ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Drone Sizi Hapse Gönderebilir!

İnsansız hava araçları droneların kullanımına ilişkin konulan kurallar, kullanıcılar açısından çok sıkı hükümler içeriyor. Drone kullanımı sizi hapse kadar götürebilir.

08.07.2016 / 13:30
Drone Sizi Hapse Gönderebilir!

İnsansız hava araçları dronelara yönelik olarak pek çok kural, cihazın kullanımda olduğu ülkelerde devlet organları tarafından konulmuş durumda.

Ülkemizde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından tayin edilen kurallar, çiğnendiği takdirde çeşitli yaptırımları kullanıcılara uygulayabiliyor.

Dünya üzerinde ise söz konusu kuralları daha katı bir şekilde uygulayan ülke sayısı hiçte az değil.

Nitekim, Afrika kıtasının batısında yer alan Gana Cumhuriyeti, insansız hava araçları dronelara deyimi yerindeyse kuş uçurtmuyor.

16-07/08/drone-malawi.jpg

Drone yüzünden hapse girebilirsiniz

Gana Sivil Havacılık Otoritesi(GCAA), ülke genelinde drone kullanımına ilişkin çok ciddi kurallar koymuş durumda.

GCAA yayınladığı raporda, drone faaliyetlerine ve mülkiyetlerine ilişkin kullanıcıların yerine getirmesi gerekenleri ortaya koydu.

Ülke üzerindeki kayıtsız drone bulunmaması amacı ile raporda yer alan maddeye ise kullanıcılar uymadıkları takdirde 30 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecekler.

GCAA insansız hava araçlarına yönelik olarak uygulanan politikanın, hava sahasındaki güvenliği sağlamak amacını taşıdığını belirtiyor.

Quartz'da yer alan habere göre Afrika özelinde Nijerya ve Kenya ülkeleri halihazırda bu katı kuralları uyguluyorlar.

Nijerya'da kullanıcılar drone kullanımı için Nijerya Sivil Havacılık Otoritesi(NCAA) ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Ofisi'nden izin almak mecburiyetindeler.

16-07/08/1-6plnoqhx2-eg5impogqxoa.jpeg

İnsansız hava araçları dronelara fotoğrafçılık ve film sektörlerinde beklenmedik bir ilgi meydana gelmiş durumda.

Devlet organları başlıca sebep olarak hava sahası güvenliğini sağlamak ve vergi kazançlarını arttırma isteklerinden dolayı dronelara bu kuralları uygulamalarının, cihazın eğitim amaçlı faaliyetlerine ket vurabileceğini söyleyebiliriz.

:: Devletlerin drone kullanımına uyguladıkları katı politikaların, cihazların eğitim amacı göz önünde bulundurularak yerinde olduğunu düşünüyor musunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  09.07.2016 / 01:50:55

  Ülkenin ismi Gana mı oldu? Rejim korkusu vardı ülkenin adı elden gitmiş haberim yok.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.07.2016 / 00:15:31

  Bravo, sayenizde bir hobi dalı baltalanıyor. Yoldan geçen vatandaş, bunu uçuranı hapse atıyorlarmış diye boş muhabbet yapıyor... Kurallarını zaten drone alan kişi araştırmıştır ve biliyordur. Kurallara uyulduğu sürece sorun yok. Ama drone kullanan herkese terörist gözüyle bakılması hoş değil gerçekten.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.07.2016 / 22:51:17

  DRONLARIN ASIL KULLANIM AMACI ASKERİ CASUSLUKTUR DAHA SONRA SİVİL KULLANIMA GEÇSEDE ÜZERLERİNDE KAMERA OLMASI GİZLİ YERLERİN DETAYLARINA KOLAY ULAŞMA YOLUNU AÇAR. VE ALTINA EL BOMBASI VEYA C4 GİBİ BOMBALAR KOYUP TERÖR SALDIRISI BİLE YAPABİLİRSİNİZ O YÜZDEN DRONLAR YÜZÜNDEN İDAM BİLE OLURSA ŞAŞMAYIN.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.07.2016 / 17:57:20 10 / 10

  Adam öldürmekten 30 sene ceza almazken drone yüzünden bu cezayi almak adama pis koyar...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.07.2016 / 15:35:24

  O zaman ne yapıyormuşuz ganaya gidince dron kullanmıyormuşuz iyiki varsın sdn uyardığın için çok sağol

  YANITLA
  • SDN Okuru
   08.07.2016 / 23:01

   ne oldu yani bu yorumu yaptın başın göğemi erdi bugün gana yarın sana bunu anlaman lazım aynı olaylar yarın bize de olacak zaten Türkiyedede kayıt altına alınmaya başlandı dronlar sadecebirer oyuncak değildir kamera kurup zaten birkaç röntgen vakası yaşandı öbür taraftan dronla uyuşturucu taksimatı yapanlar bile olmuş şimdi birde terör eylemlerine falan karışırsa tamamen yasaklanır. 200 300 gram taşıyabilen bir dron pahalı değil böyle bir patlayıcı 8 10 kişiyi öldürür oyüzden bu kadar basit değil bu işler.

 • SDN Okuru
  08.07.2016 / 15:17:46

  La ulkedeki insanlarin donu yok dronu nerden bulacaz bizi ilgilendirmiyor :)))

  YANITLA
  • SDN Okuru
   08.07.2016 / 23:03

   ilgilendirmiyorda konunun içinde ne işin var ilgilenmişsin ki yorum bile yazmışsın bu olay aynen mektubuna oğlum sana para yollayacaktımda malesef zarfı kapatmışım diyen adamın mevzuuna döndü.