ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Facebook düşünce gücüyle yazı yazdıracak!

Evet yanlış duymadınız! Facebook yeni bir bilgisayar - insan beyni köprüsü oluşturarak düşüncelerinizle yazı yazabilmenize olanak tanımak istiyor. İşte konuyla ilgil tüm detaylar!

20.04.2017 / 09:00
Facebook düşünce gücüyle yazı yazdıracak!

Facebook'un düzenlediği F8 konferansı ilginç haberlere sahne oldu denebilir. Bunlardan en önemlisi tabii ki Facebook'un beyninize ekstra hiçbir implant takmadan düşünce gücünüzle yazı yazmanıza olanak tanıyacak bir insan beyni - bilgisayar arayüzü tasarlama planları.

Düşünerek yazı yazmak mümkün mü?

Bu sorunun yanıtını Facebook'un görevlendirdiği 60 mühendisin çabalarıyla birlikte alabileceğimiz kesin. Zaten Facebook'tan önce benzer Teknolojileri üretebilmek adına yatırım yapan birkaç şirket daha var ama hepsi beyne yerleştirilecek implantlar yardımıyla bu işi gerçekleştirmeye çalışıyor.

Facebook ise çok daha temiz bir yöntem kullanmak ve kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde bu işin altından kalkmak istiyor. Ekip optik görüntüleme kullanarak insan beynini saniyede yüz kez tarayarak, kendi içinizden yaptığınız konuşmaları tanıyabilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

17-04/20/18035680_10103029887592773_1046779034_n.jpg

Bu da düşüncelerinizin yazıya dökülebilmesi anlamına geliyor ki, mesajlaşma uygulamaları için oldukça tehlikeli bir teknoloji olacağı kesin. Zira düşüncelerinizi yazıya döktüğünüzde göndermeyi düşünürseniz muhtemelen mesaj karşı tarafa gönderilecek demektir. Bunun da pek hoş sonuçlar doğurmayacağı ortada.

Facebook'un araştırma ve geliştirme departmanı Building 8'in başındaki isim Regina Dugan da konuyla ilgili olarak, "Hedefimiz insanların dakikada 100 kelimeyi yalnızca düşünerek yazabilmesi. Bu miktar akıllı telefonunuzla yazabileceğinizden tam beş kat fazla." sözlerini sarfeti.

Ekibin ayrıca yazı yazmakla yetinmeyerek, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik deneyimini de insanların düşünceleriyle kontrol edebilecekleri bir hale getirmek istiyor.

:: Facebook'un bu yeni hedefi hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Oyun dünyasını yakından takip etmektedir. Ayrıca sinema ve dizi sektörüyle oldukça ilgilidir. Sony'nin tüm ürünlerine sonsuz bir sevgisi vardır. Özellikle de PlayStation 4'e.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  24.04.2017 / 00:11:02

  Cogu futurist in uzun zaman dir hayal ettigi bir sey, umarim bir gun gercek olur. Devrim olur.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  20.04.2017 / 09:36:17

  Oyunlarda böyle örneklerini görmüştüm ama bu yeni bir şey olmalı. Kimisi dakikada 40 farklı senaryo düşünüyor kimisi ise hiçlik. Bu durumdan Facebookunda yararlanıp veri toplayacağını düşünüyorum eğer öyle olursa bence çok yanlış bir uygulama olur. Bir insanın düşüncelerini, kafasının içindekileri kimse bilmemeli.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  20.04.2017 / 09:30:35

  Bi takip etmediğiniz düşüncelerimiz kalmıştı artık düşüncelerimiz de takip edilecek. Düşündüğümüz şey reklam olarak çıkarsa şaşırmayın.

  YANITLA