PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?

PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?

PayPal'ın ne olduğunu biliyor musunuz? Internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız bu seçeneği de mutlaka bilmeniz gerekiyor. PayPal, ShiftDelete.Net'te.

19/11/2005 17:00

Paypal, kredi kartı kullanmadan, internet üzerinden güvenli alışveriş yapmanızı ya da istediğiniz kişiye sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para yollayabilmenizi sağlayan, bir nevi online bankacılık sistemidir. Bu sistem hakkında, kayıt olmaktan tutun da para gönderip almaya kadar bilmeniz gereken herşey, bu yazıda.

Sistem nasıl çalışıyor?
Paypal Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yerel web siteleri bulundurarak, bu ülkelerde sorunsuz çalışıyorsa da Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 37 ülkedeki kişiler tarafından belli kısıtlamalarla kullanılabiliyor.

Dikkat edilmesi gereken nokta, Türkiye’nin de dâhil olduğu bir grup ülkede bulunan yerel bir banka hesabına ödeme yapılamaması.

Paypal ile Amerikan Doları ve Yen gibi birden çok para birimini kullanarak ödeme alabilir veya yapabilirsiniz. Bu para birimleri arasındaki değişimleri Paypal otomatik olarak yaptığı için parite gibi detaylarla uğraşmanız gerekmiyor. Tabii bu işlemler için belirli bir ücret alınıyor.

Gelin isterseniz üye olarak Paypal’a ilk adımımızı atalım.

Paypal üyelik işlemleri
http://www.paypal.com adresine girdikten sonra sol üst kısımda bulunan Sign Up bağlantısına tıklayın. Açılacak ilk sayfada öncelikle hesap türünüzü belirlemeniz gerekiyor. Bu hesap türleri Personal ve Business olarak ikiye ayrılsa da, Personal hesap türü daha sonra Premium hale getirilebiliyor.


Üyelik türleri

Personal hesap türü kişisel kullanım için tasarlanmış olup, internet üzerinden ürün alımında kullanılabiliyor ve bunu e-mail adreslerini kullanarak yapıyor. Eğer aynı zamanda e-mail yoluyla veya kredi kartları ile para almak isterseniz, bu durumda Premium Account türüne geçiş yapmanız gerekiyor. Eğer işiniz için tüm alım-satım işlemlerinde Paypal kullanmak isterseniz, bu durumda Business seçimi yapmanız gerekiyor.

Biz başlangıç olarak Personal hesap türünü seçiyoruz ve bunun yanında bulunan listeden de Turkey seçimini yapıyoruz. Daha sonra Continue düğmesine basarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz.


Üyelik bilgilerinizi doğru girmelisiniz.

Bu ekranda isim adres bilgilerini doldurup tercihen bedava olmayan e-posta adresimizi ve Paypal için belirlediğimiz şifreyi yazıyoruz. Daha sonra şifre kaybı gibi durumlarda gerekli olan iki gizli soruyu seçip cevaplarını yazıyoruz. Hesabımızın Premium olup olmamasını istemediğimize karar vereceğimiz soruya Yes ve No olarak cevap veriyoruz. Eğer bu seçime Yes cevabı verirseniz para yollamak halen bedava iken para alma durumunda belirli oranlarda kesinti yapılacağını söylememiz gerekiyor. Bunlarla ilgili detaylı bilgileri Lea More bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz. Ardından Paypal kullanıcı sözleşmesin onay vermek için Yes seçimini yapıyor ve yine sözleşmenin anlaşılıp anlaşılmadığına dair soruya da Yes cevabını veriyoruz. Daha sonra Sign Up düğmesine basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz.


Kredi kartı bilgilerini daha sonra da girebilirsiniz.

Bu sayfada Paypal ile para yollayabilmeniz için gerekli olan kredi kartı bilgilerini giriyoruz. Dilerseniz Cance” düğmesine basarak bu işleminizi sonraya erteleyebilirsiniz. Bu işlemleri bitirdikten sonra e-posta adresinize gelen bağlantıya tıklayarak hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Bu işlem de tamamlandıktan sonra artık Paypal üyesi oluyorsunuz.

E-posta hesabınıza gelen bağlantıya tıklayarak bilgilerinizi onaylamış oluyorsunuz.

Genel Paypal kullanımı
Aktivasyon işleminden sonra göreceğiniz gibi My Account bölümü altında hesabınızın detaylarına ulaşabiliyorsunuz. Gelin isterseniz bu bölümleri tek tek inceleyelim.


E-posta hesabını yönetir gibi.

Overview
Bu bölümden hesabınıza genel bir bakış yapabilirsiniz. Eğer hesabınıza bir kredi kartı eklemediyseniz, ekranın sol bölümünde bulunan Add Credit Card bağlantısına tıklayarak kredi kartı eklemesi yapabilirsiniz. Yine ekranın solunda bulunan Upgrade Account bağlantısına tıklayarak hesabınızı genişletebilirsiniz.

Add funds
Daha çok ABD’de banka hesapları bulunan kullanıcılar için tasarlanmış. Kredi kartı kullanmadan banka hesabınız üzerinden Paypal hesabınıza para yüklemeniz mümkün. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, bu bölümü kullanamazsınız. Ancak kredi kartı eklediyseniz, Paypal hesabınızda para olmasa da başka hesaplara para aktarabilirsiniz. Göndereceğiniz miktar, kredi kartınızdan otomatik olarak çekilir.

Withdraw
Benzer şekilde ABD bankalarında bir hesabınız varsa bu bölümden Paypal hesabınızda bulunan parayı bu hesaba geçirebilirseniz.

History
Tarih ya da geçmiş bölümü olarak düşünülmesi gereken bu bölüm yardımıyla geçmişte Paypal üzerinden yaptığınız tüm işlemleri görebilirsiniz.

Resolution center
Çözüm alanı temelde Paypal hesapları kullanılarak alınmış bir ürünün sorunlu olması veya ücreti ödenmiş hizmetin alınamaması gibi durumlar için kullanılıyor. File a Claim bağlantısına tıklayarak Paypal kullanarak yapmış olduğunuz bir alışveriş için hak talebinde bulunabilirsiniz.

Profile
Bu bölümden Paypal hesabınız ile ilgili temel tüm ayarlamaları yapıyorsunuz. Profile bölümü Account Information (hesap bilgileri), Financial Information (finasal bilgiler), Selling Preferences (satış tercihleri) olmak üzere üçe ayrılıyor. Credit Cards bağlantısına tıklayarak kredi kartı bilgilerini ve fatura adreslerini girebilirsiniz.

Para yollama
Send Money bölümüne tıklayarak para yollama bölümüne girdikten sonra göreceğiniz gibi Pay Anyone ve Pay For eBay Items olmak üzere iki alt bölüme ulaşabiliyorsunuz.


Para göndermek için girmeniz gereken bilgiler.

Pay anyone
Öncelikle Recipient’s Email bölümüne alıcı kişinin e-posta adresini yazıyorsunuz. Altında bulunan Amount bölümüne yollayacağınız para miktarını giriyorsunuz. Currency bölümünden yollayacağınız paranın birimini belirliyorsunuz ($,€).

Kayıt olurken belirlediğiniz para birimi dışında bir para birimiyle para yollayacaksınız, bu işlemden bir miktar komisyon kesileceğini unutmamalısınız. Type bölümüne ise parayı yollama nedeninizi yazıyorsunuz. Subject ve Note bölümleri ise alıcıya yollanacak bilgilendirme mailinde kullanılıyor. Bu yüzden doldurmak zorunlu değil.

Pay for items
Bu bölüm özellikle eBay’den alışveriş yapan kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Böyle bir düşünceniz yoksa bu bölümü es geçebilirsiniz.

Para talep etmek
Paypal’da iki şekilde para talebinde bulunabilirsiniz.

 


Para talep etmek için kullanacağınız pencere.

Create a money request
Bu ekranda e-postasını yazacağınız kişiden para talebinde bulunabiliyorsunuz. Basit olarak tasarlandığı için ilgili bölümleri doldurmada zorlanmayacaksınız.

Create an invoice
“Invoice” (fatura) bölümü para talebinin biraz daha gelişmiş halidir. New Invoice ile oluşturacağınız yeni faturaya talep ettiğiniz ücretleri ve bunların detaylarını yazabiliyorsunuz.

Merchant tools
Paypal’ı yoğun olarak para girişleri için kullanan kişilerin işine yarayabilecek bir bölüm. Bu bölümde düğmeler oluşturarak web sitenize koyabilir ve ziyaretçilerinizden size bağış ya da ödeme yapmasını sağlayabilirsiniz. Burada hazır butonlar bulabileceğiniz gibi kendi istediğiniz ya da belirlediğiniz düğmeleri de kullanabilirsiniz.

Gönderen: duha (SDN Üyesi)
Kaynak: Biltec.org

SDN

19/11/2005 17:00


Bu haber 56807 kez okundu Bu habere 50 yorum yapıldı

Yorum Yaz

ZİYARETÇİ

19.11.2005 20:50
Duha ellerin dert görmesin. Paypal hakkındaki Yazın güzel ve açıklayıcı olmuş. Umarım bu editorler çok kesmemiştir yazıların devamını bekleriz :) 8) :grin :) bana bir de sevmeyi anlat desem çok cıvıtmış olmam inşallah :)

ZİYARETÇİ

19.11.2005 21:00
Paypal'a para kaptırmış kişiler var. Kullanırken %100 güvenilir olmadığını unutmayın.

ZİYARETÇİ

20.11.2005 05:57
Duha çok güzel bir yazı olmuş. Ellerine sağlık.

ZİYARETÇİ

20.11.2005 08:38
Güvenilirliği konusunda ne gibi zaafiyetler var CoNNroaD, para kaptıran kişilerle ilgli hiç haber linki falan varmı, bak ona göre hesap açıcam :)

ZİYARETÇİ

20.11.2005 12:12
Bu arada "Haber/Makale Gönder" butonu ile gelen bu yazı, Biltec.org'dan mümkün olduğunca faydalanılarak yazılmış. İlk gelen haberde kaynak gösterilmediği için, yaznının tamamının üyemiz duha'ya ait olduğunu düşünmüştük. Şu anda yazının altına faydalaınlan kaynağın bağlantısını ekledik. Gönül ister ki kendimize ait olan yazıları ekleyelim, alıntı olan yazılar için de izin alarak kaynak gösterelim. Biltec.org sitesi yöneticilerine e-posta ilettik. Eğer olumsuz bir mesaj gelirse bu yazıyı yayından kaldırmak durumunda kalacağız.

ZİYARETÇİ

20.11.2005 13:36
Böyle bir olumsuzluğa neden olduğum için özür diliyorum. :cry

ZİYARETÇİ

10.05.2006 02:26
Teşekkürler.

ZİYARETÇİ

20.09.2006 03:52
Merhaba arkadaşlar paypal ödeme sistemini kendi alışveriş siteme entegre etmek istiyorum.. yardımlarınızı beklioyurum.

ZİYARETÇİ

27.02.2007 06:41
First clas :)

ZİYARETÇİ

27.02.2007 16:21
Ya harbi çıldırmamak içten değil paypal ile ilgili 10 tane yazı inceledim hepsi açıklamış kullanımını ama bu paypal dan para gönderdiğimizde eğer Kredi Kartı Hesabı eklemzsek parayı nereye yatıracağımız belirtilmemiş.... BİLEN YOK Heralde parayı onine taranfer ediyoz o kadar peki kredi kartı hesabımız yok TR yaşıyoruz parayı paypala nasıl öedeyeceğiz.. ???

ZİYARETÇİ

27.02.2007 16:22
Dikkat edilmesi gereken nokta, Türkiye’nin de d

ZİYARETÇİ

10.03.2007 19:04
Ya güvenilirmiki ya kredi kartından istedikleri kadar para çekerlerse biz ne etçez o zaman onu söylecek war mı ???

ZİYARETÇİ

05.04.2007 11:24
selam. Paypal hesabı açtım ama bi yerden bana para gonderildi: fakat accept ediyorım karşıma ıkı secenek cıkıyor 1- kredi kartına 2-bankaya BEnim amacım kredi kartına veya bankaya aktarmak değil paypal hesabına aktarmak. yanı zaten ben parayı nette kullanıcam kredi kartima veya bankaya havale yapmasını istemıyorum kendı paypal hesabına aktarmak ıstıyorum ama olmuyor. Bunu nasıl yapabilirim? (Yapmaya çalışırken parayı redettim ) Eğer mutlaka kredi kartı vermek gerekıyorsa turkiyedekı kartları kabul ediyor mu? Kredi kartı verince parayı kartamı aktaracak (ben bunu değil paypala aktarmasını ıstıyorum) Sonuc olarak ben bu gelen parayı paypal hesabına nasıl aktarırım?

ZİYARETÇİ

27.04.2007 06:55
Peki parayı kendi hesabımıza nasıl aktarrırız birde kredi kartı yerine bankamatik kartı tanıtsak olur mu?

ZİYARETÇİ

10.08.2007 11:34
valla güzel yazı eline kolun asağlık

ZİYARETÇİ

24.08.2007 08:01
çok karmaşık...

ZİYARETÇİ

28.08.2007 19:19
Bu soruyu ben de çok merak ediyrum lütfen acele cevap ...bankamatik olur mu ya da ptt bank hesabı paypal ile kullanabilirmiyim.Şimdiden cevap verenlerden allah razı olsun

ZİYARETÇİ

30.08.2007 09:16
Selam. ben paypal hesabıma kredi kartı bilgisi iliştirmedim. gelen paraya "accept" dediğim zaman benden kredi kartı bilgisi filan istiyor. paypal hesabıma dışardan para gönderildiği zaman alamıyorum. sizce bunun çözümü nedir? ingilizce de çok iyi olmayınca kayboldum detaylarda. bilen biri açıklarsa memnun olurum.

ZİYARETÇİ

30.08.2007 09:25
selam dostlar ben almanyadan valla paypal cok yorucu bir sey: benim bildigime göre siz parayi türkiyedeki bankaniza yolluyamiyorsunuz ama belki bankaya bagli, bide kendinizi paypala kayiz yaptiginizda sakin yanlis adresinizi felan vermeyin cünkü paypal herkesin kontosuna el koyouyor ve sizden bir kac dokument istiyor pasaportunuzun fotokopisini nerde oturdugunuzu veya elektrik-verginizi istiyorlar adresinizi kontrol etmek icin.

ZİYARETÇİ

12.09.2007 14:33
arkadaşlar paypal ı türkiyeden sadece şu şekilde kullanabilirsiniz.kredi kartınız tanıtırsınız... sonra herhangi bir alışveriş sitesinden alışveriş yaparken paypal kullanarak alışveriş seçeneğini seçersiniz...alışveriş sitesi paypalınızdaki paradan çekecektir.ama ilk önce kredi kartından paypala para aktarmalısınız...bunun tehlikeleri var sanal kart tanıtmalısınz birincisi,ikinciside paypalınızdan sadece logged in ken para çekilebilmesini sağlayan seçeneğin aktif olmasıını seçmelisiniz. türkiye kullanıcıları paypalı sadece ödeme yapmak için kullanabilior şu an.yani paypalınıza para gönderildiğinde bu parayı nakit olarak alamasınız.ancak bu parayı paypal lı bir alışveriş sitesinde çarçur edebilirsiniz.... bildiklerim bu yanlış birşey sölememişimdir inşallah... erenhamza

ZİYARETÇİ

14.09.2007 16:59
kartlarımda hiç bir problem olmamasına rağmen kartımın numarası yanlış yada limit problemi olduğunu yazıyo ben nasıl kaydedicem kartımı paypala mail hesabı aldım ama para yollıyamıyorum kartları kabul etmiyo yardım pls

ZİYARETÇİ

02.10.2007 00:36
bunlar riskli şeyler girmemek lazım

ZİYARETÇİ

04.10.2007 06:57
merhaba.. bir alış veriş sitesine paypal'ı nasıl entegre edebileceğimize dair bir fikriniz var mı? yeni açmayı planladığım alışveriş sitesinde bu sistemi kullanmayı düşünüyorum...

ZİYARETÇİ

12.11.2007 14:46
benim bir sorum olacak paypalla ilgili.ben internetten online oyunlarda bişeyler almak istiyorum ama alamıyorum.paypal hesabım var ama hesabımda para görülmüyor.benim banka kartım var ve onun içinde Türk lirası var.paypal hesabımdaki parayı neden göremiyor anlamıyorum.yardım ederseniz sevinirim.

ZİYARETÇİ

18.11.2007 18:33
ya bana da 50 $ gelecek nasıl aktif etçem bilmiyorum gelmesini bekliyorum bakalım gelince inşallah reddetmem yanlışlıkla.

ZİYARETÇİ

18.12.2007 17:55
Arkadaşlar bu paypalda kredi kartı olması şartmı yoksa banka hesap nosu da oluyormu?

ZİYARETÇİ

07.02.2008 13:53
arkadaşlar ben iş bankası kredi kartımı kullanarak paypala üye olmak istiyorum. ama bazı arkadaslar posta ile bi kaç döküman istediğini falan yazmış bu olmadan üyeliğimi aktif edip alışveriş yapamazmıyım. cevaplarsanız çok sevinirim

ZİYARETÇİ

06.03.2008 21:59
paypal İD numaralarımı nasıl öğrenebilirim?

ZİYARETÇİ

31.03.2008 18:31
arkadaşlar şu soruma bi cevap verin ALLAH rızası için yoksa kafayı yiycem ben şimdi paypalı sadece para çekmek için kullanabiliyormuyum bi de 91 doğumluyum yani 17 yaşında felanım sorun olurmu üyelikte felan kredi kartım felan da yok NE VARSA SİZDEN VAR yardım lütfen CAN ÖMER...

ZİYARETÇİ

16.04.2008 20:16
Arkadaşlar bırakın şu paypal'ı sanalkart kullanın. IBAN denen bir zımbırtıda var. size ait bir numara bu ve isteyen kişi dünyanın herhangi bir yerinden bu numarayla size para gönderebilir. girmeyin böyle riskli işlere zararlı çıkarsınız elinizdende birşey gelmez....

ZİYARETÇİ

17.04.2008 23:40
arkadaşlar pay pala kredi kartınızı girmeden gönderilen parayı alamassınız .iki para yı türkiyedeki bankaya sadece yine kredi kartı üzerinden aktarırsınız buda visa olması şartıyla witrawa girip 5 dolar karşılında paranızı kredi kartına aktarırsınız aktarmış oldugunuz parayı bankayı arayıp normal hesabınıza aktarabilirsiniz ...

ZİYARETÇİ

17.04.2008 23:41
kardeş 18 yaşından küçükler kullanamaz kredi kartı şart ...

ZİYARETÇİ

14.07.2008 23:52
Arkadaşlar paypala nasıl para harcama sınırı kyabilirim mesela 100 ytl olacak biri şifreyi bulsa bile 100 ytl fazla harcayamayacak nasıl sınır koyabilirim......

ZİYARETÇİ

09.11.2008 18:04
site sadece kredi kartıyla işlem yapıyor türkiyede üye olmak isteyen arkadaşla sitede kredi kartı bilgilerinizi verdikten sonra satın alıcgınız urunun miktarı pay pal üzerinde ytl ye cevrilip hesabınızdan çekiliyor her hangi bir para yatırmaya gerek pay pal ve ayrıca soran olursa ya fazla para cekerse hesabım dan diye şole anlatayım siteden odeme yaptığınız zaman cekilen para kullanmış oldugunuz banka tarafında size tlf la msj yolluyor pay pal hesabınızdan ... ytl para cekti diye eger bilginiz dahilindeyseniz sorun yok eger bilginiz yoksa bankayı arayıp odemeyi iptal edebilirsiniz ayrıca e-mail adresinize de bi mail gelicektir ne kadar cekildiğine dair..ayrıca ilk uyeler içinde kullanım içreti alınıyor 1 dolar ilk başlangıçta...2 konu para hesabına yatırmak isteyen arkadaşlar belirtildiği gibi para turkye banklarındaki hesabınıza gelicekse bunu pay pal onaylamıyor bunu zaten belirmiş

ZİYARETÇİ

26.11.2008 05:46
bende kullaniyorum merak etmeyin paypal guvenilir bir sirket

ZİYARETÇİ

04.01.2009 21:25
bu yazıyı günceller misiniz? Paypal tr için de bir web sayfası açtı. Yenilikler nelerdir ne gibikolyalıklar sağlamış yazarsanız çok iyi olur.

ZİYARETÇİ

06.03.2009 19:39
eline sağlık kardeşim...az çok bilgi sahibi olduk... sağolasın...

ZİYARETÇİ

12.03.2009 23:56
Çok teşekkürler, bilgiyi paylaşarak değerli kıldığın için...

ZİYARETÇİ

15.03.2009 19:47
Cok aciklayici ve doyurucu bilgi icin gercekten tesekkurler...

ZİYARETÇİ

29.03.2009 17:20
teşekkürler..

ZİYARETÇİ

22.05.2009 12:18
Paypal güvenilir demiş bir arkadaşımız . Nasıl güvenilir? yani bize gönderilen parayı nasıl alabiliyoruz. Çoğu kullanan arkadaş bunu yapamadığını söylüyor. Lütfen bu konuda bilgilenmek istiyorum.

ZİYARETÇİ

23.06.2009 15:20
hesap bkiyesi neden 0 gozukuyor

ZİYARETÇİ

28.07.2009 18:24
iyide nasıl para kazanacaz

ZİYARETÇİ

29.07.2009 18:00
Güzel bir makale gerçekten, teşekkürler..

ZİYARETÇİ

22.09.2009 00:45
tlk

ZİYARETÇİ

05.07.2010 13:31
eyvallah

ZİYARETÇİ

15.11.2012 20:38
arkadaşlar şimdi steamdan oyun almak istiyorum paypal hesabım var fakat steam fatura adresi adında bişey soruyo o nedir nerden öğrenebilirim şimdiden ilgilenenlre teşekkürler

ZİYARETÇİ

10.05.2013 09:12
paypal güvenlik sistemini üst düzeyde tutan bi şirket hatta o kadar güvenilir ki bi hatamdan dolayı kendi parama ulaşamıyorum el koydu paypal :D neyseki 6 ay sonra iade edeceğini söyledi . benim sorum şu bilen varsa bi açıklık getirsin paypaldaki adımı bana para yatıracak kişinin tamamen görmesini istemiyorum bunu nasıl gizleyebilirim ? Şimdiden teşekkürler

ZİYARETÇİ

04.08.2013 11:30
vip üyeliğimi iptal ettiğim halde tekrar yenilendi

ZİYARETÇİ

14.02.2014 23:49
Çok sağolun, emeğinize sağlık.

FORUMDAN SON BAŞLIKLAR

Yeni nesil konsollarla birlikte görsel şölene dönüşen Assassin's Creed Unity'den harika görünen ve kaçırılmaması gereken yeni bir oynanış videosu daha geldi....
Nissan’ın Concept 2020 Vision Gran Turismo adıyla tasarladığı bu otomobile binmeniz mümkün değil. Onu sürebilirsiniz ama şimdilik sadece sanal bir direksiyonun arkasında...

SDN Medya

 

Eski Büyükdere Cad. Yamaç Sk. No: 6/4 4. Levent/ İstanbul
Tel: 212-269 70 87 Fax: 212-269 16 22
info@shiftdelete.net - ik@shiftdelete.net
ShiftDelete.Net sunucuları ixirhost tarafından barındırılmaktadır