Yüz tanıma teknolojisi yasağı için karar verildi


20 Ocak 2020 Pazartesi 16:15
Yüz tanıma teknolojisi yasağı için karar verildi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kişisel verilerin gizliliği de oldukça önemli bir konu haline geldi. Birçok ülke, gelişen teknolojinin hızına ulaşamadı ve kişisel verilerin korunmasıyla alakalı bir adım atmadı. Önümüzdeki yıllarda gelişen teknolojilerin değerlendirilmesini kaçırmak istemeyen Avrupa Birliği, Şubat ayında yapay zeka gibi yeni teknolojilerin nasıl daha iyi düzenleneceğini araştıran bir bildiri yayımlamaya karar verdi.  Bildiri de yüz tanıma teknolojisi yasağı için de karar verildi.

Avrupa Birliği yüz tanıma teknolojisi yasağı konusunda kararlı

Birçok ülke, gelişen teknolojiyi değerlendirme konusunda geç kaldı diyebiliriz. Kişisel verilerin korunması ve insanlara daha güvenli bir sanal alem sunabilmek, Avrupa Birliğinin birinci önceliği. AB, yüz tanıma teknolojisini değerlendirmek ve gelecekteki olası riskleri tespit edebilmek için üç ile beş yıllık bir yasak koymayı planlıyor. Açıklamaya göre, internet çağına girmeden önce yapılan hataların tekrarlanması istenmiyor.

Avrupa Birliği yüz tanıma teknolojisi yasağı

Avrupa Birliği Komisyonu’nun yapay zeka ile ilgili yeni raporundaki taslakta, biyometrik uzaktan tanımlamanın ortaya koyduğu mahremiyet ihlali ve insan hakları üzerindeki doğal risklerinden bahsediliyor. AB’nin araştırdığı güncel çözümlerden birisi de, kamusal alanda özel veya kamusal aktörler tarafından yüz tanımanın kullanımına yönelik sınırlı bir yasak olarak belirlenmiş.

Sızan taslak, üç ile beş yıllık bir yasak sırasında “bu teknolojinin etkilerini değerlendirmek için sağlam bir metodoloji oluşturmak ve olası risk önlemlerini tanımlamak ve geliştirmek” olarak belirtiyor. AB, kişisel verilerin hükümetler ve şirketler tarafından kullanımı konusunda oldukça katı kurallara sahip. Bu nedenle, Avrupa Birliği yüz tanıma teknolojisi yasağı konusunda kararlı.

Son olarak raporda, özellikle araştırma ve geliştirme bağlamındaki faaliyetler ve güvenlik geliştirmeleri için yasağa bazı istisnalar öngörülmesi gerektiği belirtiliyor. Bu nedenle, geçici yasağın ne kadar ileri gideceği hala bilinmiyor.

Siz yüz tanıma teknolojisi yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Bundan kaçış olmayan bir zamana girdik. Kamera sayıları artmakta görüntü kalitesi artmakta ve en önemlisi yapay zeka bilgisayar sistemleri sürekli gelişim halinde olmasından dolayı kaçış yok malesef. Bizlerde insta selfie yaşlandırma vb. programlara gönüllü olarak verilerimizi verdik. Hayırlı işler

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Madem yasaklanacak niye izin verip çıkarıp kullanıma sunuyorsunuz ileri zekalılar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Haha

" Yüz tanıma teknolojisi yasağı için karar verildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüz tanıma teknolojisi yasağı için karar verildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüz tanıma teknolojisi yasağı için karar verildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  3. 3 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  4. 4 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  6. 6 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  7. 7 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  8. 8 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  9. 9 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  10. 10 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi