Canlı Yayın
5-cayi 132
5 Çayı programımızın bu haftaki bölümünde "Pahalı telefon şart mı?" sorusunu cevaplayacağız ve akıllı telefon segmentlerini değerlendireceğiz. Canlı yayın saat 17:00'da!
ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

LED, OLED, AMOLED?

LCD teknolojisini bilmeyen yoktur. OLED, daha az bilinen fakat oldukça da merak edilen bir teknoloji. AMOLED buna karşın birçok kişinin pek duymadığı bir teknoloji. Oysa bu teknoloji şu an piyasada ve siz de bu teknolojiye sahip olmuş bile olabilirsiniz.

08.05.2009 / 16:59
LED, OLED, AMOLED?

AMOLED, pek bilinmeyen ve gizli kalmış bir Teknoloji gibi duruyor. Oysa piyasada birçok ürün bu ekran teknolojisini kullanıyor.  LCD ve Plazma ile kıyasla oldukça büyük avantajlara sahip olan bu teknoloji, gün geçtikçe hızlı bir şekilde yayılıyor. Dijital Fotoğraf makinelerinden tutun, cep telefonları, mültimedya oynatıcıları ve hatta  MP3 oynatıcıları bile bu ekran teknolojisine geçmiş durumda.

 

Böyle bir televizyona kim sahip olmak istemez. OLED teknolojisini tanımakta fayda var.

 

AMOLED, Active Matrix Light Emitting Diode açılımına sahip. Bu teknolojinin avantajı her bir OLED pikselin Active Matrix ile yönetilmesi. Bunun Türkçesi, gördüğünüz her pikselin kendisine ait bir güç bağlantısı var. Panel’de yer alan piksel bağımsız bir şekilde yanıp sönebiliyor.  

Bu yazıda sizlere AMOLED hakkında bilgiler vereceğiz. Bu teknolojinin diğer teknolojilerle avantajlarını ve geleceğe dair planlarını kısaca anlatacağız.

 

OLED oldukça ince, küçük ve bükülebilen  yapılarda da kullanılıyor.
ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  09.12.2009 / 10:29:40

  Yazı için teşekkürler. Bilgilendirici bir çalışma olmuş.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  02.12.2009 / 10:23:23

  süper tepkime süresi

  YANITLA
 • SDN Okuru
  14.09.2009 / 14:41:11

  Çok güzel bir bilgilendirme olmuş,fakat benim için tek eksik biz bu teknolojiyi lcd monitörlerde ne zaman göreceğiz yani yeni seri lcd ler bu teknoloji ilemi gelecek ve verdiğiniz örnekler hep küçük boyutlu ekranlar şuan kullanım da daha büyük monitörler yokmu teşekkürler

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.05.2009 / 18:30:51

  Hay masaallah. Ne teknolojiymis be. Masaustunde gorebilecekmiyiz yakin zamanda acaba.

  YANITLA