Okunma

Yüzyılın en uzun kanlı Ay tutulması sosyal medyayı sarstı


27 Temmuz 2018 Cuma 17:45

27 Temmuz tarihinde yüzyılın en uzun tam Ay tutulması gerçekleşti. Kanlı Ay tutulması olarak adlandırılan bu gök olayı ülkemizden de gözlenebilecek.

Kanlı Ay tutulması Türkiye’den de görüldü!

Tam 1 saat 43 dakika sürecek olan yüzyılın en uzun tam Ay tutulması ile uydumuz bakır kızıl renge dönüşecek. Tutulmanın Kanlı Ay olarak adlandırılmasının başlıca sebebi de zaten bu renk. Ay’ın Dünya’nın gölgesinde kalması ve Güneş’ten gelen ışınları alamaması sebebiyle oluşan tutulma olayı yine görsel bir şölen sunacak.

27 Temmuz gecesi gerçekleşecek olay olayda Dünya ve Mars da birbirine en yakın konumda olacak. Hatta Kızıl Gezegen oldukça parlak olarak görünebilecekken Jüpiter ve Satürn de gökyüzündeki yerini almış olacak.

kanlı ay tutulması

Trakya bölgesinde tutulma Ay doğarken başlayacak. Diğer bölgelerin çoğunda da yine tutulma süreci Ay doğduktan sonra gerçekleşecek. İstanbul ilimizde saat 20:15 saatlerinde doğacak olan ayın parçalı tutulması 21:24, tam tutulması ise 22:30 saatlerinde başlayacak. Tutulma ortası ise saat 23:21’de gerçekleşecekken tam tutulma 00:13’te olacak. Parçalı tutulma 01:19’da sona erecek.

Tam ve parçalı ay tutulmaların toplam süresinin ise 3 saat 55 dakika süreceği hesaplanıyor. Ay, Dünya gölgesinde kalırken bile kızıl renk ile görülmeye devam edilebilecek.

27 Temmuz gecesi en uzun zam Ay tutulmasını gözlemlemek için bir planınız var mı?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Yüzyılın en uzun kanlı Ay tutulması sosyal medyayı sarstı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tamamen bilimsel bir doğa olayının güzelliğini izlemek ve keyif almak varken şarlatanlara kulak asmak…

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Nasıl ki, güneşin gurûbu (batması), akşam namazının vaktidir; hem güneşin ve ayın tutulmaları, küsûf (güneş tutulması) ve husûf (ay tutulması) namazları denilen iki ibâdet-i mahsusanın (özel ibadetin) vakitleridir. Yani, gece ve gündüzün nurânî âyetlerinin nikaplanmasıyla (gizlenmesiyle) bir azamet-i İlâhiyeyi (Allah’ın büyüklüğünü) ilâna medâr (sebep) olduğundan, Cenâb-ı Hak, ibâdını (kullarnı), o vakitte bir nevi ibâdete dâvet eder. Yoksa, o namaz, açılması ve ne kadar devam etmesi, müneccim (astrolog) hesâbiyle muayyen (belli) olan ay ve güneşin husûf ve küsûflarının inkişafları (ortaya çıkmaları) için değildir Kaynak: Bu gece kanlı ay tutulması gerçekleşecek husuf namazı vakti

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kanlı ay demek siz daha iyi bilirsiniz ne demek kan demek

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bizim orda ay tutulsa deprem olur
  Derler

 5. Kuba dedi ki:

  Deprem riski var.

 6. Anonim dedi ki:

  100 yılda bi görülüyor falan diyorlar ama her nedense her sene ay tutulması oluyor ne ayak anlamadım gitti

  1. Anonim dedi ki:

   Seni deniyolar takip ediyor musun diye

  2. Mustafa dedi ki:

   Haklisin da bu en uzun süre tutulacak olmasi 100 yilda bir olmasindan kaynaklaniyor

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu gece mi

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen

" Yüzyılın en uzun kanlı Ay tutulması sosyal medyayı sarstı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yüzyılın en uzun kanlı Ay tutulması sosyal medyayı sarstı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüzyılın en uzun kanlı Ay tutulması sosyal medyayı sarstı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "