Yüzde 92 Tasarruf İster misiniz?


02 Nisan 2010 Cuma 07:38
Yüzde 92 Tasarruf İster misiniz?

Fujitsu’nun Dinamik BT araştırmaları sonucunda şirketlere tasarruf sağlayacak olan yeni sunucularını tanıttı. PRIMERGY Dual S6 ismini taşıyan seri Intel’in Westmere mimarisini temel alan yüksek performanslı Xeon işlemcileri kullanıyor. PRIMERGY Dual S6, yeniden tasarlanmış olan anakartı, daha fazla performans ve enerji tasarrufu sağlayan BIOS özelliklerini sahip.

Fujitsu’nun bu yeni serisinde RX200 ve RX300 ile TX200 ve TX300 modelleri yer alıyor.

Enerji dostu seri

Çevre dostu PRIMERGY Dual S6 sunucular, % 92 gibi çok yüksek bir oranda enerji tasarrufu sağlayan güç kaynakları (PSU), gelişmiş yönetim paneli, kasa içindeki hava akımını en iyi şekilde dolaştıran akıllı soğutma mimarisi ile veri merkezlerinin enerji tüketimini çarpıcı düzeyde azaltıyor.(Veri Merkezlerine Esneklik)

Daha büyük fanların kullanıldığı bu tasarımlarda yedeklemeli 4+1 fan desteği ve kartlardaki bal peteği tasarımı sunucuların önceki modellere oranla % 40 daha iyi soğutulmasını sağlıyor. ServerView güç yönetim teknolojisi, sunucu çalışırken belli enerji seviyelerinin aşılmasını önleyerek, kullanılan bileşenlerin ömrünü uzatıyor.

Sistem yöneticileri PRIMERGY S6’nın güç yönetim ekranından uygun gördükleri ayarları yapabildikleri gibi enerji tasarrufu için sunuculara farklı uyku modları tanımlayabiliyorlar.

Yüksek performans

Fujitsu’nun PRIMERGY Dual S6 sunucuları, en son teknoloji 6 adet Intel Xeon 5600 serisi işlemciye kadar genişleyebildiği gibi 192 GB RAM kapasitesine kadar da bellek desteği veriyor. Günümüzde kullanımı hızla yaygınlaşmaya başlayan SSD (Solid State Disc) diskleri kullanan bu sunucular, bu sayede sessiz, performanslı ve enerji tasarruflu çalışmayı garanti altına alıyor.

İşletmelerde sunucular üzerindeki yoğun veri akışı PRIMERGY Dual S6 sunucular için sorun olmaktan çıktı. Çünkü SAS 2.0 desteği ile bu sunucular üzerinde saniyede 6 GB gibi  bir hızda veri aktarımı yapılabiliyor. PRIMERGY Dual S6’nın yeni I/O altsistemi SAS 2.0’ın yanı sıra modüler RAID ve PCI-Express Gen2 veri aktarım standartlarını da destekliyor.(IT’nin Geleceğine Fujitsu’nun Gözüyle Bakın)

Kurumlar bu sunucuların kullandığı DDR3 tipinde 800, 1066 ve 1333 MHz kanal hızına sahip RDIMM, UDIMM ve LVDIMM bellekler arasından seçim yapma olanağına sahip. Yüksek bellek ihtiyacı olan işler için RDIMM, küçük ölçekli bellek yapılandırmalarında UDIMM ve enerji tüketimine hassas ortamlarda ise düşük voltajlı LVDIMM bellekler kullanılabiliyor.

:: Sunucu alırken nelere dikkat edersiniz?
yazarAhmet Dokuzmegapiksel

SDN'de çok sık yazmasa da, yazdığında taşı gediğine oturtan Ahmet Dokuzmegapiksel, sitenin ilk yazarları arasında olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Yüzde 92 Tasarruf İster misiniz?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Rdimm ile udimm arasındaki fark nedir ?

" Yüzde 92 Tasarruf İster misiniz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüzde 92 Tasarruf İster misiniz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüzde 92 Tasarruf İster misiniz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!