Okunma

Yurt dışından telefon ve teknolojik ürünlere ek vergi!


24 Aralık 2019 Salı 09:59
Yurt dışından telefon ve teknolojik ürünlere ek vergi!

Yurt dışından getirilen televizyonlar, radyolar, videolar ve set üstü medya kutuları için ek bandrol ücreti düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ticari olmayan amaçlarla yurt dışından cep telefonu getirenden sadece 2020 yılı için 20 euro bandrol ücreti alınacak. Yanında bilgisayar getiren 10 euro bandrol ücreti ödeyecek.

Hatırlayacağınız üzere 2020 IMEI kayıt ücreti zammını sizlere duyurmuştuk. Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili bildirilere göre yurt dışından getirilen bazı ürünler için vergi uygulamaları getirildi. Peki hangi ürünler etkilendi?

Yurt dışından getirilen hangi ürünlere ek vergi uygulanacak

Resmi Gazete’den alınan bilgilere göre bazı kriterlere uyan radyolar, medya oynatıcıları, televizyonlar ve ticari kaygı gütmeyen cep telefonu alışverişleri bu düzenleme kapsamına giriyor.

Yurt dışından getirilen ürünlerde vergi

İlk olarak yurt dışından cep telefonu getiren kişilerin 2020 yılı adına 20 euro bandrol ücreti ödeyeceğini belirtelim. Buna ek olarak dışarıdan bilgisayar getiren kişiler de 10 euro bandrol ücreti ödeyecek.

Listede dikkat çeken bir diğer unsur ise televizyonların sahip olduğu ekran büyüklüğüne göre değişen fiyatlar oldu. Ayrıca radyoların özellikleri de fiyatlara etki eden unsurlar arasında yer alıyor. Set üstü medya kutularından 7 avro alınacağı bildirildi.

Bunun dışında bu listede yer almayan ürünlerden de vergi alınacağı bildirildi. Verilen bilgilere göre listede yer almayan cihazlardan 18 euro ücret alınacak. Yayımlanan bu düzenlemenin dikkat çeken diğer unsurları neler?

İlgili düzenlemenin dolaylı olarak araçları etkilediğini de söyleyelim. Zira taşıtlarda kullanılan multimedya cihazları için 10 euro vergi bedeli alınacak. Buna ek olarak oto radyo – kasetçalar grubu da bu düzenlemede yer alıyor.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Yurt dışından telefon ve teknolojik ürünlere ek vergi!”

 1. Anonim dedi ki:

  Kasa boş kaynak lazım ama bu biraz fazla olmuş sonra eldekide gider örnekleri var. Her şeyin kararı dimi.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yasaklar illegaliteyi doğurur..

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bir gün herkesin mal varlığına el konuldu diye haberle uyanırsak hiç şaşırmayın.

 4. Anonim dedi ki:

  Çok iyi . Bence az olmuş. Her millet hak ettiği gibi yönetilir demişler zamanında. Bence biz bunu hak etmiyoruz. Daha pahalı olmalı, daha çok vergi olmalı, daha fazla kısıtlama olmalı.. Milletimiz ödüllendiriliyor bence.

 5. Vatandaş dedi ki:

  Elindekinin kıymetini bilmeyen anlasın diye koyuyorlar vergiyi daha anlayamadınız mı?

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ekonomiyi düzeltmek için halkın cebine göz diken hükümet pek yok dünyada benzersiziz gurur duymalayız

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  aldığımız nefesin vergisinidemi verelim kardeşim bu ne rezillik kepazelik böyle.

 8. Anonim dedi ki:

  5 bin olsun.

 9. Anonim dedi ki:

  Yurtdışından bilgisayar getirenlere vergi var mı? Varsa ne kadar ?

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  4 yıldır aynı telefonu kullanıyorum. Vergiler beni etkilemiyor. Bu kadar aglayanların ne derdi var bilmiyorum

  1. Anonim dedi ki:

   gün gelip sizin telefonunuz kullanılmaz hale geldiğinde yeni bir cep telefonu almak için ödediğiniz miktarda avrupada araba alırsınız artık.

   1. Anonim dedi ki:

    2000tl ye aldığınız telefon yetmiyormu gidip yurtdışından telefon getirtiyorsunuz

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Normal vatandaşı etkileyen birşey değil. Bir PC 5 yıl iş görüyor. Ortalığı karıştıran lar başka avantajların peşindeler. Dertleri başka. Sizi düşünüyormuş gibi konuşup koparmaya bakıyorlar

 12. kaan dedi ki:

  çok değil, normal

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vergi Cumhuriyeti olmuşuz yahu.

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunlar haricinde trt bandrol ücreti de olacak mı yoksa sadece bu vergilerin ödenmesi yeterli mi? Çünkü Trt bandrolü de bu fiyatlar civarında birşeydi.

  1. Anonim dedi ki:

   TRT bandrolu ayrıca tahsil edilecek. IMEI + cihaz bedeli + TRT + bandrol şeklinde olacak

" Yurt dışından telefon ve teknolojik ürünlere ek vergi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yurt dışından telefon ve teknolojik ürünlere ek vergi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yurt dışından telefon ve teknolojik ürünlere ek vergi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "