Okunma

117 Milyon Linkedin Hesabı Satıldı!


19 Mayıs 2016 Perşembe 07:50
117 Milyon Linkedin Hesabı Satıldı!

İş dünyasındaki isimleri bir araya getiren sosyal medya uygulaması Linkedin, aynı sektörde yer alan kişilerin birbiriyle iletişim halinde olmasını sağlıyor.

Kurumsal haberler ve projelere dair son haberler hakkında bir bilgilendirme platformu görevi de gören uygulamanın, şimdiki süreçte başı dertte gibi gözüküyor.

117 Milyon Linkedin Hesabı Deep Web’de Satıldı

Google gibi arama motorlarının ulaşamadığı web sayfalarının tümüne verilen ad olan Deep Web’de gerçekleşen satış 117 milyon Linkedin kullanıcısını zor duruma sokacak gibi gözüküyor.

Toplamda 2 bin 200 dolar(5 bin Bitcoin) tutarında bir meblağa satışa çıkarılan Linkedin hesaplarının SHA1 algoritması yardımıyla çalındığı ifade ediliyor.

SHA1 algoritması kullanılarak bir dizi işlem sonrası ele geçirilen 117 milyon Linkedin hesabı, 72 saat süren bir çalışma ile ele geçirildi ve Deep Web’de satışa sunuldu.

16-05/19/linkedin-hack-1.jpg

Linkedin üzerinde söz konusu saldırıya maruz kalan kullanıcıların birçoğunun Gmail, Hotmail, Yahoo, Mail.ru platformlarını kullandıkları ortaya çıktı.

Daha önce Rus hackerlar tarafından çalınan 272 milyon e-posta hesabınla ilişkili olduğu saptanan olayda, söz konusu e-posta adresleri ile Linkedin’de bulunan kullanıcıların bu olayda da mağdur oldukları Reuters’da ifade edildi.

Kullanıcılar Sorunu Nasıl Çözebilir?

Kullanıcıların sorundan bariz kurtulma gibi bir durumları şu anki durumda mümkün olmasa da, alacakları birtakım önlemler, onları ileriki süreçteki benzer olaylardan koruyabilecek.

Farklı site/sosyal medya sitelerine, farklı e-posta adresleri, kullanıcı adları ve şifreler ile giriş yapmak kullanıcılar adına en büyük güvence olacaktır.

Alınabilecek diğer bir önlem ise şifre konusunda olacaktır. Farklı ve kişi ile doğrudan bağıntısı olmayan şifreler(doğum tarihi, evlilik yıl dönümü vb.) kullanıcı adına daha güvenlikli bir koruma sağlayacaktır.

16-05/19/linkedin-unvanlari-940x470.jpg

Saldırı Linkedin İçin İlk Değil

117 milyon kullanıcı hesabının çalınmasına ve satılmasına yönelik gerçekleşen saldırı Linkedin için ilk değil.

2012 yılında 6 milyon Linkedin kullanıcısının hesabı çalınmış; dönem kullanıcı sayısına bakıldığında yüzde 90 oranına varan kullanıcı mağduriyete uğramıştı.

:: 117 milyon Linkedin hesabına yönelik olarak gerçekleşen saldırı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “117 Milyon Linkedin Hesabı Satıldı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Geçmiş olsun

  2. SDN Okuru dedi ki:

    5000 bitcoin 2 milyon 200 bin dolar yapıyor yalnız 2200 dolar değil.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    BitCoin sayısı 5 bin değil de 5 olmasın

" 117 Milyon Linkedin Hesabı Satıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 117 Milyon Linkedin Hesabı Satıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 117 Milyon Linkedin Hesabı Satıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "