Okunma

1.4 milyar parola sızdırıldı!


16 Aralık 2017 Cumartesi 23:59
1.4 milyar parola sızdırıldı!

Güvenlik araştırmacıları geçtiğimiz günlerde Darkweb‘de 41 GB boyutunda olduğu belirlenen ve 1.4 milyar parola bilgisi içeren bir dosya tespit ettiler. Geçtiğimiz kasım ayının sonunda yüklendiği belirtilen bu dosyada parolanın yanı sıra e-posta bilgisinin de bulunduğu tespit edildi.

1.4 milyar parola kime ait?

1.4 milyar parola sdn

Yükleyen kişinin kimliği henüz tespit edilebilmiş değil fakat şu ana kadar olan bütün sızıntıları birleştirerek oluşturulduğu düşünülen bu e-posta ve parolalarden oluşan veritabanı, internette yayınlanmış en büyük veritabanı olma özelliğini de elinde barındırıyor.

250’yi aşkın internet sitesine ait olan parolaların arasında LinkedIn, Netflix, Last.FM, MySpace, Zoosk, YouPorn, Minecraft ve Runescape kullanıcılarına ait e-posta ve parolaların bulunduğu da bilinenler arasında.

:: Tarihin en büyük parola veritabanı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

1 yorum - “1.4 milyar parola sızdırıldı!”

  1. efkan dedi ki:

    Kimse kusura bakmasın ama dikkatsizlik sonucu hacker karın elde ettiği parolalardan doğal olarak kapital düzendendeki her şeye para vermek istemeyen insanlar faydalanıyor yani bizim günlük hayatta kullandığımız yazılımların accountları antivirus ya da müzik yazılımı olsun önemlidir. Düzen
    eli açık olsaydı bunlar olmazdı

Yorumlar kapalı.

" 1.4 milyar parola sızdırıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1.4 milyar parola sızdırıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1.4 milyar parola sızdırıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "