ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

SpaceX İlk Mars Görevi için Tarih Verdi

Mars görevi üzerinde uzun zamandır planlar yapan özel uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Red Dragon (Kızıl Ejderha) uzay aracı ile 2018’in başlarına doğru ilk Mars yolcuğunu gerçekleştirecek.

29.04.2016 / 09:30
SpaceX İlk Mars Görevi için Tarih Verdi

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX firmasının uzun vadede Mars’ta koloni kurmak gibi çalışmaları olduğu biliniyor.

Ancak kızıl gezegeni kolonileştirmek öyle “ha” deyince yapılabilecek bir iş değil. Her şeyin bebek adımlarıyla ilerlemesi gerekiyor.

İşte bu adımların ilkinin gerçekleşeceği tarih ise belli oldu. SpaceX, 2018 yılının başlarına doğru Red Dragon (Kızıl Ejderha) uzay aracı ile Mars gezegenine ilk insansız inişini gerçekleştirecek.

Red Dragon’un 2018 için planlanan Mars görevi, SpaceX’in resmi Twitter sayfasından duyuruldu.

Ayrıca Elon Musk da sonrasında kendi sayfasından attığı bir Tweet ile yeni uzay araçlarının Güneş Sistemi’nde her hangi bir yere iniş yapabileceğini ve Mars görevinin ilk test uçuşu olacağını açıkladı.

16-04/29/spacex-ilk-mars-gorevi-icin-tarih-verdi-1461881171.jpg

Firmanın mevcut Dragon adlı uzay aracının geliştirilmiş bir versiyonu olacak Red Dragon, aynı zamanda Dragon 2 olarak da biliniyor.

Red Dragon uzay aracı, Musk’ın belirttiği gibi “Güneş Sistemi’nde herhangi bir yere inebilecek” olmasını, kendisine güç veren sekiz adet SuperDraco adlı motora borçlu.

Tam yüzeye yaklaşıldığı anda devreye girerek itiş gücü uygulayan motorlar, Red Dragon’un Mars’a yavaş ve kontrollü bir şekilde iniş yapabilmesine olanak sağlayacak. Bir nevi firmanın daha önce fırlattığı Falcon 9 roketlerine benzer bir mekanikte olduğunu da söyleyebiliriz.

Hizalanma sorunundan kaynaklı Mars’a yalnızca spesifik zamanlarda uzay aracı fırlatılabildiğinden, eğer SpaceX 2018 tarihini kaçırırsa görevi en erken 2020’ye ertelemek zorunda kalacak.

Örneğin; Avrupa ve Rusya uzay ajansları, ExoMars adlı Mars görevinin ilk parçasını oluşturan uzay aracını bu yıl içerisinde fırlatmışlardı ancak ikinci parça için 2018 yılını bekliyorlar.

SpaceX, Red Dragon görevinin temel amacının ne olduğuyla ilgili henüz net bir bilgi paylaşmadı. Bilimsel bir amaç da olabilir veya firma yalnızca mevcut Teknolojilerini sergilemek istiyor da olabilir. Her halükarda gelecekte Mars’ın kolonileştirilebilmesi adına önemli bir adım olacağı kesin.

:: SpaceX hakkındaki düşünceleriniz neler?

SDN - ShiftDelete.Net

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  28.08.2016 / 12:36:08

  abi orion mars görevi için gidecekler belirlendi mi ve en ince detayına kadar bir yazı hazırlarmısın

  YANITLA
 • SDN Okuru
  29.04.2016 / 22:41:17 10 / 10

  Biz hala laiklik kalkmalı mı kalkmalı mı

  YANITLA
 • er.delete
  29.04.2016 / 19:26:20

  Sen mars'a çık bizde trafikten eve gidemeyelim

  YANITLA
 • SDN Okuru
  29.04.2016 / 15:53:32 10 / 10

  Hey maaşallah adamlardaki gelişmeye bak biz hala bizim atalarımız çağ açtı yok bilmemne

  YANITLA