Okunma

Zalman Multi Fan Controller ZM-MFC2


11 Mayıs 2009 Pazartesi 19:33
Zalman Multi Fan Controller ZM-MFC2

Zalman tarafından üretilen Multi Fan Controller ZM-MFC2 isimli bu ürün, bilgisayarınızın ön paneline takılarak kullanılıyor ve temelde sistemi rahat şekilde izlemenize yarıyor. Kullanıcılara sunulan şey ise dört tane ısı algılayıcıyla biri PWM destekli toplam dört fan bağlantısı. Dolayısıyla sisteminizdeki dönen turlayan her türlü şeyi tek bir noktadan kullanabilirsiniz.

Kablolar, Kablolar, Kablolar…

Kasanızın içinde kablo karmaşasını sevmiyorsanız ve oluşan karmaşayı engellemek için bir şey yapmıyorsanız. Bu sistemi hiç kurmayın. Çünkü hem fan denetçileri hem de ısı algılayıcılar bir araya geldiğine hiç yoktan 8 tane daha kablo etrafta gezinmeye, bilgisayarınızın en mahrem yerlerinde salınmaya başlıyor.

Dört tane fanın bağlanabileceğini söylediğimiz üründe kablolar konusunda iki tane değişik seçenek de var. Bunlardan bir tanesi, tercihen düşük devirli dönecek olan iki fanı tek bir kabloya başkayabileceğiniz Y kablo. Diğeri ise işlemci fanını hem anakarta hem de Zalman fan yönetim aracına bağlayabileceğiniz bir kablo. Bu kablo sayesinde sistem “işlemci fanı yok” demiyor ve olağan şekilde çalışmasına devam ediyor. Ama siz bu sırada devri elle ayarlayabiliyorsunuz.

Ön Panel

Zalman ZM-MFC2’de bulunan ön panel aslında bütün işlerinizi gördüğünüz nokta. Bu ürünle birlikte kullanıcıların falanca fan da çok gürültülü yahu, deme dönemi de kapanmış oluyor. Her ne kadar çok fazla denetim tuşu bulunmasa da pratik biçimde bir mod düğmesi ve üzerine basabileceğiniz dönen düğmeyle işinizi görebiliyorsunuz. Genel kural: Sadelik iyidir.

Güç Ölçer

Zalman’ın bu ürünündeki en önemli özelliklerinden bir tanesi de kullanıcıların bilgisayarlarının o anda ne kadar güç tükettiğini gerçek zamanlı olarak göstermesi. Tabii burada gerçek zamanlı gösterge haricinde belirli bir sürede ne kadar enerji tüketildiğini de görmek isterdik.

Bu parçayı kullanmak için yapmanız gereken şeyler basit: Öncelikle arka panelinize Zalman’ın kutudan sağladığı ve USB girişi şeklinde olan parçayı takmanız gerekiyor. Bundan sonra ise bilgisayarınıza giden güç kablosunu harici adaptöre bağladıktan sonra diğer çıkışı bilgisayara bağlıyorsunuz. Ardından ise kasa arkası paneldeki girişin kablosunuz kasanın önündeki göstergeye bağlamanız gerekiyor. Artık bu sistem çalışıyor.


Kasanın arkasındaki panel ve bağlantı yuvası

Sıcaklık Ölçümü

 


Sabit diskin yanına yerleştirilmiş bir ölçüm diyotu.

Zalman’ın bu ürünündeki en büyük özellik sürekli dört noktadan ısı ölçümü yapabilmeniz. Yapmanız gereken şey basit ama biraz özen istiyor. Isı alıcıları uygun yerlere yerleştirmelisiniz. Bunu yaparen size sağlanan özel bantları kullanabilirsiniz. İşlemci sıcaklığı için önerimiz, soğutucunun tabana dik kenarı olacaktır.


Tüm kabloların bağlantığı arka panel


Yorumlar

Sistemini tek bir ön panelden yönetmek isteyen ve kablo karmaşasıyla mücadele edebilecek kullanıcılara uygun olduğunu düşündüğümüz Zalman ZM-MFC2, tek noktadan sisteminizle ilgili birçok donanımsalk ayrıntıyı görerek denetim altında tutmanızı sağlıyor. Bu sistemin tek eksiği bilgisayardan herhangi bir yazılımla buradaki değerleri gözleme imkanı vermemesi ve ayarların değiştirilememesi. Tabii bu çok daha farklı bir ürün olduğu için bu tür şeylerden puan kıracak değiliz.

Ürünün 70 dolarlık fiyatı ise fazla sayılmaz. En nihayetinde içinde barındırdığı bileşenlerin fazlalığını ve ürünün yeteneklerini düşündüğümüzde bu fiyatın makul olduğunu söyleyebiliriz. Bir de atalarımızın bir sözü var: Her konseptin bir bedeli var. Bunu da dikkate almak lazım.

Zalman ZM-MCF2
Bilgi ve fan yönetimi sistemi

Üretici: Zalman / Kore
Ülkemize getiren: DijitalTrend
Telefon: (212) 266 87 70
Fiyat: 70 dolar + KDV

Taksit seçeneklerini görmek ve ürünü satın almak için tıklayın!

:: Bu ürün size uygun mu? Kasanızda yer var mı?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Zalman Multi Fan Controller ZM-MFC2”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    güzelmiş

" Zalman Multi Fan Controller ZM-MFC2 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zalman Multi Fan Controller ZM-MFC2 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zalman Multi Fan Controller ZM-MFC2 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "