ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

En iyi Dota 2 oyuncuları tarumar edildi!

Dünyanın en iyi Dota 2 oyuncuları, Elon Musk tarafından destek verilen OpenAI adlı bir girişimin yapay zekası karşısında oldukça ciddi bir hezimet yaşadı.

13.08.2017 / 10:00
En iyi Dota 2 oyuncuları tarumar edildi!

Valve tarafından her yıl gerçekleştirilen The International adlı Dota 2 turnuvasında bu yıl büyük bir sürpriz yaşandı. Elon Musk’ın kurucusu olduğu OpenAI adlı şirketin geliştirdiği bir bot, e-spor maçı sırasında dünyanın en iyi oyuncularına aman vermedi.

Elon Musk destekli OpenAI botu favori Dota 2 oyuncusunu mahvetti

Kar amacı gütmeyen ve yapay ekanın insanlığı yok etmemesi amacını taşıyan bir girişim olan OpenAI’ın mühendisleri, bot’larının Dota 2 profesyonellerini alt edecek yeteneği iki haftalık gerçek zamanlı öğrenme ile elde ettiğini belirtiyor. Hatta bu öğrenme sürecinde bot, nöral ağlarla hayat boyunca elde edilecek kadar deneyim toplamış. Elon Musk, ilk defa yapay zekanın rekabetçi bir e-spor maçında profesyonelleri alt ettiğini vurgulamayı da ihmal etmiyor.

Favori Dota 2 profesyonellerinden Danylo “Dendi” Ishutin, bot ile karşılaştığı bire bir maçta, bot’un insansı hamleleriyle alt ediliyor. İki defa yenildikten sonra Dendi gelecek maçlar için cezalı hale düşmüş. Oyuncu, bot’un bir insan gibi hissettirdiğini ama “başka bir şeye” çok az benzediğini ifade ediyor.

Yapay zeka adına önemli gelişmeler hanesine bir artı daha elde edilirken, Musk’ın yapay zekanın uygarlığın varlığı için temel risk oluşturduğuna dair söylemleri de aklımıza geliyor.

Maçın tamamını izlemek isteyenler aşağıda yer alan videoya bir göz atabilir. İyi seyirler…

:: Yapay zekanın dünyanın en iyi Dota 2 oyuncusunu alt etmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  23.08.2017 / 11:25:12

  Arkadaşlar Sumail botu yenemedi. Nerden çıkarıyorsunuz ? Anlamıyorum. Sumail, Miracle vs.. sonradan söylediklerini duydunuz mu ? Hepsi bu botu yenmek imkansız diyor. Çünkü sizin oyun stilinize göre kendi oyun stilini değiştiriyor. Sadece 2 haftada topladığı bilgilerle bir ömür boyu kazanılacak tecrübeyi kazanmış..

  YANITLA
 • SDN Okuru
  14.08.2017 / 14:05:29

  Dendi botu yenemeyince ceza yemedi. İçerik bulcam diye kafanızı yormanıza gerek yok. botu yenebilen tek kişi SumaiL zaten. Geri kalan oyunculara da mı ceza verildi diyorsunuz yoksa? Öyle bir şey olmadı merak etmeyin.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  14.08.2017 / 01:09:28

  ne kadar zeki insanlar var abi ya bunları gördükce bunalıma giriyorum ne kadar başarısızım diye. helal olsun sana ya diyecek bir şey yok.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  13.08.2017 / 16:40:38

  Biz bot yapsak ban yeriz...

  YANITLA