Okunma

Google Adblock İle Anlaşmış!


03 Şubat 2015 Salı 08:30
Google Adblock İle Anlaşmış!

Dünya’nın en büyük yazılım ve kısmen donanım şirketlerinden biri olan Google, 300 milyondan fazla kullanıcıya sahip Adblock Plus ile gizli bir anlaşma yapmış.

Anlaşma ile ilgili halen bir açıklama yapılmadığını belirtelim, ancak farklı kaynaklardan gelen bilgiler, anlaşma hakkında birkaç ipucunu ortaya çıkardı.

Söylenenlere göre Google, Adblock Plus hizmetinin sahiplerine, belirli dönemlerde hem reklam karını etkilemeyecek, hem de Adblock Plus sahiplerine para kazandırabilecek düzeyde para ödüyor. Yapılan ödemenin karşılığında da tabiki Google‘daki reklamlar engellemiyor.

Bunu kanıtlayacak testi de bizzat yaptık. Google Chrome tarayıcımıza Adblock Plus eklentisini yükledik ve reklam çıkabilecek bir arama gerçekleştirdik.

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi Adblock Plus kullanmamıza karşın, Google arama sonuçlarındaki reklamlar engellenmedi.

15-02/02/01.jpg

Ancak anlaşmadaki Adblock Plus cephesinden de, Google‘a önemli baskılar yapılarak, kullanıcıyı rahatsız eden reklamların gösterilmesi konusunda taviz verilmemiş.

Yani sonuç olarak Google ve Adblock Plus anlaşması, hem Google‘a, hem Adblock Plus‘a, hem de Adblock Plus kullanıcılarına yaramış gibi görünüyor.

Güncelleme: Tüm bunlara ek olarak The Verge kaynağı tarafından belirtilene göre Google ile birlikte, Amazon ve Microsoft‘da Adblock Plus‘a reklamların bir kısmının engellenmemesi için para ödüyormuş.

Ayrıca hatırlatmak gerekirse, Adblock ve Adblock Plus hizmetleri, birbirinden farklı iki bağımsız reklam engelleme hizmetidir. Yani ikisini karıştırmamak gerekir.

:: Google ve Adblock Plus hizmetleri arasındaki anlaşma konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

36 yorum - “Google Adblock İle Anlaşmış!”

 1. Vatandaş dedi ki:

  Pek çok kişi hala farklarını bilmiyor. Adblock plus, adblockun pro versiyonu falan değildir. İki farklı geliştiricinin iki farklı eklentisidir. Ancak şunu belirtmekte fayda var, orjinal olan adblock plus’tır, diğeri sonradan ondan esinlenmiş, onun adını kullanarak bir yere ulaşmış bir eklentidir.

 2. Mehmet Anavatan dedi ki:

  İnsanlar internet siteleri için ücretler ödüyor, ciddi anlamda emek harcıyor. Geliyor adamın biri bir program yapıyor ve senin tüm emeklerini çöpe atıyor. Hadi güçleri yetiyorsa televizyonda 1 saat reklam yapıyorlar onları da engellesin insanlar ekmekleriyle oynuyorlar. Google nasıl sabrediyor anlamıyorum, neymiş kullanıcıyı rahatsız eden reklamlar konusudna taviz vermemiş hadi ordan be.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hepsini engelleyen alternatif var mı yeni, artık adblock plus da bitti benim için. ben mecbur muyum reklam görmeye. hizmet için para lazım cart curt diyorlarsa da defolsun gitsinler, vermesinler hizmet, para ile satsınlar, bana ne.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  umarım virüs değildir yükledim uzantılarda Adblock çıktı birde "adblock program" diye virüslü olanı varmış

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Google da oyun sitesine ***** site sizin için engellenmiştir. Aileme nedenini açıklıycam diyorum açmıyo

 6. SDN Okuru dedi ki:

  AdBlockPlus kullanıyorum ve bende çıkmıyor… Seçeneklerdeki "Bazı reklamalara izin ver" deki tiki kaldırın… Zaten sadece google değil, diğer tüm firmalarında listesi var aynı yerde…

 7. aykutozcan dedi ki:

  Bir el atmadýklarý bu kalmýþtý

 8. SonKraL dedi ki:

  Elle engelliyorum bide filtreleri çok kapsamlý yaptýðýmdan yemiyor

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Süzgeç Tercihleri -> Rahatsız etmeyen bazı reklamlara izin ver. İşareti kaldırın. Google reklamları da engelleniyor.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  adblock bildiğim kadar ücretsiz zaten. istersen bağış yapıyorsun sadece.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  adblock tamamen engelliyor adblockplus engellemiyor ben denedim

 12. Aeolian dedi ki:

  Madem adblock plus ile adblock’un ayrý uygulamalar olduðunu biliyosunuz ne diye her yere adblock yazarak haber hazýrlýyorsunuz?

 13. Seyhoo dedi ki:

  Þu reklam engelleme yazýlýmlarý ve eklentileri hakkýnda biraz araþtýrma yapayým. Herkesin ortak isteði sistemi az yorsun ve reklam engelleme performansý iyi olsun. Þuan Ad Muncher yazýlýmýný kullanmaktayým çok memnunum. Reklamý engellediði zaman aðzý açýlýp kapanýyor ineðin sempatikliðide hoþuma gitti güzel yazýlým. Adblock ve Adblock PRO facebookta gezinirken çok kasma yapýyor

 14. RedDevil dedi ki:

  Bende çýkmýyor Buyrun kullandýðým filtreler:
  Kod:
  EasyList,Adblock Warning Removal List,EasyList without rules for adult sites,Malware Domains,Malware Domains,EasyPrivacy,Fanboy's Annoyance List,Spam404,Fanboy+Easylist-Merged Ultimate List

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Adblock edge kullanırız biz de 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  adblock plustan daha iyi.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  chrome da adblock kullanın zaten firefoxtan portlanma plusına gerek yok. hem daha işlevsel.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  plus a hiç gerek yok normal adblock gayet iyi çalışıyor hem bence sayfada binlerce reklam olmasındansa bir tanesine izin vermeleri normal çünkü söyleyin kullananlardan kaç tanesi bağış yaptı uygulamaya oda insan biraz para kazanması gerek

 19. SDN Okuru dedi ki:

  "Ayrıca hatırlatmak gerekirse, Adblock ve Adblock Plus hizmetleri, birbirinden farklı iki bağımsız reklam engelleme hizmetidir. Yani ikisini karıştırmamak ***** bunu bilmiyordum bak 🙂 kaliteden ödün vermezler ise sıkıntı yok. sıkıntı olursa alternatifler mutlaka bulunur..

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox'a yapsana sıkıyorsa

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Madem google adblock ile anlaþtýysa, ios cihazlarda neden sinir bozucu googleads reklamlarý var öyleyse. filtrelenen içeriklerle ilgili olarak danýþýklý döðüþtür bu olay

 22. tahir40 dedi ki:

  Hem Adblock hem de Adblock Plus yüklü. Bende gösterdiðiniz reklamlar yok. Biri affetse diðeri affetmez

 23. REDFOKS dedi ki:

  Bende uzun süredir düz adblock kullanýyorum sýkýntý yok. Zaten bu plus olaylarýna ayarýmya neyse, SDN’yi istisnalar listesine eklemeyi unutmayýn

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllardır kullanırım hem telefonumda hem pc de hiç bir reklama taviz göstermiyorum

 25. SDN Okuru dedi ki:

  siz hala chrome..

 26. SDN Okuru dedi ki:

  aynen adblock plus kullanmayı bırakıyoruz

 27. SDN Okuru dedi ki:

  adblock kullanıyorumda sizde çıkan reklamlar bende çıkmıyor 😀 yani sizdeki sahte

 28. SDN Okuru dedi ki:

  adblock plus yerine sadece adblock kullanıldığında reklam çıkmıyor

 29. TEGÝN dedi ki:

  Admuncher ve adguard yetiyor bana.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  bende hepsini engelliyor nedense 🙁

 31. SDN Okuru dedi ki:

  abp seçeneklerinden güvenilir adresleri kaldırıp reklamların çoğunu engelleyebilirsiniz

 32. enable dedi ki:

  Belliydi zaten son iki haftadýr da Youtube reklamlarýný oynatmaya baþladý (video öncesi)

 33. __kadýköyRAP__ dedi ki:
 34. Shit Happens dedi ki:
 35. __kadýköyRAP__ dedi ki:

  adblock plus mý diðeri mi?

 36. What The Hell dedi ki:

  Fiþlemede bir dünya markasý oldu Google artýk. Neyse ki Admuncher var.

" Google Adblock İle Anlaşmış! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Adblock İle Anlaşmış! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Adblock İle Anlaşmış! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "