ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Qualcomm'un sanal gerçeklik atağı

Önümüzdeki dönemde, Qualcomm tabanlı sanal gerçeklik başlıklarını piyasada bolca görebiliriz. İşte Snapdragon 835 çipsetli referans tasarımın detayları.

24.02.2017 / 21:00
Qualcomm'un sanal gerçeklik atağı

Qualcomm, sanal gerçeklik (VR) pazarına oldukça sağlam bir giriş yapmak üzere hamle yaptı. Sanal gerçeklik başlıkları üreticileri için bir hızlandırma programı, yeni bir referans başlık tasarımı ve Leap Motion ile yapılan iş birliği anlaşmasıyla gözler Qualcomm’a çevrilmiş durumda.

Qualcomm referansından güç alan sanal gerçeklik başlıkları

Qualcomm, Oculus Rift ve HTC Vive gibi popüler sanal gerçeklik başlıklarında olmayan özelliklere sahip sanal gerçeklik başlığı için kolları sıvadı. Şirket, hepsi bir arada kablosuz tasarım ile kablolardan ve harici hareket takip cihazlarından arınmış bir ürün sunmak istiyor.

17-02/24/snapdragon-vr-02.jpg

Qualcomm’un sanal gerçeklik geliştirme kiti adını verdiği ürün, Snapdragon 835 çipseti üzerine kurulu bir tasarıma sahip. 2560 x 1440 çözünürlük, 4 GB RAM ve 64 GB dahili depolama alanı sunan sanal gerçeklik başlığının hem iç hem de dışında kameralar yer alıyor. İç kamerada göz takip sistemi bulunurken, dış kamera ise özel olarak hazırlanmış bir sanal gerçeklik odasına ihtiyaç duymadan, sanal gerçeklikte hareket etme deneyiminin yaşanabileceği bir takip sağlıyor. Leap Motion, en gelişmiş bağımsız el takip Teknolojisine sahip şirket olarak, yeni bir arayüz sunmayı da ihmal etmiyor.

Qualcomm bu referans tasarımı tüketicilere sunmayı planlamazken, üreticiler ise bu referansı baz alarak kendi ürünlerini üretebilecekler. İlk ürünlerin ne zaman çıkacağı da şu an için bilinmiyor.

:: Qualcomm’un sanal gerçeklik başlıkları için referans tasarım sunması konusunda ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
  • SDN Okuru
    25.02.2017 / 16:22:34

    Sonunda hayalini kurduğum vr gözlük gerçek oldu. 8 gb ram 4k oled ekran birde 220 derece olmalıydı. Philips 220 derece vr gözlük yapmıştı.

    YANITLA