Yurtdışı Telefonlarına Kayıt Yasağı Geldi


17 Haziran 2012 Pazar 06:05
Yurtdışı Telefonlarına Kayıt Yasağı Geldi

Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız ve meclisten geçerek yasalaşan yurtdışı telefonlarına 100 TL harç uygulaması ile ilgili yeni detaylar belli oldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK, yaptığı yazılı bir açıklama ile 100 TL’lik harç uygulaması devreye alınanan kadar yurtdışı telefonların pasaportlara kayıt ettirilmesi uygulamasının durdurulduğunu belirtti.

İşte BTK’nın resmi açıklaması:

15.06.2012 tarihli ve 28324 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 20 nci maddesi ve Kanunun Yürürlük maddesi uyarınca Maliye Bakanlığı’nca bugünden itibaren yurtdışından getirilen cihazların elektronik kimlik bilgisinin (IMEI) kayıt altına alınması işleminden önce 100 TL harç bedeli yatırılması ve kayıt işlemi sırasında bu belgenin aranması ve harç ödenmeden kayıt işlemi yapılamayacağı hükme bağlanmıştır.

Bu kapsamda 15.06.2012 tarihi itibariyle yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemi için başvuruda bulunulmadan önce pasaport sahibi olan kişiler tarafından 100 TL harç bedeli yatırılması ve abone kayıt merkezlerine pasaportun yanı sıra harç ödendiğini gösterir belgenin aslı ile birlikte başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Abone kayıt merkezleri tarafından yapılan ve Kurumumuzca onaylanan elektronik kimlik bilgisine (IMEI) haiz cihazların kayıt işlemi, Maliye Bakanlığı tarafından harç işleminin yatırılmasına ilişkin Tebliğ yayımlanıncaya kadar durdurulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Sebebi Maliye Bakanlığı

Kayıt işleminin durdurulmasının sebebi ise Maliye Bakanlığı‘nın konuyla ilgili tebliğ yayınlamamış olması. Tebliğ yayınlanıp bu 100 TL ek harcın nasıl ve ne şekilde alınacağı belirlendiğinde kayıt işlemleri tekrar başlayacak.

Fiyat avantajı vardı

Yurdışından telefon satın alıp Türkiye’de kullanmak özellikle fiyat yüksek olan üst seviye modellerde 600-700 liraya kadar avantaj sağlıyordu. Bugüne kadarki sistemde yurtdışından getirilen telefonlar 10 TL gibi bir ücretle pasaporta kayıt ettirirebiliyordu. Ancak bu kayıt işlemi yapacak pasaportun sahibinin en fazla 1 ay içinde Türkiye‘ye giriş yapması ve 2 yıl boyunca başka bir telefon kaydı yaptırmamış olması gerekiyordu.

Ne zaman yürürlüğe girer?

Maliye Bakanlığı’nın ilgili tebliği yayınlanıp, harç ödemesi ile ilgili düzenleme şekli belirlendiğinde uygulamanın yürürlüğe girmesi bekleniyor. Muhtemelen 1 hafta 10 gün içinde tebliğin yayınlanması ve hayata geçmesi bekleniyor.

:: Bu uygulamayı nasıl buluyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

156 yorum - “Yurtdışı Telefonlarına Kayıt Yasağı Geldi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  mantığın bittiği ülke dur ,ben iki yıl önce 100 ytl yı razı olmadığım halde ödedim. internet şartı iki yıl aradan sonra sımdı aynı teli kullanamıyorum, kapanmış nıye dıye araştırdım bu tasarı ıkı sene gecerliymiş tekrar bir işlem yapak zorundayim ne saçma ısın yoksa bır daha ode 130 ytl . yakında yurt dışından gelen arabalara bır tasarı gelse hıc şaşmayın. lafın kısası ayak bastı parası ne edeceksin allah ta 1000 ytl istememişler

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne yani devletimizde vergi almasinmi yabanci mal satisindan turkiyede.o zaman uretici kendisi ucuzlatsin turkiyedeki vergi farkini goze alarak.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  alin bakalim gözunus doymadi paraniz biti eeee nyapacan hani bir türkiyde insanlari oldurun yurdisindada calisanlarin parasina gözkoyun hirsislar gitmiyenedek geliyecem cunku bunlar hirsizlar yasiklar olun sizlere ve sizsecenler

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  100 tl harc : ))

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Ulke boyle devam ettigi surece millet her turlu yalisi yapar. Cunku resmen milleti yanlis yapmaya itiyolar. Utaniyorum ulkenin bu durumundan. Kendi ulkenizde esir gibiyiz !!

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  ne diyeyim…allah belanizi versin…cilemiz yetmiyor birde türkiyemizde bize eziyet ediyorlar….alamanciyizya…

" Yurtdışı Telefonlarına Kayıt Yasağı Geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yurtdışı Telefonlarına Kayıt Yasağı Geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yurtdışı Telefonlarına Kayıt Yasağı Geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 2. 2 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 3. 3 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 4. 4 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 5. 5 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 6. 6 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 7. 7 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 8. 8 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 9. 9 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 10. 10 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!