ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Teknoloji şirketlerinin patent yarışı tam gaz!

Teknoloji şirketlerinin sürekli patent davaları ile gündeme geldiğini görüyoruz. Peki şirketler patentlere ne kadar önem veriyor ve ne kadar patente sahipler işte detaylar!

12.08.2017 / 14:00
Teknoloji şirketlerinin patent yarışı tam gaz!

Teknoloji şirketleri, yeniliklerini yakın gelecekte herhangi bir şekilde gerçekleştirme niyetinde olmamalarına rağmen geliştirmelerini hızlıca patent ile tescilliyorlar. Yenilikleri patentlemek onlara huzur veriyor. Rakiplerinin alanlarına girmesini engellemeye çalışırken fikri mülkiyetlerini koruyorlar.

 

IBM patent sayısıyla liderliği elinde tutuyor

Google, Facebook, Apple, Amazon, Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri her yıl ABD'de binlerce patent kaydı yapıyor. En son veriler, IBM'in bu yıl içerisinde şimdiye kadar en çok patent kaydı yapan şirket olduğunu gösteriyor. Samsung ise listenin ikinci sırasında kendisine yer bulmuş.

17-08/12/patent-yarisi.png

IBM 2017'de 1 Ağustos tarihine kadar olan süreçte 5.797 patent tescili aldı. Samsung, 4.143 patent tescili ile ikinci sırada yer almakta. Bu, 1 Ocak - 1 Ağustos 2017 arasında IBM için günlük ortalama 27.2 patent anlamına gelirken Samsung için günde 19.5 patent anlamına geliyor.
 
IBM ayrıca 2010 yılından bu yana 53.925 ile toplam patent sayısında lider konumda. Samsung ise 2010 yılından bu yana 44.301 patent başvurusu ile yine ikinci sırada yer alıyor.
17-08/12/2010-patent-sayisi.png
Şirketlerin binlerce patent aldığını görüyoruz bununla birlikte şirketlerin yeni bir teknolojiyi patentlemesi piyasaya sürme niyetinde olduğu anlamına gelmiyor.
Samsung'un tüketiciler için henüz geliştirmediği çok güzel teknolojileri ayrıntılı olarak anlatan sayısız patent gördük. Şirketin sayısız patentinden her birini kullanıp kullanmayacağı ise başka bir mesele.

 ::Şirketlerin kullanmayacağı teknolojileri patentlemesini doğru buluyor musunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Yorum Yaz
  • SDN Okuru
    15.08.2017 / 13:43:11

    Sunlara bak arkadas, sadece patentlerden telif hakki alsalar ne kadar cok kazanacaklar.

    YANITLA