Okunma

Yüzde Yüz Yerli Telefon Geliyor!


30 Mart 2015 Pazartesi 08:00
Yüzde Yüz Yerli Telefon Geliyor!

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz yerli telefon üretimi konusunda, en son açıklama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık‘tan geldi. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, katıldığı Elektrik-Elektronik Sektörü Çalıştayı sonrasında, AA muhaberine yerli telefon ile ilgili bilgiler verdi.

Bakan Fikri Işık neler dedi?

Elektrik-Elektronik sektörünün daha fazla gelişmesini arzuladığını belirten Işık, bu sektörün diğer bir çok önemli sektöre katkı de sağladığını söyledi.

Ayrıca Elektrik Elektronik sektörü ile ilgili rakamları paylaşan Işık “Sektörün 2023’te 34 trilyona ulaşması öngörülen dünya ticaret hacminin yüzde 21’ini oluşturması bekleniyor. Bu çok ciddi bir rakam. Hazırlıklarımızı eksiksiz ve vakit kaybetmeksizin tamamlamalıyız” dedi.

Elektronik sektörünün getirdiği cari açık ile ilgili ise ” Şu ana kadar 13.4 milyar dolar ihracata karşı, 24.6 milyar dolar ithalatımız var. Burada yerli üretimi artırma ihtiyacımız son derece gerekli.” şeklinde konuştu.

Bunun üzerine yerli akıllı telefon üretimi ile ilgili gelen soruya ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı “Bugün bir ton demir, bir iPhone etmemektedir.” şeklinde yanıt verdi.

Bakan daha sonra açıklamasına “TÜBİTAK Başkanlığımız yerli cep telefonu geliştirilmesi amacıyla çağrıya çıktı. Bu çağrıyla destek verdiğimiz özel sektör firmaları tarafından tüm alt bileşenleri yerli olan akıllı telefon geliştirilmesi çalışmasına başladık” şeklinde devam etti. Ayrıca elektronik alanında teşviklerin de yeniden düzenleneceğini aktaran bakan bakanlar kurulunda imzalanan kararname ile elektronik alanda Türkiye’nin her yerinde yapılacak yatırımların “5. bölge teşviki’nden” faydalanacağını belirtti.

Yüzde yüz yerli telefon ne demek? Gerçekten yapılabilir mi?

Bir ürünün Türkiye’de montajlanması ya da üretilmesi onu yüzde yüz yerli yapmıyor. Yüzde yüz yerli diyebilmemiz için en basit tabirle Türkiye’nin bir işletim sistemi yazması gerekiyor. (Android, iOS, Windows Phone, Symbian vs vs gibi)

Şu an akıllı telefon çalıştırabileceğimz, tamamen bize ait (bildiğimiz) kadarıyla bir işletim sistemi yok.

İşletim sistemine ek olarak System on Chip dediğimiz, halk arasında işlemci diye geçen en önemli kısım da Türkiye’de henüz üretilmemekte. Bu konu en zorlu konulardan biri. 

Kamera sensörü, RAM modülü, depolama birimleri başta olmak üzere, akıllı telefonların içerisindeki pek çok üst seviye bileşene değinmiyorum bile.

O yüzden yüzde yüz akıllı telefon üretimi gerçekten oldukça zor bir durum. Apple dediğimiz ABD merkezli şirket bile, akıllı telefonlarını Çin’de ürettiriyor. İşlemcisini kendisi tasarlıyıp onu da TSMC ya da Samsung gibi büyük üreticilere ürettiriyor.

Cari açık önemli bir sorun, yerli ürünlere tabiki de ağırlık vermeliyiz fakat yüzde yüz yerli akıllı telefon üreteceğiz demek çok ciddi bir iddia.

:: Sizce yüzde yüz yerli telefon iddiası ne kadar gerçekçi ve mümkün? Gelin tartışalım…
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

150 yorum - “Yüzde Yüz Yerli Telefon Geliyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Cin bile kendi hongmeng os yakinda piyasaya surecek.
  Bizimde Pardus mobile piyasaya ciksin.

 2. alekosoran dedi ki:

  malumunuz cep telefonunda yüzlerce değişik bileşen var bazıları,telsiz telefon,gps,kamera,radyo,sensörler,dokunmatik sistemler,kameralar vs
  tüm bunlar mikroskop altında görülebilir düşünün müthiş bir sistem bunların yapımında çalışacak robotlarıda yapmak zorundasınız elle hiçbir işlem yapamazsınız şu an tahminimce Türkiye yalnız montaj yapabilecek durumda binlerce elektronik bileşenden tümünü çin yapıyor,türkiye yapamazmı yapar ama o tren geçti tüm dünyaya zaten uzakdoğu yapı***** bir ticari ürün önemli olan para kazanmanız,startejik askeri bir ürün yapacaksanız bütün bileşenlerini kendiniz yapın.yazılım ise hiç uğraşmaya gerek yok android bedava bu konuda Türklerin bir android rom yazabildiğini göremedik üniversiteler esas bu konulara el atması lazım şeker var un var ama biz helva halen yapamıyoruz veya yaptırmıyorlar,insanlar buna kendi arabamızı yapalım,uçağımızı yapalım diye isyan ediyorlar mühendis üretmek tek başına bunu çözmez sanayi casusluğu ve teknoloi transferi yapmanız gerekir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hardware ve Software bir tutulmamalı telefonun 100% yerli olması için işletim sisteminin yerli olmasına gerek yok. İşletim sistemi open source olup türk mühendisler tarafından göz geçirilmiş olması yeter. Lakin closed source bloplar içermemesi mecburi kılınabilir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Venusu alip kullansa idik belki olabilirdi. Ama biz bile karaliyoruz. Arkadaş 3 yıl öncede akilli telefonu nah cikartiriz diyorduk.. İşte cikti alip destek veren yok. Dogan şahin vs gibi olacak uretim bitince deger kazanacak x)
  Umarim vestel bi kademe daha yukseltip s6 iphone 6 deil ama s5 , 5s z3 g3 yada en azindan üs segment işlemcili kamerali hatta metal kasali telefonda yapar .. Ama inanin yine begenmeyiz x) deateklemeyiz ve asla %100 yerli cikmaz ..

 5. ConfickerBelasi dedi ki:

  imkansýz deðil mümkün olabilir olunca ne diyeceksiniz?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çinde üretiliyor diyenler. Türkiyede asgari ücret net 949 lira. Çinde çalışan işçiler bu paranın çok daha altında çalışıyor sen/siz hesap et/edin artık.
  Çin hükümeti senden dükkan kirası almıyor, vergi vs. almıyor, elektrik su beleşe veriyor. İşçi desen zaten ucuz milyarlarca insan var yoksul insan sayısı milyonlarca var. Hükümet bu yüzden bunlara böyle imkanlar veriyor işçi çalıştırsınlar diye.
  Calvin Klein, Nike gibi firmalarda Çinde üretim yapıyor neden çünkü maliyeti çok daha ucuza düşecekte ondan.
  Şuanda hiç bir firma kendisi üretmiyor %100 bildiğim kadarıyla.
  Samsung, Apple, LG vs. kamerayı Sony'den alıyorlar.
  Cam desen Gorilla'dan.
  Ram desen çoğu Samsung'dan.
  İşlemci desen Snapdragondan.
  Yazılım desen Android İos vs. İos ve Windows Phone kendi telefonuyla birlikte kendi yazılımını yapan firmalardır.
  Android tercih eden firmaların alayı yazılımı kendisini yapmamıştır. Androide geçiyorlar direk.
  Ülkemiz yapsa seneler geçebilir ama kendi yazılımımız, üretimimiz, ramimiz, camımız vs. yavaş yavaş olabilir. Çok geç kaldı diye üretmeyeceksek o zaman biz ekmekte üretmeyelim üretimi keselim malum ekmeği ilk bulanlardan değiliz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  en kötü ihtimalle 1 milyon türk satın alır

 8. sdmh dedi ki:

  Yüzde yüz otomobil veya cep telefonu yapmada artýk geç kaldýk. Yabancýlar artýk arge ve yazýlým satýyor. Donaným nasýl olsa Çinden geliyor. Örneðin Apple’ýn telefonlarý Çinde üretiliyor (bakýnýz *Foxconn). Ama yazýlýmý amerikalýdýr.
  Donanýmda birþey yapmak þimdi baþlarsak belki 20 yýl sonra sonra ele avuca dokunur birþeyler yaparýz.

  Diyelimki tamamen Türk malý bir cihaz üretildi. Yabancý cihazlarla karþýlaþtýrma yapýlacak, beðenilmeyecek ve satýlmayacaktýr. Yani geçti borun pazarý.

  Vikipediden alýntýdýr:

  *Hon Hai Precision Industry Co., ***** (Foxconn) merkezi Tayvan’da bulunan ve elektronik imalat hizmetleri sektöründe faaaliyet gösteren birçok uluslu þirket’tir . Þirket dünyanýn en büyük elektronik imalat hizmetleri saðlayýcýsýdýr. ve Çin’in en büyük ihracatçýlarýndandýr.

  Foxconn’un , Asya, Avrupa ve Güney Amerika’da çok sayýda fabrikasý vardýr. Ve bu fabrikalar dünya tüketi elektroniði piyasasýnýn % 40‘ýný üretmektedirler. Foxconn , Çin’in dokuz farklý þehrinde toplam 13 fabrikaya sahiptir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  işe snapdragon şirketini satın almakla başlasalar iyi ederler 🙂 birde gorillaglass camını yapan şirketi : bir de sony şirketinin kamera bölümünü 🙂 bir de hepsini türkiyeye taşı işte sana yerli telefon 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Basit Bir 1 Nisan Şakası…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hepsi olsa yine yerli üretim olmaz işletim sistemi çıksa bile yine yabancı bir firmanın çıkardığı bir işletim sisteminde yapılacak (Windows) mobil işletim sistemi yanılıyorsam düzeltin

 12. SDN Okuru dedi ki:

  satmaz emeğe paraya yazık

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Eskiden seçim öncesinde ev ve araba vaad edilirdi şimdi %100 akıllı telefon. Buna umut vermek diyorum nasılsa taş atıp kolu yorulmuyor ama getirisi çok. Yıllar geçsede değişen hiçbir şey yok.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Birilerini zengin etmek için sakın üretmeyin bence zaten satılmaz

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Yüzde yüz yapsak yapsak arka kapağını anca yaparız.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar da yapmayın bari. Yabancı özentisi olmayın bu kadar siz böyle çoktan olmayacak diye şartlandırırsanız siz hep dışa bağlı yaşarsınız hiç kendi telefonumuzu vs. üretemeyiz.

  1) Apple işlemcisini tasarlayıp Samsung'a ürettiriyor hmm demek ki Apple kötü bir firma.
  2) Apple, Samsung, LG vs. bir çok büyük telefon firması kamerasını Sony'den temin ediyor. Hm demek ki apple samsung gibi firmalarda kötü bir firma.
  3) Bir çok yabancı firma işlemcisini kendi üretmiyor. Android yazılımlarını kullanıyorlar.
  4) Apple HTC'den tasarım çalmış Samsung'da iphone 6 nın tasarımını çalmış S6 yapmış. Daha bunun gibi bir çok örnek var. Demek ki bu firmaların alayı (ç)alıntı yapıyor tasarım konusunda.
  5) O öve öve bitiremediğiniz markaların çoğu çipini, kamerasını, camını, ramini, işlemcisini, ekran kartını vs. alayı başka firmalardan alıp cihaza tak yerleştir sat yapıyor. Hani o Vestel diye kötülediğiniz firma var ya siz ona çin malı diye gülüp geçtiniz ya aynısı asıl Samsung, Apple, HTC, LG, Sony gibi firmalar için geçerlidir çünkü bunların bu kadar sermayesi ve senelerdir işin içinde olup ekmeğini yemelerine milyar dolarlık servetlerine rağmen cihazlarını %100 kendi üretmeyi bırak %50 sini bile kendi üretemiyorlar.
  Elin yabancısını dağlara çıkartırsın ama işte böyle elin yabancısını rezil ederler. Önce ülkenize saygı duyun.

  Ram diyorsunuz o dediğim firmaların kaçı ramini kendi üretiyor ?
  Kamera dediniz o övdüğünz markalar kameraları Sony'den temin etmiyor mu siz onu söyleyin bana.
  İşlemci dediniz Qualcom, Mediatek, İntel vs. bunlar hangi markaların ürünü hangisi kendi işlemcisini üretmiş onu söyleyin.
  Gorilla Class adında telefon mu var Samsung vs. gorilla'dan cam almıyor mu ?
  Yazılım dediniz Android'in açık yazılımını kullanmıyorlar mı ?
  Tasarım dediniz Apple kimlerin tasarımını çalmış, Samsung kimlerin ki alayı ortadadır o yıllarda çıkan ve bir önce ki telefon modellerine bakmanız yeterlidir.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  reklam kokan hareketler bunlar, önümüzdeki 10 sene böyle bir şey beklemeyin

 18. cheleby dedi ki:

  hani vestel gururlayerli ydi

 19. Aretios dedi ki:

  hadi bakalým inþ.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Ağbi Çip üreten bir firmamız yok (tasarım yapan var mı bilmiyom) pil tamam yapılıyor 1 şekilde tasarım ordan burdan (ç)alıntı tamam eyvallah kamera üreten bir firmamız var mı ? yok, ram bellek üreten var mı ? yok , ağbi ee eyvallah rom yazıcak firmamız var mı ?
  ne zaman bunlar çıkar piyasaya o zaman adamlar yapmış derim.

 21. carsi41 dedi ki:

  Þimdilil %100 inandýrýcý deðil %50 bile yapsak iyidir sadece kasayý yapmakla yerli üretim olmaz

 22. SDN Okuru dedi ki:

  6. his'le inşa edilecek ilk telefon olabilir :)) Dünya markalarının nasıl üretim ve satış yaptığından bile habersiz. Altyapıyı kur önce bunun için en az 10-15 yıl hazırlık lazım. Her yıl değiştirilen eğitim sistemi ve bu PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) ölçümlerinde çocuklar son sıralarda çıkarken çok zor. Akla ve mantığa değer verilmiyor ne yazık ki sonuç bu.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Çamlıca tepelerinde en büyük"ÇİP ÜRETİM"TESİSLERİNDE SONA YAKLAŞILMIŞTIR…milletimize hayırlı vede uğurlu olsun…

 24. SDN Okuru dedi ki:

  neden olmasın..DUASINI BULMUŞLARDIR…

 25. SDN Okuru dedi ki:

  bütün memleket bir araya gelse o telefonun arkasında bulunan mercimek kadar sensörü olan kamera var ya hani, onu bile üretemeyiz işte… yüksek teknoloji firmasında çalışıyorum.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  pardus den yerli cep telefonu isletimi yapsin, Tubitak da calisan cemaatci arkadaslara duyurulur 🙂

 27. ConfickerBelasi dedi ki:

  pozitif olun gerçekleþebilir birþey bu .

 28. ConfickerBelasi dedi ki:

  siz inanmayýn devrime de inanmamýþlardý oldu sabote edildi.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  biraz mantıklı olun apple gibi bir dünya devi amerikan firması işlemciyi kore de samsung a ürettiriyo. diğer taraftan tayland firması olan asus intel işlemci kullanıyo. bu konuda milliyetçilik yapmaya gerek yok. sen herşeyi kendim üreticem dersen bi yerde tökezlersin zaten o teknoloji o para yok

" Yüzde Yüz Yerli Telefon Geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüzde Yüz Yerli Telefon Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüzde Yüz Yerli Telefon Geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "