Okunma

100.000 Bilgisayar Tehlikede


12 Mayıs 2009 Salı 07:05
100.000 Bilgisayar Tehlikede

Zeus isimli zombi bilgisayarlar topluluğu, geçtiğimiz aylarda 100.000‘e yakın bilgisayarı kullanarak internetten mali veriler ve kişisel bilgiler toplamıştı. Şimdi ise yaratıcıları bu botnet’i kapatma kararı aldı ve süreç son aşamaya geçti. Bu aşamada istemeden bu sisteme dahil olan zombi bilgisayarlarınn sahiplerini ciddi bir sorun bekliyor. Çünkü en son basılan düğme, en tehlikeli olandı.

Şimdi Ne Olacak?

Kendisini imha eden Zeus botnet’i, şimdilerde bulaştığı makineleri imha edecek. Merkezden en son verilen komut, işletim sistemini yok et olarak kodlanmış durumda. Dolayısıyla eğer bir şekilde bu sisteme bulaştıysanız, bilgisayarınızı elden geçirmeniz gerekiyor. Sonrasında ise birçok uzman, bu botnet’in etkin şekilde farklı bir isim ve yapıyla tekrar harekete geçeceğinde hemfikir.

:: Bilgisayarınızın kontrolünü hiç kaybettiniz mi?




yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “100.000 Bilgisayar Tehlikede”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Aman o dediğinz filmlerde olur millet benim pc yi ne yapsın zaten isteyen bütün bilgisayarları çökertmişti. İnternette her kapı açıktır..

  2. SDN Okuru dedi ki:

    peki önlemimiz nasıl olacak sitemizi belgelerimizi
    güvenlik altına alacağız

" 100.000 Bilgisayar Tehlikede konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 100.000 Bilgisayar Tehlikede ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 100.000 Bilgisayar Tehlikede ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "