Canlı Yayın
sdn-cevapliyor 104
Sorularınızı canlı yayında cevaplıyoruz. Her hafta Salı akşamı, saat 18.00'de ShiftDelete.Net ekibi olarak sorularınızı canlı yayında cevaplıyoruz. Canlı yayında görüşmek üzere
ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Japonya Drone ile Böcek Öldürecek

Japonya, tarım arazilerinin güvenliği kapsamında, tarlalara zarar veren böcekleri ilaçlamak için insansız hava araçları dronelardan faydalanacak. Dronelar haşereleri öldürecek.

22.06.2016 / 13:30
Japonya Drone ile Böcek Öldürecek

Tarım arazilerinde hava araçlarının kullanılması yeni bir Teknoloji olarak gözükmüyor. Fakat doğrudan insan müdahalesi olmadan bu işlevi yerine getirmek noktasında bir ilk yaşanıyor. 

Japonya, tarım arazilerindeki zararlı haşereleri ilaçlamak amacıyla insansız hava araçları dronelardan yararlanacak.

Dronelar böcek ilaçlayacak

Japonya sanayisinde tarım, iş kollarının dağılımı açısından büyük bir önem taşıyor.

Her ne kadar ülke genelinde tarım arazileri çok dar bir yer kaplasa da, ülke birim alandan en çok verimi elde etmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Ülke içerisinde ürettiği ürünlerde topraksız üretim (hidrofonik yöntem) kullanan Japonya'da pirinç, buğday, şeker pancarı, çay gibi besinler üretilmeye çalışılıyor.

Japonya'da bu bağlamda birim alandan elde edeceği verimi arttırmak adına insansız hava araçları drone teknolojisini tarım alanında kullanmak istiyor.

Saga Üniversitesi ile BT şirketi Optim'in ortak projesi kapsamında tarım alanlarındaki zararlı haşerelerle mücadelede dronelar kullanılacak.

Topraktaki pestisit oranını azaltmak amacıyla kullanılacak yöntem, terminal kameralar ve kızıl ötesi ışınlarla desteklenecek.

"Agri Drone" adındaki insansız hava aracı, öncelikli olarak Saga şehrindeki soya ve patates bitkilerinin korunmasında görev alacak.

16-06/22/52-1024x699.jpg

Yetkililer henüz test aşamasında olan çalışmanın, halihazırda 50 farklı türde haşerenin ölümüne sebebiyet verdiğini ifade ediyorlar.

Kimyasal ilaçların bölge çiftçisi tarafından reddedilmesi halinde ise Agri Drone farklı bir çözümü daha bünyesinde barındırıyor. 

Drone, tercih dahilinde zararlı haşereleri elektrik enerjisi ile de öldürebilecek.

Mevcut tarımla mücadele uçaklarından farklı olarak Agri Drone tamamen bağımsız bir şekilde hareket ederken, özerk bir devriye ve hedefleme sistemine sahip olacak.

Japonya merkezli çiftçilerin Agri Drone kullanımına sıcak baktıkları Cnet'teki haberde yer aldı.

:: Japonya'dakine benzer olarak Türkiye tarım arazilerinde de dronelardan faydalanılabileceğini düşünüyor musunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • kadirirdem
  23.06.2016 / 01:02:23

  İlaçlama için iyi bir proje

  YANITLA
 • SDN Okuru
  22.06.2016 / 15:10:27

  Bence ilaçlamaya gerek yok. Hassas robotlar yapsınlar, böcekleri elle toplasın.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  22.06.2016 / 15:05:36

  Çok iyi düşünülmüş bir proje

  YANITLA
 • SDN Okuru
  22.06.2016 / 14:46:05

  Türkiyede uçakla ilaçlama yapmak yasak. Bu da yasak olur muhtemelen. Rüzgar nedeniyle farkli yerlere giden ilaç doğal dengeyi bzuyor. Not: Ziraat Mühendisiyim

  YANITLA
  • SDN Okuru
   22.06.2016 / 18:22

   kamil kaç mt uçak kaç mt drone