ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Göz tarama Microsoft'tan sorulacak!

Microsoft elde ettiği yeni patent ile iris tanımlamaya daha fazla güvenlik getirecek. Gelecekteki cihazlarda yer alacak iris tanımlama özellikleri şirketin tekeline girebilir.

17.04.2017 / 13:00
Göz tarama Microsoft'tan sorulacak!

windows 10 ile birlikte Microsoft, güvenlik için Windows Hello adını verdiği Teknolojisini duyurmuştu. Bu özellik sayesinde kullanıcılara yüzü ya da parmak izi ile cihazlara giriş yapma olanağı sunulmuştu. Şimdi ise Microsoft bunu bir adım öteye taşımanın niyetinde.

Microsoft yeni bir göz tarama patenti aldı

Son olarak Microsoft’un gelecekteki cihazlarda kullanmak amacıyla daha gelişmiş bir iris tanımlama patenti aldığı ifade ediliyor. Patent başvurusuna göre, cihaz göze birçok açıdan ışık tutacak çeşitli bileşenlere sahip olacak. Bu ışık tutma ile birlikteyse kamera gözün farklı örneklerini fotoğraflayarak, farklı veri noktaları oluşturacak.

17-04/17/microsoft-iris-tanimlama-guvenlik-02.jpg

Teknoloji, oluşturulan bu verileri kullanarak gerçek bir göz ile bir fotoğrafta yer alan gözü ayırt edebilecek. Bu yeni tanımlama yöntemi, verilerin geçerliliğini doğrulamak için ek adımlarla güvenliği arttırmış olacak. 

Tabii ki bu iris tanımlama teknolojisi şu an tamamen patent aşamasında ve uzun süre belki de hiç kullanılmayabilir. Öte yandan Microsoft, bu teknolojinin patentini lisanslayarak diğer şirketlerden gelir elde etme yoluna da gidebilir.

:: Microsoft’un yeni iris tanımlama teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  17.04.2017 / 21:44:43

  Windows 10 kullananlara izin verecektir. Yani tek Windows çalıştıran cihazlarda bulunacaktır.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.04.2017 / 21:12:35

  Ilimunati lan o

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.04.2017 / 17:38:13

  Küfürlü yorumları yayınlayan editöre özgüveni için teşekkür ediyorum. Bu salak herif gibi değil ama mümkün olduğu kadar yorumları engellemeyin. Bu özgürlük daha çok kişiyi buraya çekecektir

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.04.2017 / 13:46:23

  Patent işi zor, günümüz teknolojisinde tarama ile ilgili yöntemler bellidir, böyle bir konuda benim icadım denemez. Ha olmayacak, saçma sapan bir şeyin patentini alırsın o ayrı

  YANITLA