmak değil ey cemaaat, vergiden kaçınmak !! Bu ülkede milyon dolar kaçırmadıkça suçlusun…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  haberin detayını bilmeden yazan arkadaşlar var, arkadaş ürünü kendisi için getirip ticari maksat ile satışını yapıyor, dükkan açanın günahı ne? bilip bilmeden laf olsun diye yazmayın!! cezasını çeksin bir zahmet, bunu yapanlara da örnek olsun, yurtdışında buna yeltensen kat kat cezasını çekersin.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen burda zamlı al para bol tabi konuş başkalarının yerine o adamda ondan kar etsin neden vergi olunca devlet kazansın ama adam kar ettiğinde ceza çeksin diyosun. En azından devlete verdiğin vergi ne oluyor bilmiyosun ama adamın karından sende ucuza o ürünü almış oluyosun yararı direk sana yani akılsız

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    ADAM YURT DIŞINDA BİR ÜRÜNÜ 1 DOLAR SATIYOR YANİ 6 TL SEN BU ÜRÜNÜ SATIN ALIYORSUN ADAM KARGOYA VERİYOR KAPINA KADAR TAAAAAAAA ÇİNDEN 6 TL YE GELİYOR ÇOK GÜZEL AMA BİZİM ÜLKEMİZE GELDİĞİNDE ÜRETİCİYE SATICIYA VE TAŞIYICI KARGOYA NİSPET YAPAR GİBİ ENAYİ YERİNE KOYAR GİBİ O ÜRÜNE 10 TL GÜMRÜK VERGİSİ KOYUYOR OTURDUĞU YERDEN SOYGUNCULUK YAPIYOR ÖTEKİ TARAFTA İSE 6 TL İÇİNDE ÜRETEN SATAN VE TAŞIYAN 3 FİRMA BU 6 TL İÇİNDEN KAZANÇLARINI PAYLAŞIYOR AMA BİZİM DEVLETE YETMİYOR 10 TL BİRDE 10 BİN TL CEZA KESİYOR HAYIRLI İŞLER

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu işler ekonomiyi kurtarmaz dahada zora sokar.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  En iyisi muhasebeci en az vergi ödeten muhasebecidir atasözünü icat eden güzel yurdumda artık hiçbir olayı yadırgamıyorum.o çalmış bu çalmış ***** filmin sonunu merak ***** sahnesi 🙂

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Kimileri yazmış iş yapıyorsan vergisini vereceksin!!! Evet dogru hak gecmemesi, vergi kaçırmamak adına, ahlak adına…
  Ama bunu yazan 3 kağıtçı hiç vergi vermeyen esnaf olmamalı. Bunu yazacak adam ya vergisini tam ödeyen adam ya da vatandaş olmalı. Hırsız esnaf değil…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  bu ülkede vergi şişirmesi olmasa ucuz diye ordan getirmezler. her şey kazık bu ülkede

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   haklısın kesinlikle katılıyorum

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Haber eski galiba arkadaş yeni paylaşmış

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu olay eşya olarak değil posta olarak yani mektup gönderir gibi ürün alıyor bu ürünü de yine mektup gonderir gibi satışını yapiyior sanırım. Oradan ceza kesmişler .

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Sacmalik. Yurtdisindan getirilen hersey zaten postanede filtre ediliyor ve vergiye tabii ise vergisini almadan postayi vermiyorlar. Tabii ki millet gecen aylarda devletin fahis harc ve vergi uygulamalarina ses cikarmamasi bunuda berbaerinde getirdi. Daha durun bu birsey degil, kafanizi saga sola bile ceviremeyeceksiniz. Bilisimi vatandasina karsi kullanana bir kac devletten biriyiz.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Devlet hak tanımış, yurt dışından getirmiş. Neresi kaçakçılık. Gelen mal devletin kargosu PTT ile geliyor. O zaman PTT’demi kaçakçılık yapıyor.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Çok haklısın

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkemiz böyle değildi, getirdikleriniz böyle yaptı. Şimdi çekin bakalım…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kesinlikle dahada fazla zam olsun dahada fazla çeksinler abicim artık inancımı yitirdim madem getirdiler çeksinler cezasını bu daha ne bekleyin siz

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Hadi ***** demiş onu 39 tl bedelli ürün için 40 tl gümrük alındı.Birde vergi yok diyorlar

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir iş yapıyorsanız vergisini vereceksiniz öyle bedavaya para kazanmak yok.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Evet dediğin gibi ticari işler vergilendirilmeli ancak bunu vergi vermeden her türlü ticareti yapan suriye’lilere diyecek yürek var mı sende o önemli hatta çokomelli.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Rahatsız herif “bir iş yapıyorsan, vergisini vereceksin diyor” Yahu ben Çin’den 30 kuruşluk ürün getirttim. 14.50₺ vergi ödedim. Bu ürünü satmaya kalkınca bir daha vergi ödersem herkes biter. Ondan sonra piyasa neden kötü. Malzemenin değerinin 1milyon katı vergi alan hükumet varken bu ülke pisliğin içinden çıkmaz 🙂

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu vergi olayi Türkiye’ye özel bir durum degil, heryerde boyle, sadece bizim alıştığımız sey kanunsuzlugun kanunla karşılaması durumunu kaldıramamiz.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu haber doğru mu gerçekten? Çünkü vergi alınıyor.. benim almış olduğum ürün gümrükte kaldı gittim aldım ve vergisini ödedim.. kaçakçılık yok ki bunda

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  gumrukler kapansin sorun cozulsun

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergi vermeyen ülkeler var . Alırlarsa sizi oraya taşının

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  wcye harcadığın paraya vergi koyamaya çalışabilecek düşüncelere sahiplerdir
  seçenlerde düşünsün

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Yakında soluduğumuz oksijene de vergi veririz….

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Niye yadırgıyorsun, ticaret yapıyorsan veya kendin için alıyorsan tabi ki vergisini ödeyeceksin… Bu dünyanın heryerinde olan bir şey.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Zaten vergisini alıyolar gümrükte azıcık araştır, bu verginin vergisi

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Welcome to TURKEY

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Aliexpress ten ürün alıyorum vergisini ödüyoruz neden yalan haber gümrük vergisi alıyor 2011 eski bir konu 2019 dan beri vergiye tabidir
  Murat Can .

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ayda yılda 1 ürün satarsın başka ama ayda 30-40 ürün sipariş edersen doğal olarak takibe takılırsın. E ihracatçılarında bir takım giderleri var doğal olarak onlarda haklarını koruyor bir bakıma

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık var ya nerden ne kadar para kopartacaklarını şaşırdı bunlar…

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  E diyelim ki yurtdışından hediye geldi yine de lazım olmadığı için satamıcak mıyız??

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Ögonomi çokommeli.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden ürünü alınca vergi aliyolar artık daha ne istiyorlar aldığımız nefesden de vergi alsınlar bari

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Öyle bir gün gelecek her şeye ceza zaten kesilmiş olacak ve ceza kesecek bir şey kalmamış olacak. Ben her zaman işportaya önem vermişmidir ticaret için büyük bir döngüdür.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle bir seyin mumkunati varmı nasil bir haber ülkeye giren sakız bile gümrüge zaten takiliyor ve vergisi aliniyor uzun zamandir , nerden vergi alacaklarini nereden gelir elde edeceklerini şaşırdılar artik , aliexpress ten ebay dan ordan burdan alışveris yapanmi kaldi herkesin elini ayagini kestiler ‘ arti toplu alisverislerde gumrukte ticari isleme tabu tutuldugu gibi tekli adette de insanlar alsa satsa gumruk vergisi eklenince %100 zararda kim kaldiki bunu yapan.

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Müthiş bir ülke burası ya :)))))

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  sonuç ne amazon dan aliexpres den bireysel alısverisdemi yapamayacağız artık bu ülkede.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Yok daha neler yeter artık herşeye el atiyosunuz bıktık gerçekten o zmn araştırın kim yapıyor diye insanlar ztn burda uygun olmadığı için yurtdışından almak zorunda kalıyor

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  nasıl vergi ödenmiyor 1 lirarık ürüne 18 TL vergi ödeniyor daha ne isitorusunuz canımızı mı

" Yurt dışından getirdiği ürünleri satanlara kötü haber! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yurt dışından getirdiği ürünleri satanlara kötü haber! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yurt dışından getirdiği ürünleri satanlara kötü haber! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!