ZeroTherm BTF95 Fansız Soğutucu


02 Temmuz 2007 Pazartesi 13:00
ABONE OL
ZeroTherm BTF95 Fansız Soğutucu
İlk başta söyleyelim,demedi demesin kimse: Bu fansız çalışan ürün kesinlikle kasa içinde bir hava akışına ihtiyaç duyuyor. Zaten ısıyı bir şekilde yok edebilseydi buna soğutucu değil fizik kanunu yazıcı falan dememiz gerekirdi. O sebeple, oh sessiz sakin bir sistem yaptım yaşasın, derken kasanızın içinden garip kokular gelirse, biz karışmayız.

ZeroTherm BTF95, çok düşük güçteki hava akımlarını başarılı şekilde kullanabilen bir ısı emici sistem. Esinti diyebileceğimiz hava akımlarıyla yük altında olmayan işlemcileri 40 santigrat derece gibi sıcaklıklarda tutabilen bu soğutucu yüksek yük altında da işin ucunu kaçırmadan işlemciyi soğutabiliyor.

Her Yuvaya Uyumlu

Bu ürünün öne çıkan bir özelliği olarak AMD Soket 754, 939, 940 ve AM2, Intel LGA 775 soketlerine uyumundan bahsedebiliriz. Ürün kutusundan herhangi bir ayaklık takılmamış olarak geliyor ve yanındaki parça kutusundan AMD ve Intel uyumu için iki farklı parça çıkıyor. Dört adet vida ile bu iki parçadan birisini soğutucunun tabanının yanındaki deliklere sabitleyebilirsiniz.


Intel yuvaları için gerekli parçalar ve Intel anakart üzerinde duruş.

Açıkçası soğutucuyu AMD yuvalarına takmak çok daha kolay; çünkü basit birleştirme mekanizması sadece bir kol içeriyor. Aşağı itip bastırmaya devam etmeniz soğutucunun yerine oturması ve kilitlenmesi için yeterli. Burada gerekli olan tek şey, anakarta vidalanmış (ve her anakartta zaten olan) plastik, soğutucunun oturduğu parça.


AMD yuvaları için gerekli parçalar ve AMD anakart üzerinde duruş.

Intel anakartlara takarken ise küçük çaplı bir işkence sizi bekliyor. Her ne kadar ZeroTherm’in birleştirme parçası metal ve Intel’in özgün plastik parçacıklarından daha sağlam da olsa, yapmanız gereken bir vidalama işi var. Bu vidalama işini de yaparken öncelikle kutudan çıkan ve anakartın arkasına yapışan karşılığı yerleştirmeniz gerekiyor. Gerçi önce soğutucuyu takıp sonra anakartı kasaya yerleştirenlerdenseniz (ya da bizim gibi uzay montaj çalışanlardansanız) bu parçayı yapıştırmasanız da olur.

Tasarım ve Kullanım

ZeroTherm BTF95 dört adet ısı borusu barındırıyor. Bu ısı boruları tabandan her iki yöne doğru çalıştığı için sekiz boru gibi çalışıyor. Bu dört boru kelebek biçimindeki yapraklara, tabandan emilen ısıyı taşıyor. Yapraklar oldukça sık ve yüzey alanı geniş. Gerçi o garip kelebek şekli yerine daha geniş kanat yapılır mıydı, veya yapılsa işe yarar mıydı, o konuyu da sorgulayabiliriz.


Evet, bu biraz iri bir soğutucu.
BTF95 üzerinde herhangi bir fan oturtulabilecek yer yok; genellikle alışık olduğumuz “fanını sen seç” tarzı ürünlerden farklı olarak bu ürün hakikaten sıfırdan fansız kullanıma yönelik hazırlanmış. Yerine yerleştirdikten sonra çok fazla Bir şey yapmanıza gerek yok. Zaten ATX kasalar içindeki arka fanlar ve güç kaynağı üzerinden atılan havanın yolu işlemci üzerinden geçecek şekilde ayarlanmış durumda. Kasanızın arkasında fan yoksa bile (ki biz tam bu ısı emiciye yakın şekilde bir tane olsun deriz) eğer sessiz çalışma kipinde fanı tamamen kapatmayan bir güç kaynağınız varsa, işinizi o bile görebilir. Tabii bu durumda geçecek hava miktarı çok daha az olacağından sürekli yük binmesi durumu sıcaklığın fazlaca yükselmesine sebep olacaktır.

En iyi Verim İçin…

Bu soğutucudan en iyi verimi almanız için size iki önerimiz var. Kasanın yan kapağından tam işlemcinin üzerine hava üfleyen fana ve bacaya sahip kasalar vardır. Bu kasaların içinde bu sistemle işlemciyi çok düşük sıcaklıklarda tutabilirsiniz ve bu da size sürekli yüksek yük altında veya hızı yükseltilmiş işlemcilerle uğraşırken oldukça başarılı soğutma sağlar.

İkinci önerimiz ise daha önce bahsettiğimiz kasanın arkasında bulunan fan ve güç kaynağı fanıyla desteklenen senaryo. Kasanın arkasındaki bir büyük (120 mm) veya iki küçük (80 mm) fanın üzerine sessizce çalışan bir güç kaynağı fanı bu soğutucuyla beraber kullanılırsa en iyi şekilde sessiz ama biraz daha ılık çalışabilme durumu olacak.

Değerlendirme

Teknik puan değerlendirmesinde soğutucunun şu an piyasada bulunan (hatta bulunmayan) soketlerin hepsine yerleştirilebilmesi ve kolay takılabilmesi önemli bir artı getiriyor. Ayrıca kullanılan malzemenin kalitesi ve ince bakır yaprakların elimizi doğramamış olması BTF95’in testten 5 tam teknik puanla ayrılmasını sağlıyor. Artistik puanda ise ürünün fiyatının (bu inceleme sırasında 100 YTL’nin üzerindeydi) fena olmaması; ama hem kendisinin hem de fiyatının herkese hitap etmemesi nedeniyle biraz düşüş var. Merak etmeyin, BTF95 burada da başarılı şekilde bizden 4 puanı alıyor. Ortalamamız ise 4,5 puan. Eğer işlemci soğutucusunun gürültüsünden nefret ediyorsanız ve işlemci fanı ikazını gözmezden gelmeye cesaretiniz varsa, bu ürünü kaçırmamalısınız.

ZeroTherm BTF95
Fansız İşlemci Soğutucusu

Yuva Desteği: AMD 754, 939, 940 ve AM2 Intel LGA 775
Ağırlık: 510 gram (yuvaya uygun parçalar hariç)
Malzeme: Bakır taban, bakır ısı boruları ve bakır yapraklar.

Fiyat: 51€ + KDV

Üretici: Apack / Kore
Ülkemize Getiren: Akortek
Telefon: (212) 210 97 99

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
15 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ne yapayım ben notebook kullanı*****

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

o haa derim başkada bişe demem

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

[quote]Bu soğutucudan en iyi verimi almanız için size iki önerimiz var. Kasanın yan kapağından tam işlemcinin üzerine hava üfleyen fana ve bacaya sahip kasalar vardır. Bu kasaların içinde bu sistemle işlemciyi çok düşük sıcaklıklarda tutabilirsiniz ve bu da size sürekli yüksek yük altında veya hızı yükseltilmiş işlemcilerle uğraşırken oldukça başarılı soğutma sağ*****

Airduct bu soğutucuyla sığmaz Berkin Bey, incelemeden inceleme yazısı yazmayın lütfen, saygılar…

Editör: En azından diğerleri gibi “feyk bu” dememişsiniz ya, ona da şükür. 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bizden bakırın tonunu kaça alıyorlar ve işledikten sonra bir soğutucuyu kaça satıyorlar görün.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Biz zaten ürün incelemesi yapmıyoruz. Bize hazır metin geliyor, üzerinde biraz oynayıp, fotoğrafları harmanlayıp yayınlıyoruz kendi yayın biçimimize göre….

…dememizi bekleyen o kadar çok kişi var ki. Ya kusura bakmayın ama anlatılanla kahramanlık yapmaya çalışan okurun anladığı bazen çok farklı oluyor. Bunun için tüm okurlardan özür dilerim.

Baca sözcüğünden ne anlıyorsunuz bilmiyorum ama baca genellikle bir şeyin tepesindeki hava aktarma sistemine verilen isimdir (yeraltı kanallarında olur, evlerde olur). Kasaların tepelerinde baca fanları olur, belki bilirsiniz. Önden ve yandan gelen sıcak hava oradan da dışarı atılır (veya bazılarında içeri alınır ve sadece arkadan dışarı atılır).

Airduct dediğiniz şey çok farklı. İşlemci fanını tamamen yalıtan ve dışarıdan hava çekmesini sağlayan birşey. Dolayısıyla fansız bir soğutucuyu airduct ile keserseniz sistem elinizde kalır. Böyle birşey tavsiye edebilmek için aptal olmak lazım.Ama kabul edelim, pasif soğutucu üzerine airduct, sistemi yakmayı denemek için iyi bir fantezi.

Dolayısıyla sayın kahraman adayımıza, bu muhteşem oyunu yazıp yönetip üzerine bir de başarıyla sahnelediği için teşekkür ediyoruz. Ayrca sonraki denemelerinizde kahraman olmak için başka yerler seçmesini öneriyoruz.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

böyleleri herzaman çıkar berkin bey. Bunlar internetin çok bilmişler. İlla koca yazıda bir hata bulmaya çalışırlar (ki bulamamış ama bulur gibi yapmış) ve kahramanlık yaparlar dediğiniz gibi.
Morel bozmaya gerek yok. Aynen devam.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Kahraman adayı okurun cevabıdır, lütfen yayınlayınız…

…Kasanın yan kapağından tam işlemcinin üzerine hava üfleyen fana ve bacaya sahip kasalar vardır…

Türkçem beni yanıltmıyor ise “yan” kelimesi ile üst kelimesi farklı anlamlar taşımaktadırlar. Farzedelim ki bu yanlış yazıldı, “kapak” kelimesinin bilgisayar kasası için “yan kapak” ın kısaltması olduğunu, üstte kapak olmadığını ve kasa içinde “baca” olarak da airduct tan başka birşey bulunmadığını 2-3 kasa içi gören herkes bilir. Ya yazılan hatalı yazılmış yada…

Y

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

o soğutucu hangi kasaya sığacak peki :)))))))))))))))))))))))

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

pekı bu bılgısayar kasasının ıcıne tam otruyormu ban buyuk geldı

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Herhangi bir tam boyutlu ATX kasaya sığar. Fotoğraflar boyut konusunda biraz yanıltıcı olabiliyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

btf90 modelini kullanıyorum ve çok memnunum. fotolara aldanmayın boyuları gayet makul. 120mm fan kullanan big typhoon veya ninja gibi gereksiz boyutlarda değil. btf95 core2duo sistemleri sessiz bir şekilde overclock altında bile çalıştırabilir.

inceleme için teşekkürler.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

[üstte kapak olmadığını ve kasa içinde “baca” olarak da airduct tan başka birşey bulunmadığını 2-3 kasa içi gören herkes bilir. Ya yazılan hatalı yazılmış yada…]

Doğru bir saptama, tebrik ederim. Hayatı boyunca 2-3 kasa görmüş biri gerçekten mükemmel ötesi bir yorum.

Ancak acizane olarak, 2-3 kasadan biraz fazlasını görmüş, hatta kasa üzerinde bir iki ufak tadilat yapmış biri olarak benim de bu arkadaşa bir sorum olacak.

Sayın kahraman, daha önce hiç hayatınızda Coolermaster Stacker yada Xclio Wind Tunnel diye bir şey duydunuz, yada gördünüzmü ?

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ben 51 € ya bunu alincaya kadar AC Marka 7 pro alirim 16 € fanin seside duyulmuyor overclockla 6300 (1.86) islemci 3.0 GHZ de çalisiyor 😉

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

valla ne diim eline sağlık yapana adamların ne güzel işte fan yok dolayısıyla ses de yok daha ne olsun

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ya bunlar fanlıkdan çik mış ya…

" ZeroTherm BTF95 Fansız Soğutucu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ZeroTherm BTF95 Fansız Soğutucu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ZeroTherm BTF95 Fansız Soğutucu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!