Zihin oyunları, illüzyon nasıl oluşur?


06 Ekim 2020 Salı 16:30
Zihin oyunları, illüzyon nasıl oluşur?

Günlük hayatımızda beynimiz, etrafımızdaki dünyayı duyularımız aracılığıyla sürekli olarak algılar. Beynin aldığı kesintisiz bilgi akışı altından kalkılacak gibi değildir, o yüzden de beyin gördüklerimizi ya da hissettiklerimiz basitleştirmek için kestirmelere sapar ve en muhtemel yorumları seçer. Bu da her şeye aynı anda odaklanmak yerine, önemli olan şeylere eğilmeyi mümkün kılar. Peki illüzyon beynimizi nasıl alt eder?

Zihnin kandırılması, illüzyon oluşumu

Beyin aynı zamanda geleceği tahmin etmekte çok iyidir. Bu sayede fiziksel olarak bir şeyi görmek ve dokunmakla, gözlerimizden ya da uzuvlarımızdan gelen bu sinyalleri alıp işlemek arasındaki zaman farkını telafi eder. Ne var ki bu tahminler ve kestirmeler beynimizin kandırılmasını kolaylaştırır (illüzyon gibi).

İnsanlar binlerce yıldır zihni kandırmanın yeni yollarını keşfediyor. Mesela optik illüzyon örneklerine Taş Devri mağara resimlerinde bile rastlanıyor (How it works dergisinden edinilen bilgilere göre). Eski Yunan filozofu Aristo, günümüzde şelale etkisi dediğimiz bir illüzyona göndermede bulunarak “duyularımıza güvenebiliriz ama kolayca aldatılabilirler” diyordu. Bir şelaleyi izlerken farkına varmıştı ki, gözlerini hareketli sudan hareketsiz kayalara kaydırdığında kayalar sanki suyun akış yönünün tersinde hareket ediyordu.

 

Artık “hareket art etkisi” diye bilinen bu durum, beyindeki kimi nöronları hareketi algılarken yorulmasıyla oluşuyor. Taşlara baktığımızda diğer nöronlar yorgun nöronları telafi etmek için aşırı çalışıyor ve bu da hareket illüzyonuna yol açıyor.

 

Beynin illüzyonlara nasıl tepki verdiğini incelemek, artık Aristo’nun bulunduğu zamana kıyasla çok daha kolay. İşlevsel manyetik rezonanslı görüntüleme (fMRI) yöntemi, belirli imgeleri ya da durumları deneyimlediğimiz sırada kafamızın içinde neler olup bittiğini analiz etme ve beynin tepkilerini gerçek zamanlı araştırma fırsatı tanıyor. İllüzyon insan zihnini kolay alt edebilse de bazı illüzyonlara verdiğimiz tepkiler hala gizemini koruduğu için, daha keşfedilecek çok fazla şey var.

Fikirlerinizi yorumlar kısmında bekliyoruz…
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Zihin oyunları, illüzyon nasıl oluşur?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Teşekkürler

" Zihin oyunları, illüzyon nasıl oluşur? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zihin oyunları, illüzyon nasıl oluşur? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zihin oyunları, illüzyon nasıl oluşur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!