Cogito Sözlük

Cogito Sözlük

Muhafazakar camianın düşünce ve mizah platformu Cogito Sözlük'te, ahlak ve saygı çerçevesinde beyan edilen her türlü fikre ve fikir sahiplerine ev sahipliği yapılıyor.

04/09/2013 15:15

2011’de kurulan ve Fransız filozof Réne Descartes'in 'Cogito, ergo sum!' yani 'Düşünüyorum, o halde varım!' manasındaki sözünden ilhamla isimlendirilen Cogito Sözlük; edep, ahlak ve saygı çerçevesinde beyan edilen her türlü fikre ve fikir sahiplerine ev sahipliği yapıyor. 

'İnsani fikre, samimi zikre 7/24 açık sözlük!', 'Gel, ne düşünürsen düşün, gel!', 'Küfürlerin değil fikirlerin çarpıştığı sözlük!' gibi sloganlarla adını duyuran Cogito Sözlük; din, ırk, mezhep, cemiyet, ideoloji, parti, cinsiyet ayrımı yapmayan, provokasyona, sistemleşmiş dinlere, kutsal değerlere hakaret ve küfre prim vermeyen, 'aranan, beklenen, özlenen' sözlük profili çizen, esaslı bir düşünce platformu. 

Cogito Sözlük'ü diğerlerinden ayıran özelliklerinden bazıları; izahi yeterliliğin yanında mizahi yaklaşımın üst düzeyde olması, gündemdeki gelişmelerin suyunu çıkarmadan değerlendirilmesi, şahısların ilkel çatışmasından değil fikirlerin özgürce tartışılmasından beslenmesi ve magazinsel haberler yerine edebiyat, felsefe, sinema, müzik, siyaset gibi alanlarda paylaşımlar yapılması. 

Cogito Sözlük genel kültüre ve kişisel donanıma katkı sağlayacak bilgilerin yanı sıra orijinal mizah anlayışıyla da dikkat çekiyor. Mizahın bağdaştırıcı unsur olma özelliğini öne çıkaran sözlükte, binlerce sosyal tespit espritüel biçimde sunuluyor.

Cogito Sözlük özel yahut tüzel herhangi bir kuruluşa, ideolojiye, cemaate, cemiyete, kuruma, vakfa, partiye, derneğe bağlı olmadığı gibi maddi manada ne reklam ne de propaganda amaçlı desteklenmeyen bağımsız bir oluşum.

Cogito Sözlük; kısa zamanda yerini sağlamlaştırarak kamusal meselelere duyarlı, aktif bir gençlik kürsüsü, dolayısıyla tavrı ve duruşu net bir sivil toplum örgütü haline gelmeyi amaçlamaktadır. 

Cogito Sözlük, İnteraktif sözlükler sıralamasında Ekşi Sözlük, Uludağ Sözlük, İtü Sözlük platformların hemen ardından 4. sırada bulunuyor. 

:: En beğendiğiniz sözlük hagisi?

Yazan: Oğuz Birkardeşler
SDN - ShiftDelete.Net

04/09/2013 15:15


Bu haber 4243 kez okundu Bu habere 11 yorum yapıldı

Yorum Yaz

ZİYARETÇİ

04.09.2013 15:31
Reklamları okumak yerine, haberleri okumak istiyorum.

ZİYARETÇİ

04.09.2013 15:37
Düzgün biseyse hayirlisi olsun

ZİYARETÇİ

04.09.2013 15:45
Ekşi Sözlük varken diğerleri gereksiz dostlar

ZİYARETÇİ

04.09.2013 17:59
gittim gördüm gayet başarılı bir ortam kurmuşlar. denemeye değer:)

ZİYARETÇİ

04.09.2013 18:04
logosu enteresanmış. yani kafasız, çay tiryakisi bireyler yetiştirelim mi demeye çalışıyolar?

ZİYARETÇİ

04.09.2013 18:26
"Muhafazakar camia" bu söz bile başlı başına traji-komik bir durum. Kendilerini nasıl üst bir düzeyde, ulaşılamaz veya üstün görüyorlar anlamıyorum. Bence bu kesimin reklama değil de kafayı değiştirmeye ihtiyacı var.

ZİYARETÇİ

04.09.2013 21:21
yönetimin imam hatip çıkmazı var. şimdiki okulları kastetmiyorum; ama bir dönem bu okullara ailelerin zoruyla gitmiş ve "imam-hatipliyim; ama her türlü hayatı yaşarım" kompleksine sahip beyinleri yönetim kadrosunda taşıyan bir sözlük. paçalarından özentilik, bir türlü kendi gibi olamama akıyor. gidin entrylerini okuyun ve ne denli çürümüş olduklarını görün

ZİYARETÇİ

05.09.2013 01:15
bence başarılı, eksisözlükte spoiler yemekten, küfür ve hakaret yemekten, okumaktan, her olaya, her filme, her programa aşağılar yaklaşımlardan bıktım artık.. bakalım bu oluşum ilerde nasıl olacak..

ZİYARETÇİ

05.09.2013 11:00
Hertürlü fikre açık mı dedin. Adam mürid ise fikri yoktur birkere, sadece teslim olur o kadar. Biz de inançlıyız ama bu tür siteler düşünen değil köle zihniyeti sever ve yüceltir.

ZİYARETÇİ

05.09.2013 14:05
Güzel reklam olmuş, haber süsü verilmiş reklam.

ZİYARETÇİ

06.09.2013 19:41
İlk kurulduğundan beri biliyoruz ne olduğunu. Doğrusu reklam edildiği kadar yok. Hem de hiç yok. Bi yeşil sözlük vardı bir zamanlar. En esaslı muhafazakar sözlük oydu. Kallavi yazarları sıkılıp gevşetince meydan yetersizlere kaldı derken kapandı. Cogito o duruma düşmüyor çünkü ne olursan ol gel mottosu var. Kalite aranmıyor espriler sığ. İhl sözlükten yazar aktarımı yaptılar ihl bitti. Zaten cogitonun kurucuları da ihl den. Keşke gerçekten ince espri yeteneği olan kaliteli yazarların olduğu yeşil ayarında bir sözlük daha olsa da vakit geçirsek.

FORUMDAN SON BAŞLIKLAR

Oyun dünyasında fırtına gibi bir ay olmasını beklediğimiz Ekim 2014 ile ilgili iki üzücü haber birden geldi. İşte ertelenen o oyunlar ve yeni çıkış tarihleri....
Google, otomotiv alanındaki yeniliklerde ne kadar iddialı olmak istediğini son transferiyle bir kez daha gösterdi. Ford'un eski patronu artık Google'da....

SDN Medya

 

Eski Büyükdere Cad. Yamaç Sk. No: 6/4 4. Levent/ İstanbul
Tel: 212-269 70 87 Fax: 212-269 16 22
info@shiftdelete.net - ik@shiftdelete.net
ShiftDelete.Net sunucuları ixirhost tarafından barındırılmaktadır