Okunma

Hacklenen telefonlar hareketlerinizi izleyecek!


19 Ağustos 2017 Cumartesi 18:00
Hacklenen telefonlar hareketlerinizi izleyecek!

Akıllı telefonunuz veya başka bir akıllı cihazınızdaki kötü amaçlı yazılım, vücut pozisyonunuzu izlemek veya bir odadaki hareketlerinizi tanımlamak için kullanılabilir. Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, akıllı cihazları sonar izleme sistemine dönüştüren bir yazılım geliştirdi.

Hareketleri nasıl izliyor?

CovertBand olarak bilinen yazılım, yinelenen akustik darbeleri 18 – 20 kHz aralığında çalmak için bir cihazın hoparlörlerini kullanır. Bazı insanlar tarafından duyulma ihtimali olan bu akustik darbeler, bir şarkıyla veya başka bir sesle maskelenebiliyor. Daha sonra çevreden yansıyan akustik darbeler, cihazın mikrofonu tarafından geri alınıyor.Yazılım, akıllı cihazın bulunduğu çevrede herhangi bir hareket tespit ettiğinde uyarı verebiliyor.

CovertBand sistemi, ince iç duvarlarda da çalışabilme potansiyeline sahip. Bir akıllı televizyonda kullanılan CovertBand ile yan binadaki kişinin hareketleri izlenebilir.

17-08/19/akilli-telefon-hackleme-shiftdelete.jpg

Yazılım şu anda oldukça basit ve tekrarlayan hareketleri tanımlayabiliyor olmasına rağmen, makine öğrenimi sistemlerinin uygulanmasıyla çok daha fazlasını yapabileceği düşünülüyor. Araştırmacılar, kötü yazılımlara karşı koruyucu sistemler geliştirmek için kötü niyetli yazılımcılardan bir adım önde olmanın gerektiğini belirtiyor. Aşağıdaki videodan CovertBand’in detaylarını görebilirsiniz.

:: Akıllı cihazların hacklenerek hareket takibinde kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Hacklenen telefonlar hareketlerinizi izleyecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hacklenen telefonlar hareketlerinizi izleyecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hacklenen telefonlar hareketlerinizi izleyecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "