Zihinsel sağlık durumunu izleyen mobil uygulama


19 Temmuz 2020 Pazar 13:30
Zihinsel sağlık durumunu izleyen mobil uygulama

Akıllı telefonlar artık hayatımızın her yerinde aktif olarak kullandığımız cihazlar haline geldi. Mobil uygulamalar ile birlikte, haber okuyor, alışveriş yapıyor ve dijital notlar alabiliyoruz. Sağlık uygulamalarıyla birlikte adımsayar, uyku takibi ve benzeri pek çok şey de telefonlarda yer alıyor. Uzmanlar yeni geliştirilen PROSIT adlı uygulama ile zihinsel sağlık durumunu izleyebiliyor. Zihinsel sağlık durumunu izleyen mobil uygulama PROSIT nedir?

Zihinsel sağlık durumunu izleyen mobil uygulama 

Özellikle giyilebilir teknolojinin nimetleriyle birlikte akıllı telefonlar, sağlık verilerini çok rahat bir şekilde izleyebiliyor. Kanada’da bulunan Dalhousie Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir kişinin zihinsel sağlığını telefonları nasıl kullandıklarına göre izleyen bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi.

Bazılarının sağlıklı bazılarının ise hastalığı olan toplamda 300 kişi ile gerçekleştirilen bu çalışma, kişilerin telefon kullanma alışkanlıklarından veriler topluyor ve kişinin zihinsel durumu hakkında çıkarım yapabiliyor. Araştırma şubat ayında resmen başladı ve bazı sonuçlar da ortaya çıkmaya başladı.

Araştırmacılar arasında yer alan Dr. Sandra Meier, PROSIT’in önemli bir ilerleme kaydettiğinden bahsediyor. Umut vadeden çalışmaya göre, hastaların akıllı telefon kullanımları, uzmanlara önemli ipuçları verebiliyor. Telefonlarımızı kullanırken bazı duygu durumlarına uygun olarak hareket ettiğimiz üzerine odaklanan çalışmada, insanların endişeli mi yoksa depresif mi olduğunun kolayca tespit etmenin yolu bulunmuş olabilir.

sağlık durumunu izleyen mobil uygulama-prosit-PROSIT-00

Sağlık durumunu izleyen mobil uygulama, bunun için kullanıcının telefonuna eklenen mevcut sensörleri kullanarak, 15 farklı kategorideki verileri topluyor.

Bu kategoriler kişinin ne kadar uyuduğunu, ne sıklıkla hareket ettiğini, çağrı geçmişini, mesajlaşma kayıtlarını, ekran süresini ve müzik tercihleri gibi detayları içeriyor. Bu bir noktada ”gizlilik” endişesinin oluşmasına neden olsa da yine de verilerin toplanmasına engel değil. Bu yüzden ilerleyen süreçte sorun yaşanmaması adına çalışmaya katılan kişilerden rıza formu imzalaması isteniyor.

Çalışmayı yürüten uzmanlar, insanların duygusal ya da kızgın olduğunda duygusal içerikli mesajlar gönderirken yazma hızının değişirken aynı zamanda klavyeye uygulanan vuruş gücü de değiştiğinden bahsediyor. Bu da çıkarım yapmak için izlenen veriler arasında yer alıyor.

sağlık durumunu izleyen mobil uygulama-prosit-PROSIT-00

PROSIT yalnızca kişilerin davranışlarını izlemiyor aynı zamanda her hafta uygulamaya, her haftanın sonunda en heyecan verici kısımlarının anlatıldığı 90 saniyelik bir ses kaydı bölümü ekleniyor.

Böylelikle düzenli olarak katılımcılardan duygu durumlarının ifade edilmesine yönelik bir adım da gelmiş oluyor. Bunlara ek olarak bir de kişilere, beş puan üzerinden duygularını değerlendirmeleri de isteniyor.

Kişisel verilere bu kadar geniş ölçekte erişen mobil uygulamalar halen güvensizlik yaratıyor. PROSIT araştırmacıları ve geliştiricileri etik kurallar dahilinde bu uygulamayı geliştirdiklerini söyleseler de hala tartışmalı bir konunun söz konusu olduğunu söylemek.

PROSIT uygulamasını incelemek isteyenleri şu bağlantıya alabiliriz. Yine de uygulamada gizlilik endişelerine yönelik pek çok şey bulunuyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Zihinsel sağlık durumunu izleyen mobil uygulama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zihinsel sağlık durumunu izleyen mobil uygulama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zihinsel sağlık durumunu izleyen mobil uygulama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar