Okunma

Yüz tanıma teknolojisi yasağı için karar verildi


20 Ocak 2020 Pazartesi 16:15
Yüz tanıma teknolojisi yasağı için karar verildi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kişisel verilerin gizliliği de oldukça önemli bir konu haline geldi. Birçok ülke, gelişen teknolojinin hızına ulaşamadı ve kişisel verilerin korunmasıyla alakalı bir adım atmadı. Önümüzdeki yıllarda gelişen teknolojilerin değerlendirilmesini kaçırmak istemeyen Avrupa Birliği, Şubat ayında yapay zeka gibi yeni teknolojilerin nasıl daha iyi düzenleneceğini araştıran bir bildiri yayımlamaya karar verdi.  Bildiri de yüz tanıma teknolojisi yasağı için de karar verildi.

Avrupa Birliği yüz tanıma teknolojisi yasağı konusunda kararlı

Birçok ülke, gelişen teknolojiyi değerlendirme konusunda geç kaldı diyebiliriz. Kişisel verilerin korunması ve insanlara daha güvenli bir sanal alem sunabilmek, Avrupa Birliğinin birinci önceliği. AB, yüz tanıma teknolojisini değerlendirmek ve gelecekteki olası riskleri tespit edebilmek için üç ile beş yıllık bir yasak koymayı planlıyor. Açıklamaya göre, internet çağına girmeden önce yapılan hataların tekrarlanması istenmiyor.

Avrupa Birliği yüz tanıma teknolojisi yasağı

Avrupa Birliği Komisyonu’nun yapay zeka ile ilgili yeni raporundaki taslakta, biyometrik uzaktan tanımlamanın ortaya koyduğu mahremiyet ihlali ve insan hakları üzerindeki doğal risklerinden bahsediliyor. AB’nin araştırdığı güncel çözümlerden birisi de, kamusal alanda özel veya kamusal aktörler tarafından yüz tanımanın kullanımına yönelik sınırlı bir yasak olarak belirlenmiş.

Sızan taslak, üç ile beş yıllık bir yasak sırasında “bu teknolojinin etkilerini değerlendirmek için sağlam bir metodoloji oluşturmak ve olası risk önlemlerini tanımlamak ve geliştirmek” olarak belirtiyor. AB, kişisel verilerin hükümetler ve şirketler tarafından kullanımı konusunda oldukça katı kurallara sahip. Bu nedenle, Avrupa Birliği yüz tanıma teknolojisi yasağı konusunda kararlı.

Son olarak raporda, özellikle araştırma ve geliştirme bağlamındaki faaliyetler ve güvenlik geliştirmeleri için yasağa bazı istisnalar öngörülmesi gerektiği belirtiliyor. Bu nedenle, geçici yasağın ne kadar ileri gideceği hala bilinmiyor.

Siz yüz tanıma teknolojisi yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yüz tanıma teknolojisi yasağı için karar verildi”

 1. Anonim dedi ki:

  Madem yasaklanacak niye izin verip çıkarıp kullanıma sunuyorsunuz ileri zekalılar.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Haha

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bundan kaçış olmayan bir zamana girdik. Kamera sayıları artmakta görüntü kalitesi artmakta ve en önemlisi yapay zeka bilgisayar sistemleri sürekli gelişim halinde olmasından dolayı kaçış yok malesef. Bizlerde insta selfie yaşlandırma vb. programlara gönüllü olarak verilerimizi verdik. Hayırlı işler

" Yüz tanıma teknolojisi yasağı için karar verildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüz tanıma teknolojisi yasağı için karar verildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüz tanıma teknolojisi yasağı için karar verildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "