Okunma

Zenimax, Samsung’a kök söktürecek!


17 Nisan 2017 Çarşamba 15:00
Zenimax, Samsung’a kök söktürecek!

Sanal gerçeklik konusunda önemli hamleler yapan ZeniMax firması, Oculus’un ardından şimdi de Samsung’u birçok patentin ihlali, ticaret sırlarının paylaşılması ve adil olmayan rekabet gibi sebeplerle dava ediyor.

ZeniMax bu davayı da kazanabilir mi?

Dava iddiaları şu anda Oculus’taki çalışmalarını sürdüren ve daha önce id Software gibi firmaların da başında yer alan John Carmack ile yine Oculus’un eş kurucusu Palmer Luckey etrafında birleşmiş durumda.

Görünüşe göre ikili çeşitli gizli planlar yaparak Oculus çalışanlarıyla birlikte Samsung için bir “Mobil sanal gerçeklik başlığı” üzerinde çalışmışlar ve bir süre sonra da Oculus ile ortaklık anlaşması imzalayarak Gear VR’ı piyasaya sürdüler.

zenimax vr ile ilgili görsel sonucu

Gear VR’da da Oculus’un yaratılmasında kullanılan Rift kodları yer alıyor ve bu kodlar ZeniMax’ın patentleriyle korunuyor. Tabii yaşanan olaylara göz atacak olursak pek de “korunduğunu” söyleyemeyeceğiz.

ZeniMax bu olayların ışığında Samsung’u Oculus ile yaptıkları anlaşmada yaşanabilecek problemleri göz ardı etmekle suçluyor ve 500 milyon Dolar’lık tazminat davasının yanında ürün satışlarının da durdurulmasını istiyor.

Bir önceki davanın ZeniMax lehine sonuçlandığını düşünecek olursak, Samsung’u zor günlerin beklediğini söylememiz yanlış olmayacaktır.

:: Sizce ZeniMax, Samsung’a karşı açtığı davayı kazanabilir mi?


yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

10 yorum - “Zenimax, Samsung’a kök söktürecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi inşallah 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman evine giren hırsızı suçlamıyacaksın. Evini iyi koru ***** azcık düşünün lütfen yaaaaa

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yeter be yeter ipini koparan rakip firmaya patent davası açıyor. Patentine sahip çıkamıyorsan sorunu başkasında aramayacaksın firmaların yaptığı politika yanlış zaten.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Lan hadsiz 18.43 benim site icin yaptigim yorumu sorgulamak senin ne haddine canımı sıkma benim fransiz usağı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumlarim niye yayinlanmiyor admin.!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Lan dangalak 18.43 sanami kaldi siteyi savunmak.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Niye hep skandal haberlerde samsung un adı geç***** şirket adam akıllı iş yapamı***** üçkağıtçı bi ***** skandalları.Patlama olayından sonra zaten dünyaya rezil ***** rezil bi firma

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Beyler bir şarkı bestelemek istiyorum ama korkuyorum. Daha piyasaya sürmeden Samsung araklar diye korkuyorum.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu nasil bir baslik, nasil bir mahalle agzidir.!

Yorum yazın

Geri bildirim