ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Kartallar İHA avcısı oldu!

Fransız ordusu, izin alınmadan gerçekleştirilen insansız hava aracı (İHA) uçuşlarına özel olarak yetiştirdiği kartallar ile müdahale etme hazırlığında.

17.02.2017 / 10:00
Kartallar İHA avcısı oldu!

Fransa da insansız hava araçlarına (İHA) karşı kuş tabanlı bir çözüme imza atmış durumda. İnsansız hava araçlarının korkulu rüyası artık iyiden iyiye kartallar olacak gibi gözüküyor.

Fransa’dan İHA’lara karşı kartallı önlem!

İHA’ların izinsiz uçuşlarına karşı birçok farklı çözüm geliştirilmeye devam ediyor ancak sanıyoruz ki Fransa’nın da tercih ettiği yöntem, kartalların yaygın bir çözüm olarak kabul edilmeye başlandığının göstergesi. Daha önce hazırlık aşamasında olan bu yöntemin başrol oyuncu kartallar, göreve çıkmaya neredeyse hazır. Kartallı çözüm, özellikle Fransız ordusu tarafından önümüzdeki aylarda kullanılmaya başlanacak.

Oldukça yırtıcı bir kuşu türü olan kartalların, geçtiğimiz yıl itibarıyla eğitilmeye başlandığı ve çok pervaneli hava araçlarını kendilerine hedef belirleyecek duruma getirildikleri ifade ediliyor. Özellikle DJI Phantom 4 Pro ve Mavic gibi ana tüketici modellerinin askeri hava sahası, havaalanı ve hapishane gibi yasak bölgeler etrafında görülmesi durumunda kartallar saldırıya geçecek.

17-02/16/fransa-iha-cozumu-02.jpg

Ek olarak, ülkede gerçekleştirilecek önemli zirvelerde İHA kullanılarak gerçekleştirilebilecek terörist saldırılara karşı da kartalların kullanılması planlanıyor. Ülkenin bu konuda eyleme geçmesinde geçtiğimiz yıllarda nükleer güç istasyonu ve Paris’in önemli alanları gibi yerlerde gizemli uçuşlar tespit edilmesinin etkili olduğu vurgulanıyor.

Kartalların izinsiz İHA uçuşlarına karşı kullanılması uygulamasını daha önce Hollanda polisi de aynı amaçla tercih etmişti ve bu çözümü yüksek Teknolojili problemlere karşı düşük teknolojili çözüm olarak adlandırılmıştı.

:: İnsansız hava araçlarına (İHA) karşı kartalların kullanılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  18.02.2017 / 20:57:15

  Onun yerine ordu haricinde halka satışı yasaklansa daha mantıklı. Çünkü uçak kazaları olsun milletin özel alanlarına girmek olsun rahatsız edici bir şey bu teknoloji savaş ve ordu eğitimi için kullanılmalı.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.02.2017 / 12:26:20

  Ben tam anlayamadım o pervane dönerken kartal ayağıyla kavramaya çalışacak ayağına çarpacak hayvana zarar verecek yada öldürecek nasıl bir saçmalıktır bu

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.02.2017 / 09:59:57

  O pervaneler hayvanın neresine gelirse gelsin keser, sürekli kartal ölecek yani.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.02.2017 / 19:12:58

  Hayvanlar ölecek yine

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.02.2017 / 18:52:43

  Daha durun bu droneların attack versiyonları çıkacak şuan uçtklarının 4 katı hatta 10 katı hıza çıkacaklar

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.02.2017 / 15:47:41 10 / 10

  pervaneler hayvana zarar vermeyecek mi?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.02.2017 / 11:36:56

  Ne güzel hayvandır bu kartallar ya...

  YANITLA