Okunma

Yüz Dolarlıkta Windows Sesleri


15 Mayıs 2008 Perşembe 21:00
Yüz Dolarlıkta Windows Sesleri
OLPC (One Laptop Per Child, her çocuğa bir dizüstü)
projesi, ilk başta yüz dolarlık dizüstü bilgisayarı üretmek için yola
çıkmıştı. Hatta ilk başta projeye destek veren Intel, ayrılıp kendi benzer
ürünü olan Classmate PC‘ye yönelerek, daha fazla talebi karşılamak için çalışmalara başlamıştı. Son gelen haber ise daha radikal bir karara işaret ediyor: OLPC projesi, işletim sistemi konusunda, Microsoft’un desteğini kabul ederek, çift işletim sistemiyle üretim yapacak.

Biraz Daha Pahalı

Her ne kadar bu güzel bir seçenek gibi de görünse, donanımsal ekler için 7 dolar veya biraz daha fazla, Microsoft Windows XP lisansı için ise 3 dolar ekliyor.  Artık yüz dolar sınırını neredeyse ikiye katlamış olan OLPC ekibi için, XO olarak anılan üründeki 10 dolarlık ek maliyet, kullanılabilirliği artırmak adına çok büyük sorun olmasa da, tamamen özgür bir platform sunma hedefinin rafa kalkması, düşündürücü bir durum. Sonuçta bu ürün, son kullanıcıdan çok hükümet seviyesinde satılması ve eğitimde kullanılması için tasarlandı.

Destek mi, Pazarlama Çalışması mı?

Her ne kadar bazı kaynaklar bu haberi, Microsoft OLPC projesine destek olacak, şeklinde verse de; Microsoft için yeni bir iş mecrası oluştuğunu ve ürün bağımlılığı yaratma imkânı doğduğunu söylemeliyiz.  Sonuçta Microsoft’un burada yaptığı şey, yeni ürününü (Vista) satmak için piyasadan çekmeye çalıştığı ürünü (XP), gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcı tabanını genişletmek için kullanmaktan başka bir şey değil.

:: Windows’lu XO, son kullanıcıya da satılır mı?

Bilgi için: OLPC
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yüz Dolarlıkta Windows Sesleri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  XP lisansı $3 mı oldu…
  😀

  3-5 tane lisans alsam bu fiyattan acaba nası olar.

  Gerçi bu yaz sonu teknik desteği bitireceklerini söylediler ama olsun. :D…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ny times’ta bizim basından bile daha yanlıymış yav….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bir firma da söz verdiği rakamda çıkarsın şu pc’leri..

  insanlar paradan başka hiçbirşey düşünmemeye başladı..

  o kadar parayı mezara mı götürecekler anlamadım ki……

" Yüz Dolarlıkta Windows Sesleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüz Dolarlıkta Windows Sesleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüz Dolarlıkta Windows Sesleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "