Okunma

2016 Yılının en iyi açık kaynak kodlu projeleri


15 Ocak 2017 Pazar 08:00
2016 Yılının en iyi açık kaynak kodlu projeleri

Açık kaynak dünyasının en iyi projelerini merak mı ediyorsunuz? OpenSource.com, 2016 yılında geliştirilen, ev ve profesyonel kullanıcılara hitap eden en iyi açık kaynak kodlu projeleri sıraladı. İşte o projeler!

Atom

Atom, GitHub tarafından geliştirilen “hackable” bir metin editörü.

Hafif yapısı, içerisine birçok eklenti kurulabiliyor olması, birçok dilin sözdizimi yapısını öntanımlı olarak desteklemesi, git version kontrol sistemi ile kolayca entegre olabilmesi ve IDE’ye yakın özellikler sunuyor olması özellikle yazılım geliştiriciler tarafından bir tercih haline geldi.

Atom’un Windows, Linux ve Mac için sürümleri bulunuyor:

Eclipse CHE

Birçoğumuzun bildiği Eclipse ise müthiş bir atılım yaptı ve yeni jenerasyon web tabanlı IDE teknolojisi olan Eclipse CHE’yi 2016’nın en iyi açık kaynak kodlu uygulamaları arasına sokmayı başardı.

Eclipse CHE’nin sunduğu avantajlardan en büyüğü şüphesiz, cloud ortamında IDE kullanabiliyor olmanızdır. Yazılım geliştiricilerin birçoğunun kimi zaman başını ağrıtan, IDE’lerin konfigürasyon aşamasında yarattığı sıkıntıları da böylece minimuma indirmiş olacak.

FreeCAD

FreeCAD, Python programlama dili ile geliştirilmiş olan, açık kaynak kodlu ücretsiz bir AutoCAD alternatifi.

AutoCAD’e lisans ücreti ödemek istemeyen kişiler için şu anda en iyi alternatif olarak duruyor.

FreeCAD’in Windows, Linux ve Mac sürümleri bulunuyor.

GNUCash

GNUCash ise 2016’nın en iyi açık kaynak kodlu muhasebe uygulaması seçildi. Ücretli muadillerine göre de oldukça fazla özellik içeren GNUCash’in Windows, Linux ve Mac sürümleri bulunuyor.

Kodi

Kodi, açık kaynak kodlu bir medya-merkezi uygulaması. Kodi ile müzik dinleyebilir, video oynatabilir, resim ve fotoğraflarını görüntüleyebilir, takip ettiğiniz diziler hakkında bilgi edinebilir, canlı yayınlara bağlanabilirsiniz (henüz Türkiye’deki kanallar yok).

Ayrıca geniş eklenti desteği, temanızı özelleştirebiliyor olmanız ve UPnP ile 2016’nın en iyi medya merkezi uygulaması seçildi.

Özellikle ev kullanıcıları için medya-merkezi olarak kullanılabilecek oldukça iyi bir uygulama.

Kodi’nin Android, Windows, Linux, Mac, iOS (Jailbreak’li) sürümleri bulunuyor:

MyCollab

MyCollab, açık kaynak kodlu bir CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) uygulaması. MyCollab bu alanda bizlere Ultimate ve Community olmak üzere 2 seçenek sunuyor.

Hızlı yapısı, zengin özellikleri, büyük ve küçük iş yerleri için ölçeklenebilir olması, sürekli olarak güncelleme alıyor olması ve hem mobil hem de masaüstü sürümlerinin bulunması MyCollab’ı 2016’nın en iyi açık kaynak kodlu CRM uygulaması yapıyor.

MyCollab’ın web tarayıcı tabanlı olduğu için dilerseniz kendilerinin sağladığı hosting hizmetinden yararlanabilir, dilerseniz kendiniz sunucunuza indirip kurabilirsiniz.

OpenToonz

OpenToonz, açık kaynak kodlu, 2D animasyonlar yapabilmenize olanak tanıyan bir uygulama.

Özellikle animasyon ve 2D kurgu işleriyle ilgisini son zamanlarda oldukça üzerinde topladı ve 2016’nın en iyi 2D animasyon düzenleyicisi seçildi.

OpenToonz’un Windows, Linux ve Mac sürümü bulunuyor.

Roundcube

Muhtemelen bu uygulamayı çoğu kişi en az 1 defa da olsa görmüştür. Roundcube açık kaynak kodlu ve web tabanlı bir e-posta istemcisi.

Kolay kullanımı, zengin eklentileri ile 2016’nın en iyi web tabanlı e-posta istemcisi seçildi.

Web tabanlı olduğu için bir işletim sistemine bağımlılığı bulunmuyor:

:: Listedeki uygulamalardan hangisini kullanıyorsunuz?
yazarBarış Şekerciler

12 yaşımdan beri GNU/Linux tabanlı işletim sistemleri kullanıyorum ve şu anda da bilişim sektöründe yazılım geliştirici olarak çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “2016 Yılının en iyi açık kaynak kodlu projeleri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Iyi imis programlar. Deneyecegim.

" 2016 Yılının en iyi açık kaynak kodlu projeleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2016 Yılının en iyi açık kaynak kodlu projeleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2016 Yılının en iyi açık kaynak kodlu projeleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "