Yüz ifadelerini takip edebilen kulaklık geliştiriliyor!


12 Ekim 2020 Pazartesi 22:00
Yüz ifadelerini takip edebilen kulaklık geliştiriliyor!

Pek çok kulaklık üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bazıları tasarımlarıyla dikkat çekerken bazıları da sunduğu özellikler ile dikkat çekmeyi başarıyor. Şimdi ise makine öğrenmesine dayanan bir kulaklık geliştirildi bu kulaklık, yüz ifadelerini takip edebiliyor olmasıyla dikkat çekiyor. Yüz ifadelerini takip edebilen kulaklık ilerleyen süreçte daha da geliştirilecek olmasıyla büyük potansiyel taşıyor.

Yüz ifadelerini takip edebilen kulaklık dikkat çekiyor

Cornell Üniversitesi’nde yer alan araştırmacılar geliştirdikleri RGB kamera sayesinde hem kulak içi kulaklıklarda hem de kulak üstü kulaklıklarda bu kamera sistemini kullanıyor. Bu sayede yüz ifadelerini takip edebilen bu cihaz kullanıcı maske takarken bile takip edebilmeyi sağlıyor.

C-Face, yanak hareketlerini ve kullanıcının hareketlerini izleyerek, emojiye dönüştürebiliyor. Bu sistem günümüzde oldukça popüler hale gelen görüntülü grup konuşmalarında kişilerin duygularını daha iyi ifade etmesini sağlayacak deniyor. Kullanıcının kas hareketlerine dayanan bu sistem, yanaktaki hareketleri de algılayabiliyor.

Kullanıcının kas hareketlerini izleyebilen bu kulaklık, toplamda 8 yüz ifadesini emojiye dönüştürebiliyor. Aynı şekilde müzik uygulamalarında oynatma seçeneklerini kontrol etmek için de bu yüz ifadelerini kullanabiliyor. C-Face adı verilen bu cihaz, şu an için dokuz katılımcı ile test edilmiş olsa da yüzde 85 oranında başarı sağlamasıyla dikkat çekiyor.

Cihaz için yayımlanan video:
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yüz ifadelerini takip edebilen kulaklık geliştiriliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüz ifadelerini takip edebilen kulaklık geliştiriliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüz ifadelerini takip edebilen kulaklık geliştiriliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  2. 2 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  3. 3 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  4. 4 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  5. 5 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  6. 6 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  7. 7 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  8. 8 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  9. 9 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!