Okunma

Zombi Saldırılarına Karşı Güvenlik Rehberi


14 Haziran 2011 Salı 13:30
Zombi Saldırılarına Karşı Güvenlik Rehberi

Anonymous‘un başlattığı saldırılardan sonra herkes zombi olarak da bilinen DDos Attack adlı saldırı türünün adını duydu.Bilgisayarınızı organize bir saldırının parçası yapan zombi saldırılarına karşı savunmasız değilsiniz.

Bilgisayarınız Zombi Olmasın!

Eğer bilgisayarınız gereğinden fazla yavaşladıysa ya da internette girdiğinizde siteler rahatça açılmıyorsa o anda bir saldırının kölesi olabilirsiniz.

İşte bu saldırılardan korunma yöntemleri

Zombi Nedir?

Bu saldırı türünün amacı dünya çapındaki onlarca bilgisayarın IP‘sini tek bir siteye yöneltip bu adresin çökmesini sağlamaktır. En basit olarak bu şekilde anlatılacak olan zombi saldırıları için hacker‘lar savunmasız bilgisayarların IP adreslerini toplar.

Hacker‘lar siz istemezseniz de IP‘niz üzerinden bir siteye girilmesini sağlar. Bu da sitenin sunucularının aşırı yüklenmesini sağlayıp bu adresi çökertir.

Çöken adres bant genişliğini doldurduğu için site sahipleri ekstra ücret ödemek zorunda kalır.

Modem Ayarları

Eğer modeminizin şifresi yoksa bilgisayarınız saldırılara karşı korunmasızdır. İlk önce modeminiz için bir erişim şifresi bellirleyin. Bu şifre sayı  ve harf karışık şekilde olmalı.

Doğum tarihiniz, çocuklarınızın ya da yakınlarınızın doğum tarihi en çabuk ele geçirilen şifre türleridir.Modeminizde Firewall varsa mutlaka bu özelliği açık bırakın.

Bu dışarıdan saldırılara karşı bilgisayarınızda bir ön hat oluşturacaktır. Modem ve kablosuz ağ şifrenizi her ay değiştirin.

Yazılımsal Koruma

Modeminizde bulunan firewall eğer sizi korumadıysa hacker‘lar ve bilgisayarınız arasında son bir mevzi kalmış demektir. Bu da bilgisaranızdaki güvenlik yazılımlarıdır.

Mutlaka bilgisayarınıza güvenliği kanıtlanmış ve güncel bir güvenlik yazılımı olmalı. Bazen ‘0 day attack’ (en son saldırılar) yüzünden bir gün önce güncellenmiş yazılımlar bile güvensiz kalabilir.

Yazılım olarak ise internet secuirty ya da daha üstü paketleri tercih edin. Bu yazılımlar mutlaka, şifreli koruma ve firewall’a sahip olmalılar.

Güvenlik yazılımınız internette olduğunuz sürece sürekli açık kalmalı.

:: Hacker’lara karşı kendinizi nasıl koruyabileceğinizi biliyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Zombi Saldırılarına Karşı Güvenlik Rehberi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  dds hacklemek diyil engellemekdir ama sucdur yasal digil 20kisi birden bir siteye dds saldirisi yapsin o site bir sureliginede olsa yavaslar biraz sonra kullanilamaz hale gelir

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hacker olmak istiyorum:) ne yapmam lazım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Biz bunlari yillar once biliyorduk daha yeni birseyler yazin !

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Linux’a da güvenlik yazılımı gerekli midir?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bu siteye girme olayı direk görüyormuyuz yani kendiliginden acılan sayfalarmı ? yoksa dos ortamından mı yapıyorlar herşeyi

" Zombi Saldırılarına Karşı Güvenlik Rehberi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zombi Saldırılarına Karşı Güvenlik Rehberi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zombi Saldırılarına Karşı Güvenlik Rehberi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "