Dünya Günü doodle oldu! Dünya Günü nedir?


22 Nisan 2019 Pazartesi 09:20
Dünya Günü doodle oldu! Dünya Günü nedir?

Önemli günlerde kullandığı özel tasarımları ile ana sayfasını renklendirmenin yanı sıra kullanıcılara bu günleri hatırlatan ve bilgi veren Google, 22 Nisan Dünya Günü kapsamında ana sayfasında özel bir animasyona yer verdi. Google doodle bu güne özel giyindi.

Google doodle genelde sabit bir görselden oluşuyor. Dünya Günü doodle tasarımı bir animasyon halinde ana sayfaya yerleştirilmiş, animasyonun sağ alt kısmına tıklayarak dünya genelinden ilginç bilgiler öğrenebiliyorsunuz.

Sol alt kısımda yer alan arama butonuna tıklayan kullanıcılar ise, bu özel gün ile ilgili arama sonuçlarına yönlendiriliyorlar.  Arama butonunun hemen yanında ise Facebook, Twitter veya e-posta ile duyurabilmenizi sağlayan butonlar yer alıyor.

Dünya günü nedir?

1969 yılında San Francisco’da düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansı’nda John McConnell tarafından ortaya çıkarılan Dünya Günü fikrinin temelinde, dünyanın karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek yer alıyor.

Dünyada yer alan güzelliklerin ön plana çıkarıldığı bu gün için tarih olarak McConnell, gece ve gündüzün eşit olduğu zamanı yani 21 Mart’ı önermiştir.

Dünya günü nedir?

Çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket düzenledi. Böylece Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson‘un desteği ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970, Dünya Günü olarak tarihe geçmiştir.

20 milyona yakın kişinin katıldığı kutlamalarda, birçok konferans ve sempozyum düzenlendi. Bununla birlikte çevre sorunlarına dikkat çekilerek, ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlandı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Dünya Günü doodle oldu! Dünya Günü nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya Günü doodle oldu! Dünya Günü nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya Günü doodle oldu! Dünya Günü nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!