Okunma

Windows XP İçin Önemli Uyarı!


02 Haziran 2014 Pazartesi 05:30
Windows XP İçin Önemli Uyarı!

Microsoft uzun bir uğraştan sonra 13 yıllık işletim sistemi Windows XP‘ye verdiği desteği geçtiğimiz Nisan ayında sonlandırmıştı. Burada yer alan haberimizde sizlerle ayrıntılarını paylaştığımız gelişmeden sonra yaşananlar MS’in Windows XP‘den kolay kurulamayacağını gösteriyor. Birkaç gün önce ortaya çıkan bir yöntem Windows XP kullanıcılarının 2019‘a kadar önemli güvenlik güncellemelerini almasını sağlıyor.

Destek süresini uzatıyor

Registry hack yöntemi restoranlarda, lokantalarda, bilet satış makinalarında ve çeşitli alanlarda kullanılan Windows Embedded PosReady 2009 için yayımlanan güncellemelerin Windows XP‘ye yüklenmesine izin vererek, işletim sisteminin güncel kalma süresini 5 yıl daha uzatıyor.

Nasıl çalışıyor?

Windows XP‘yi bu yöntem ile güncel tutmak ise oldukça basit. Boş bir not defteri dosyası açarak içine Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMWPAPosReady]”Installed”=dword:00000001” kodunu yazmak, dosyayı .reg uzantılı olarak kaydetmek ve bir kez çalıştırmak güncellemeleri almak için yeterli. Bu işlemden sonra Windows Activation Center‘da birçok yeni güncelleme ortaya çıkacak.

Microsoft uyardı!

Microsoft ise bu yönteme karşı Windows XP kullanıcılarını uyardı. Yapılan açıklamada yöntemin işletim sistemi için tam bir koruma sağlamadığı ve bu işlemden sonra alınacak güncellemelerin kullanıcıları sorunlarla yüz yüze getirebileceği belirtiliyor.

:: Windows XP kullanmaya devam ediyor musunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Windows XP İçin Önemli Uyarı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İnternet cafeler xp ‘yi bırakırsa ‘Türkiye’de XP kalmaz’ denecek kadar az kullanım olur 😉

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ben hiç bir zaman windows xp kullanmadım ve asla kullanmayacağım;windows 7 ‘ nin ultimate sürümü çok güçlü. bütün windows kullanıcılarına win7 ultimate tavsiye ediyorum 2020 yılına kadar denesinler ; 2020 yılında win7 desteği bitiyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Amd işlemcide mac osx nasıl çalştırıcaz?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  02.06.2014 12:04 Win7 Mac OS X 10.9’dan önceki en iyi işletim sistemidir demek istedin ^^

 5. SDN Okuru dedi ki:

  abi win7 varken xp de ne oluyo ya
  donanımlar aldı başını gitti hala xp diyonuz 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  14 yil diyor la abartmayin eski iste adam daha ne yapsin

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yav bırakın artık şu xp yi cidden…kesinlikle çağdışı kaldı xp…en iyi işletim sistemi hala win7’dir

 8. ikspi dedi ki:

  Yenisini üste çıkarmak için eskisine vur baltayı. Microsoft prensiplerinden.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  10 sene önce XP bu hallere düşecek deseler inanmazdım 😀

" Windows XP İçin Önemli Uyarı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows XP İçin Önemli Uyarı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows XP İçin Önemli Uyarı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "