Okunma

Astronomlar 3 Yeni Gezegen Keşfettiler


04 Mayıs 2016 Çarşamba 05:00
Astronomlar 3 Yeni Gezegen Keşfettiler

NASA astronomları  her geçen gün uzay alanında yaptıkları çalışmaları geliştirerek, yeni bulguları insanlığa sunmaya devam ediyorlar.

NASA, bu bağlamda gerçekleştirdikleri son araştırmada Güneş sisteminde ikinci ve üçüncü sırada yer alan Venüs, Dünya gezegenlerine benzer boyutta-sıcaklıkta 3 gezegen keşfettiler.

Cüce yıldızın etrafındaki yörüngede, Dünya’dan 40 ışık yılı uzakta tespit edilen gezegenlerin, sahip oldukları sıcaklık değerleri nedeniyle “ultra-soğuk gezegen” kategorisine girdikleri, Techcrunch’da yer alan haberde ifade edildi.

16-05/04/pw-2013-03-25-dorminey-habitable.jpg

Milyarlarca Gezegen Daha Var

Astronomlar, uzay boşluğunda henüz belirlenemeyen milyarlarca gezegenin varlığından her fırsatta bahsediyorlardı.

“Öte gezegen” olarak adlandırılan güneş sistemi dışındakş gezegenlere ilişkin ilk bulgular ise 1996 yılında yine NASA tarafından keşfedilmişti.

16-05/04/27exoplanet.jpg

Öte Gezegenlerde Yaşam Var Olabilir Mi?

Canlı yaşamı için en önemli iki unsur olarak kabul edilen toprak ve su varlığına henüz rastlanmayan öte gezegenlerde hakkında ise NASA astronomları umudunu koruyor.

Şu güne dek keşfi gerçekleştirilen öte gezegenlerin sahip oldukları yüzey potansiyelinde, gelecek süreçte yaşama dair bulgulara rastlanmasının öngörüldüğü ifade ediliyor.

16-05/04/habitable-zone-1462334791.jpg

Öte Gezegenler Nasıl Keşfedildi?

Venüs ve Dünya’ya benzer boyutta-sıcaklıkta keşfedilen 3 öte gezegen, yıldızların parlaklıklarının belirli bir sürece uygun olarak yapılan analiz geçiş yöntemi kullanılarak keşfedildi.

Nitekim yörüngede bulunan bir gezegen, yıldız ve Dünya arasına geçerse söz konusu yıldızın ışığı küçük miktarlarda ölçülebiliyor.

“Pasaj Transit” olarak adlandırılan bu yol takibinde, astronomlar öte gezegenleri keşfetmek adına çalışmalarını ortak bir strateji çerçevesine oturtabiliyorlar.

:: Keşfi gerçekleştirilen 3 öte gezegende yaşam bulgularına rastlanılabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Astronomlar 3 Yeni Gezegen Keşfettiler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bakın burdaki sıkıntı sektör çok dar 😀 samsung lg htc sony elma gibi firmalar türeyecek tek nasa ile olmuyor yancıları saymayın

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tarz şeylerle uğraşdığınız için şaşırıyorum survivor adasında kim kiminle onlardan haber verin biraz (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kim bilir daha ne gezegenler var…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  burasi bagcilar welcometo ciceci

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Güneş sisteminde başka yıldızlar ( güneş ) mı var. Haberi yazan tercümede çuvallamış.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  HERŞEYİ YARADAN BİLİR YARADANIN BİLİP BİZİM BİLMEDİĞİMİZ ÇOK ŞEY VARDIR

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Kapitalist sistemde muhtaçlar bitmez.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Milyarlarca gezegen var da, hangisinde hayat olduğu kanıtlanmış ki?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bazen diyorum bu uzaya harcanan parayla muhtaclara yardim edilse dunya daha guzel bir yer olurdu.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ve benim anlamadığım neden sadece su, oksijen, toprak aranıyor yaşam için. belki -150 derecede sıvı metan denizlerinde yaşayan canlılar nebiliyim ekosistemler vardır. yani neden dünya standartlarında insan, hayvan bitki aranıyor. Bence direk canlı aranmalı bizim için yaşanabilir ortam değil.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Vay be dünya ne garip

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Milyarlarca gezegen var ve bazı kafalar halen Dünya'dan başka gezegende yaşam yok diyebiliyor…

" Astronomlar 3 Yeni Gezegen Keşfettiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Astronomlar 3 Yeni Gezegen Keşfettiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Astronomlar 3 Yeni Gezegen Keşfettiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "