Yüzden fazla Mars görseli barındıran arşiv yayınlandı!


19 Ekim 2020 Pazartesi 09:00
Yüzden fazla Mars görseli barındıran arşiv yayınlandı!

Konu uzay ve keşfi olduğu zaman, insanlık tarihi için her zaman ilgi çekici konular olmuşlardır. Uzay ile ilgili yüz yıllardır devam eden çalışmalar, 20. yüzyıl ile ileri bir noktaya gelmiştir. Bu sebeple 21. yüzyıl, uzay çağı olarak da biliniyor. Bu konuda çalışmalarını sürdüren Avrupa Uzay Ajansı, yüzden fazla Mars görseli barındıran bir arşiv yayınladı. Arşivi bulunduğu site, tüm kullanıcılara açık durumda.

Görsellerin yayınlanmasındaki ana amaçlardan birisi, bilim insanlarının çalışmalarında bu görsellerden yararlanmalarını sağlamak.

Yüzden fazla Mars görseli barındıran arşiv Avrupa Uzay Ajansı tarafından yayınlandı

Mars Express yörüngesinde bulunan Görsel İzleme Kamerası (VMC) tarafından yakalanan bu görüntüler, 2007 ile günümüz arasındaki görüntüleri içeriyor. Arşivde, gezegende bulunan çok çeşitli coğrafi özellikleri ve oluşumları gösteren yörüngeden çekilmiş yüzlerce Mars fotoğrafı var.

ESA Mars arşivi

Yukarıdaki resimlerden oluşan kolajın ilk resmi, kuzey kutbunda oluşan toz ve su tabakasını gösteriyor. İlk sıranın ikinci resminde ise sıra dışı olan Arsia Mons Elongatede bulutu kameraya takılıyor. Üçüncü resimde ise Tharsis Volkanlarına göz atabilirsiniz. Yüzden fazla Mars görseli barındıran arşiv, şu anda tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir durumda.

Belirtilene göre veriler, sensör tarafından üretilen parazitin hesaba katılması ve kaldırılması ile kalibre edilmiştir. Ek olarak, piksel duyarlılığındaki değişiklikler hesaba katılmış durumda.

Görselleri yakalayan VMC aracı, başlangıçta pratik bir amaca hizmet etmek için tasarlanmıştı. VMC aracının ilk görevi, 2003 yılında ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından fırlatılan ve bir İngiliz kara aracı olan Beagle 2’nin inişini gözlemlemekti. Ancak Beagle 2, iki güneş panelini yerleştiremediği için bağlantı kurulamadı. Beagle 2 görevinin başarısızlığına rağmen, VMC 2007’de Mars’ı gözlemlemek üzere yeniden tasarlandı ve o zamanda beri görsel toplamaya devam etti.

Arşivin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Arşiv boyutu çok fazla olduğu için yüklenmesi zaman alabilir. İyi bir internet bağlantısı önerilir.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yüzden fazla Mars görseli barındıran arşiv yayınlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüzden fazla Mars görseli barındıran arşiv yayınlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüzden fazla Mars görseli barındıran arşiv yayınlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG