Okunma

Karasal Dijitale Geçiyoruz


18 Mayıs 2013 Cumartesi 10:00
Karasal Dijitale Geçiyoruz

Önceleri halk arasında ‘kılçık anten’ adı da verilen antenlerle karasal yayını izlerdik. Sonraları uydu anteni çıktı. Uydu teknolojisini uzun yıllardır kullanıyoruz. Yağmur ya da kötü hava koşulları olmadığı sürece çalışan bu sistem için mutlaka açık havada bir antenin dünyanın yörüngesindeki uyduları görmesi gerekiyor.

DVB olarak adlandırılan karasal dijital yayın ise uydu ya da karasal analog yayınlara göre birçok avantaj sahip bir teknoloji. Bu teknoloji yardımı ile tek frekansta birden fazla kanal yayını yapılabiliyor. Ayrıca uydu ya da karasal yayında olduğu gibi büyük bir antene ihtiyaç yok. Üstelik hareket halinde bile (diğer teknolojilerde bu çok zor) karasal dijital yayın izlenebiliyor.

Ülkemizde DVB-T2 standardı kullanılacak

Karasal dijital yayında birden fazla standart var. Ülkemizde ise DVB-T2 standardı seçildi (yapılan ihalenin sonuçlarını burada görebilirsiniz.). Bazı televizyonlarda bütünleşik olarak karasal dijital alıcısı bulunuyor. Eski nesil televizyonlar için settop box ya da USB şeklinde cihazlardan almak gerekecek.

Geçiş nasıl olacak?

RTÜK tarafından hazırlanan geçiş planına göre 2015 yılına kadar ülkemizin birçok yerinde karasal dijital yayın kullanılmaya başlanacak (testler bu yaz başlıyor). 2015 sonunda ise karasal analog yayın tamamen kapanacak ve dijitale geçiş sağlanacak.

Uydu antenler çöpe mi gidecek?

Dijital karasal yayınla ilgili en çok merak edilen (ve karıştırılan konu) uydu antenlerin ne olacağı? Uydu sistemi kullanılmaya devam edecek. Zira bugüne kadar alınan o kadar cihazı bir kalemde silip atmak mümkün değil. Yani içiniz rahat olsun. Çöpe atılacak bir şey yok. Hem uydu hem de karasal dijital yayın beraber devam edecek. Ancak uzun vadede ne olur bunu şimdiden bilmek zor. 

Birçok avantajı olan karasal dijital yayın beraberinde yeni fırsatlar da getirecek. En önemlisi ise boşa çıkan analog karasal yayın frekansının başka işler için kullanılması. Bu frekansın 4G için kullanılacağı uzun süredir konuşuluyor.

Karasal dijital yayınla beraber televizyon izleme teknolojileri de gelişecek. Hareket halinde yayınları izlemek daha da kolaylaşacak.

Bakalım bu değişim bizlere neler getirecek. Ben de en az sizin kadar merak ediyorum.

:: Karasal dijital yayın hakkında ne düşünüyorsunuz?    

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

47 yorum - “Karasal Dijitale Geçiyoruz”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yıl olmuş 2018 hala digital yayına geçilemedi. Yazık. Rtük, btk, ne iş yapar…???

 2. SDN Okuru dedi ki:

  öf ya bugün ekspres aliden dvb-tv2 android tv kartım geldi taktım tele bir baktım sinyal yok ben bunların yapacağı işin ne zaman geçeceğiz ya 2016 2. ayda geçiyor resmen hala bir şey yok…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar dijital yayın devreye girdiğinde anolok anten gibi bölgenin çekim alanı bir benzer olay yaşanacak her bölgede tüm yerli kanalları seyredemiyebiliriz bu yayın ya tam gösterir veya hiç görmez çekim alanına bağlı telefonlarının izin çekmediği yerler gibi bunu ben avrupa ülkelerinde yasadim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  2015 sonu geldi ama hala bu konuda bir gelişme yok, ihale iptal edildi galiba.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar bu karasal dijital`de yabancı kanal`lar yok hepsi türk kanal`ları olacak.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  pekı soruyorum sımdı hangı yayınları ızlecıcez yanı yabancı uydu yayınlarıda olcakmı

 7. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar nedir bu karasal dijital tv yayınları yıl 2014 oldu bir türlü yayınlar başlamadı adamlar sanki uzay gemisi yapıyorlar adamlar galiba karasal dijital yayınları samanyolu galaksi`sinin tamamı`na yapacaklar millet çıktı aya biz kaldık yaya arkadaşlar biraz daha sabır 2114`te yani 100 yıl sonra bekle bekle işin ne arkadaş.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Rtük’e göre çoktan geçmiş olmamız lazımdı. Ne oldu yine?

  *****

 9. SDN Okuru dedi ki:

  elimizden alınmayan bir tv kaldı onuda alın artık zaten gün zenginlerin günü fakirler yine buğulu camlara bakarak günlerini geçirirler artık teknolojinin imkanlarından yararlanamayan bu millet aç karnını doyuramazken bakalım nereye kadar gider bu teknoloji

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de El padrino’ya katılan ziyaretçiye katılan ziyaretçiye katılıp human centipede ye katılmıyorum diyenlere katılmayıp Türkiye’deki TV’lerin çoğu hala tüplü diyen arkadaşa katılıyorum diyen arkadaşa katılıp “peki bu dsmart ve digitürk nolacak????” diyen arkadaşı kınıyorum 😀

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de El padrino’ya katılan ziyaretçiye katılan ziyaretçiye katılıp human centipede ye katılmıyorum diyenlere katılmayıp Türkiye’deki TV’lerin çoğu hala tüplü diyen arkadaşa katılıyorum

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye’de Müteahhitler Birliği zaten balkonları çanak antenler için yaptıklarını söyledi. Bu karasal yayın derken renk olarak mı? Çanak anteni karaya mı dikecez? Uydu bizim evin ordan geçmiyor görüntü çok kötü. Geçen sene ekmek yapılan sac vardı onu çanak yaptım. Sabah akşam fırındı pideydi lavaştı bunları seyrettim.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  tüplü tv im var ve yeni tv alacak durumum yok ne saçmalıktır bu yenisi çıksada ben eskiyi kullanacağım usb takacak yer var sanki

 14. SDN Okuru dedi ki:

  işallah hemen geçeriz bıttım uyduculara para vermekten çok kotu çatılar balkonlar leş gibi ama zor geçeriz turkiyede büyük pazar var çanaklardan ekmek yiyen çok insan var

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye’deki TV’lerin çoğu hala tüplü.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Geç bile kalındı bu ihale normalde 1996 yılında yapılmış fakat o dönemde ihalelin sonuçlarından memnun kalmayanlar tarafından iptal edilmiştir. bu bile umuttur en azından ihalaler tamamen tamamlandı sadece ulusal yayın ihalesinde durdurma kararı aldı anayasa mahkemesi umarım onunda önü açılacaktır. hayırlı olacaktır milletimiz için. en azından küçük bir cihazla uydu almaktan kurtulacağız. zaten milletin izlediği yine ulusal kanallar değil mi ? SAYGILAR.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Avrupa karasal sayısal yayına çoktan geçti. Her konuda olduğu gibi, ülkemiz, yine geç kaldı.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  selam arkadaşlar ben karasal dijital DVB T2 sistemini araştırdım bu sistemde mesela bir bant ta 36 frakans varmış örnek olaral UHF 25 te 36 tane frekans VHF ve UHF bant taki her bir kanalı 36 ya çarpsanız 2000 tane de fazla frekans var bu sistem de şimdi soruyor yetkililere frekans bol ama 58 kanal neden diyer frekanslar boş olacak.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  mrb özgür bey acaba bu karasal yayın ne zaman geçecek acaba her televizyona uyumlu olacak mı

 20. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar sonunda karasal dijital tv test yayını ankara,da başladı ama benim merak ettiyim DVB T.2 yayın sistemin,de 650 frekans var,ken sadece 58 kanal yayın yapacakmış acaba diğer frekanslar neden boş kalacak.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Şu anda memlekette çoğu yerde tüplü televizyon kullanılmakta onlarıda düşünmek lazım ve bizleri de…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar yıl 2013 sonunda ankara,da DVB T.2 sistemli karasal dijital tv test yayını başladı.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  önce bi geçsin de sonra reklam yapın.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bende El padrino’ya katılan ziyaretçiye katılan ziyaretçiye katılıp human centipede ye katılmıyorum

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bende El padrino ya katilan ziyaretciye katilan ziyaretciye katilan human centipede ye katiliyorum
  egehan

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de El padrino’ya katılan ziyaretçiye katılan ziyaretçiye katılıyorum. Human Centipede

 27. SDN Okuru dedi ki:

  nasıl haber yapıyorsunuz, DVB demek dijital karasal yayın demek değildir. Digital video broadcast demektir, buna S takısı gelirse UYDU YAYINI, T takısı gelirse KARASAL YAYIN anlamı çıkar S2 ve T2 olursa HD yayın yapabilecek olduğu anlaşılır.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi Karasal Sayısal Televizyon Yayın Lisansı (T/2 Güneydoğu) Sıralama İhalesi Sonucu

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi Karasal Sayısal Televizyon Yayın Lisansı (T/2 Güneydoğu) Sıralama İhalesi Sonucu:

  Sıra No Son Teklif (TL) İsteklinin Unvanı

  1 200.000 KANAL 5 TV RADYO YAYINCILIK A.Ş.
  2 200.000 TAŞTAN YAYIN REKLAM A.Ş.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de El padrino’ya katılan ziyaretçiye
  katılıyorum” diyen ziyaretciye katiliyorum:)

 30. SDN Okuru dedi ki:

  neden hiç kimse aylık ne kadar ödeyeceğiz diye sormuyor?Bir kere haberlerde çk ucuz olacak denildi sonra bir daha hiç ***** bedavaya yapmaz ***** tv izlemek diye bir şey ***** uyduyu seviyorum mesela ***** vermek istemiyorum tv izlemek iç***** olacak bu iş?

 31. SDN Okuru dedi ki:

  PİL YETMEDİKTEN SONRA MİLLET YOLDA YAYIN AZ İZLER VEYA İZLEYEMEZ..
  PİL 3 SAATTE NAKAVT..oluyor.
  telefona mı ,internete mi sisteme mi ve tv,ye mi 2000 ila 2900 (eğer telefonda bu yeterlilik varsa ?)MAH..olarak yetmez..
  çok telefonda da 2.000 mAH. olduğuna göre,,yolda nasıl tv. seyredecekki? şimdilik bu PİLLER İLE hayal.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  FullHD TV aldık düzgün HD yayın yok, hepsi paralı.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  bir şeyi çok merak ediyorum şimdi diyelim ihaleye girmeyen firmalar daha sonradan belli bir ücret ödeyip bu sisteme dahil olabilecek mi yoksa sen ihaleye girmedin ya internetten ya da uydu üzerinden yayın yap mı olacak

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de El padrino’ya katılan ziyaretçiye katılıyorum 🙂

 35. SDN Okuru dedi ki:

  İhale yapılmadı diyen arkadaş. RTÜK yalan söylüyor o zaman. Bir tek sen akıllısın: *****

 36. SDN Okuru dedi ki:

  usb yi nereye takıcz diyen arkadaş boş gördüğün bir yere takarsın artık 🙂 tüplü tv mi kaldı

 37. SDN Okuru dedi ki:

  peki bu dsmart ve digitürk nolacak????

 38. SDN Okuru dedi ki:

  hd yayınlar için ihale yapıldı karasal sayısal yayın ihalesi yapılmadı daha yapılmayan bir ihaleye nasıl yapıldı diyorsunuz ? yapılmayan bir ihaleyi yapılmış diye söylemişsin

  karasal sayısal yayın ihalesinde sıkıntılar nedeni ile normalde mart ayında yapılması gereken ihale mayıs olmasına rağmen hale yapılmadı yapılmamasının nedenleri arasında itirazların çok fazla olması yerel yayın olacağı için bir bölgeye 7 veya 10 kanal hakkı veriyorlar normal televizyon lisansı olanlar dışında radyolarda başvurabiliyor bu ihaleye ve en büyük sıkıntıda bu oluyor sadece 1 yıl bir yayın geçmişi olan herkes başvurabiliyor yayını yapamıyacaklar bile başvurduğu için çok fazla itiraz var ve itirazlar devam etmektedir

  yapıldı dedğiniz karasal sayısal yayın ihalesi ile kaynak gösterirseniz bizde bile ihale başkanı sizseniz ayrı tabi

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Cogu kiside 4:3 tv var.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  dükkanda tv izlemek için internetten aldığım usb tv kartı dvb yi desteklediği için kullanamamıştım. satıcıda bilgi vermemişti bu kart sadece dijital karasal yayında çalışır diye zaten böyle bi yayın yokken niye satış yapılır anlamadım benim gibi sazanlara satıyo iş***** işe yarıyacak 2015 i beklicez artık.

 41. SDN Okuru dedi ki:

  el padrino ya katılıyorum

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Çok ama çok gecikmiş bir sistem. Senelerdir karasal dijital yayına geçilecek diye konuşuluyor ama daha testler bile başlamadı. Bu kadar ağır ilerleme ve gecikme anca 3. dünya ülkelerinde olur

 43. SDN Okuru dedi ki:

  O değil de cihaz bu kadar küçükse neden cep telefonlarına bu teknoloji eklenmiyor

 44. El Padrino dedi ki:

  Bununla birlikte artık kanallar HD ya da Full HD yayın formatına geç***** kanallarımız daha bırakın HD yi 16:9 formatına bile geç***** ulusal kanallarımız hala 4:3 formatında yayın yapı***** 16:9 TV ler standart haline gelmişken bu geçişi bile yapmamaları çok enteresan.

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Haber nerede bu habermi şimdi

 46. SDN Okuru dedi ki:

  o usbyi nereye takacaz bizimki tüplü uydunu arkasındada yokkk ne olcek şimdi

 47. thesavarona dedi ki:

  Geç bile kaldı

" Karasal Dijitale Geçiyoruz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Karasal Dijitale Geçiyoruz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Karasal Dijitale Geçiyoruz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "