Okunma

Google, Ücretsiz Müzik Servisini Duyurdu


24 Haziran 2015 Çarşamba 05:00
Google, Ücretsiz Müzik Servisini Duyurdu

Başta Spotify olmak üzere özellikle mobil müzik konusunda yeni bir kategori açmış firmaların potansiyelinin farklında olan Apple, bu alanı boş bırakmaya yanaşmadı ve WWDC 2015 geliştirici konferansında yeni Apple Music servisini duyurdu.

Resmi tanıtımın öncesinde beklentiler zaten bulunuyordu. Ancak en büyük merak Apple’ın Spotify ile nasıl bir fiyat rekabetine gireceği yönündeydi. Apple’ın fiyatları ve beta sürecindeki uygulaması tartışıla dursun, Google’ dan deyim yerindeyse sür manşet cevap geldi.

Google’ın tanıtımını gerçekleştiği Google Play Music servisi, Google’dan beklendiği üzere ücretsiz kullanıma vurgu yapıyor. Ancak reklam destekli ücretsiz Play Müzik servisi, Spotify gibi servislerin reklam ağından farklılık gösteriyor.

Öncelikle belirtilmesi gereken nokta şu an için ücretsiz kullanımlarda, hazırlanmış olan oynatma listelerine erişmenin mümkün olacağı. Yani ücretsiz kullanımlarda oynatma listesi oluşturmak mümkün değil gibi görünüyor. Bu kullanımlarda da Google’ın başlıca gelir modeli olan özelleştirilmiş reklamlar yine öne çıkıyor. Ancak yapılan açıklamada en dikkat çekici nokta ise reklamların kullanıcı deneyimine etkisi oldu.

15-06/24/google-play-music.jpg

Reklamlar geçilemeyecek!

Google yaptığı açıklamada ücretsiz müzik servisini kullanan kullanıcıların, saat başı sadece 6 adet reklamı geçmesine imkân sağlanacağını aktardı. Yani kullanıcılar aynı saat içinde 6 farklı reklamı geçtikten sonra, devamında reklamları izlemek zorunda kalacak.

Google’ ın uyguladığı bu strateji ile daha şimdiden eleştirilere maruz kalmış durumda. Ancak bu eleştirilere cevap olarak söylenen ise tabi ki abonelik sistemi oluyor.

Diğer firmalarda olduğu gibi abonelik sağlayan kullanıcılar reklamlardan kurtulduğu gibi, hazırlanmış oynatma listeleri ile de kısıtlanmış olmayacak. Kendi listelerini oluşturup, çevrimdışı dinleme olanağı elde edecekler.

Henüz bütün soru işaretleri Play Müzik servisi için giderilmiş değil. Ancak 30 Haziran tarihinde resmi olarak yayına başladıktan sonra, gerekli cevapları net olarak elde etmem mümkün olacaktır.

:: Sizce Google Play Music başarılı olur mu?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Google, Ücretsiz Müzik Servisini Duyurdu”

 1. ömer dedi ki:

  çok güzel olmuş emeginize sağlık

 2. SDN Okuru dedi ki:

  mixradio(wp müzik servisi) ne zamandır var bunlar yeni mi çıkarıyor rezillik bildiğin 😀 diğer işletim sistemlerine de yapıldı diye biliyorum bunlarlauğraşmayın gidin onu indirin 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bu mu rakip? sonradan var olmanın acizliğimi desem, Türkiye'de aktif olmamasının ayıbı mı desem, evrensellikten bir haber olması mı desem…! Apple 30 ülkede – 35 milyondan fazla şarkıya hizmete başlayacakken (spotify'ın hali hazırda 30 milyon şarkısı var) bu nesi rakip Allah aşkına.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece amerikada.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Müzik dinlemek için para verip internetini harcayan kerizdir. MP3 indirip atıyorum kafam rahat. Play Müzik ücretsiz olsa dahi yinede interneti harcamaya değmez.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Spotify var. Apple music geliyor. Başarılı olması zor. Hatta olamaz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  mixradio daha iyi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  play music yıllardır var?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  zaten play music vardı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Spotify açık ara önde

" Google, Ücretsiz Müzik Servisini Duyurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Ücretsiz Müzik Servisini Duyurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Ücretsiz Müzik Servisini Duyurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "