Okunma

Zihin okuyan şirket Neuralink için önemli açıklama


17 Temmuz 2019 Çarşamba 14:00
Zihin okuyan şirket Neuralink için önemli açıklama

Elon Musk’ın sahibi olduğu şirketlerden biri olan Neuralink ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. New York Times ve Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre Neuralink’in insan beyni üzerinden verileri alarak bilgisayar ortamına aktarabileceği iddia edildi. Elon Musk da hem şirket hakkında hem de yaptıkları deneyler hakkında detayları paylaştı.

Elon Musk Neuralink hakkında detayları paylaştı

Laboratuvar farelerine şimdiye kadar 1500 elektrot yerleştirilerek yapılan deneylerin insanlar üzerinde uygun olup olmayacağı kesin olmamak ile birlikte deneylere devam ediliyor. Deneyin amacı insanların görme, duyma ve yürüme yeteneklerini tekrar geri kazanmalarını sağlamak olarak açıklanıyor.

Ayrıca Elon Musk, insan beyninin bir bilgisayara bağlanması gerektiğine de inanıyor. Yapay zekanın gelişimi hızla gerçekleşirken insan beyni için yapılacak tedavilerde yapay zekanın öncülük etmesinin iyi bir fikir olacağını benimsiyor. Bu çalışma için planlamalar da başlamış durumda.

Musk, aşağıda yer alan ipliği  gelecek yılın ikinci çeyreğinde kullanmaya başlamayı umduğunu açıkladı. Bu cihaz kulağın arka tarafına yerleştirilerek Bluetooth eşliğinde beynin sağlık durumu hakkında bilgileri bilgisayar ortamına aktarması bekleniyor. İnsan saçının çapının dörtte biri kadar boyuta sahip olacak olan cihaz, denildiği gibi işlevi olursa gelecekte görülecek olan hastalıkların önüne geçilme ihtimali daha yüksek olacaktır.

Elon Musk Neuralink hakkında detaylar paylaştı

Tabii ki söz konusu cihazın insanlar üzerinde işe yarayıp yaramayacağı henüz kanıtlanmamıştır. Üzerinde yer alan kabloların da zaman içinde dayanıp dayanmayacağı bilinmediğinden ürünün gelecek yıl ikinci çeyrekte faaliyete geçip geçmeyeceğini göreceğiz. 4 x 4 mm boyutunda olacak olan cihaz 10.000 elektrot okuma ve yazma kapasitesine sahip olacak.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Zihin okuyan şirket Neuralink için önemli açıklama”

  1. Black mirror dedi ki:

    Sonunda sanal dünyada sonsuza kadar yaşayabileceğiz🤗

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Teknoloji çok garip yerlere gidiyor. Ürkütmüyor değil…

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Black miror

" Zihin okuyan şirket Neuralink için önemli açıklama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zihin okuyan şirket Neuralink için önemli açıklama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zihin okuyan şirket Neuralink için önemli açıklama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "