Okunma

Zynga, Angry Birds’ü Satın Almak İstemiş


29 Kasım 2011 Salı 10:45
Zynga, Angry Birds’ü Satın Almak İstemiş

Mobil oyunculuğun belki en çok bilinen oyunlarından olan Angry Birds‘ün yapımcısı olan Rovio‘nun, geçtiğimiz yaz aylarında büyük bir teklifle karşılaştığı ortaya çıktı. Teklifi yapan ise Farmville, Cityville gibi oyunlarla internet oyunculuğunun gelişmekte olan ismi Zynga‘dan gelmiş.

Zynga, Finlandiyalı mobil oyun yapımcısı Rovio ile geçtiğimiz yaz aylarında masaya oturmuş ve firmayı satın almak için 2.5 milyar dolarlık oldukça yüksek bir teklif yapmış. Ancak Rovio, halka açılmayı planladığı dönemde firmalarını satmak istemeyerek bu güzel teklifi reddetmiş.

Rovio, şu sıralarda halka açılmayı planlıyor ve değerinin 1 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor. Firmayı satmamalarındaki en önemli etken de bu gözüküyor. Angry Birds ise gelişmeye devam ediyor. Oyuncakları, bardakları, t-shirtleri, kılıfları tüm dünyada üretilerek satılıyor.

Satın alma işleminin gizli bir şekilde yürütüldüğü ve reddedilen teklifin iki firma tarafından hiçbir şekilde açıklanmadığı belirtiliyor. Bu haberi ortaya çıkan ise New York Times gazetesi. Gazete, iki firmanın da büyüme süreçlerinden dolayı bilgiyi gizlediklerini fakat çok güvenilir farklı kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda öğrendiklerini söylüyor.

Daha önce de başkasını satın almak istemişti

Zynga, daha önce de PopCap Games‘i 950 milyon dolara satın almak istemiş fakat teklifi yine reddedilmişti. Daha sonrasında ise PopCap Games, Electronic Arts tarafından 1.3 milyar dolara satın alınmıştı.

:: Sizce Rovio, teklifi reddederek doğru olanı mı yaptı?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Zynga, Angry Birds’ü Satın Almak İstemiş konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zynga, Angry Birds’ü Satın Almak İstemiş ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zynga, Angry Birds’ü Satın Almak İstemiş ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "