Okunma

32 nm Clarkdale’in Detayları Açıklandı


30 Ağustos 2009 Pazar 08:32
32 nm Clarkdale’in Detayları Açıklandı

Clarkdale ilk birleşik işlemci ve grafik çekirdeğini üzerinde barındıracak. 32 nm mimariye sahip işlem teknolojili işlemci çekirdeği ve 45 nm mimariye sahip grafik çekirdeği aynı tabaka içersinde konumlandırılacak. Ama bu işlemciler birlikte çalışmayacak.

İlk piyasaya sürülecek işlemciler için işlemci çekirdeği ve her bir çekirdek için dört yol bulunuyor. 256 KB L2 önbellek, ve 4MB L3 önbelleğe sahip olacak bu işlemciler Westmere ailesinin bir parçası olacak.

Intel’in grafik çekirdeklerin üzerinde Grafik Hafıza Kontrol Birimini (GMCH)’nin dışında üç ana bölüm bulunuyor. Bunlar PCI-E 2.0 kontrolör, 16X PCI-E 2.0 kanal, PCI-E 2.0 X16 grafik slotu formasyonu. Bu yeni sistemin DDR3 hafız kontrolci desteği olacak ve resmi olarak en yüksek 1333 MHz hızı destekleyecek. Anakart üzerindeki kuzey köprüsü mantığıda oldukça basit olacak. İşlemci çekirdeği ve grafik çekirdeği arasındaki bağlantı QPI bus bağlantı kontrolörü tarafından yönetilecek. QPI bus her bir iç bağlantı için kullanılacak ve işlemci LGA1156 arabirimini kullanacak.


Ibex Peak 5 serisi yonga seti ise Platform Controller Hub (PCH) olarak adlandırılıyor. Bu yongasetinin fonksiyonu şimdiki anakartlarda gördüğümüz güney köprüsü ile aynı. Bu yonga setinin asıl işlevi sistem giriş ve çıkış özelliklerinden sorumlu olmak. Ibex Peak 5, ekran arabirim kontrolörü ile entegredir. Gigabit Ethernet GbE MAC kontrolörü, değişmeyen ön bellek kontrolörü, VT-d sanallaştırma, TPM ve daha birçok modül bu yonga seti üzerinde yer alır.

Diğer bağlantılar ise 8 PCI-E x1 slot, 4 adet PCI slot, 6 adet FIS SATA 3Gbps arabirim, 14 USB 2.0 arabirim (2 EHCI), Intel HD ses, Kilmer Peak WiMAX ve Puma Peak Wi -Fi 802.11a/b/g/n kablosuz ağ arabirimi, güç yönetimi, gömülü kontrolör (LPC I / F), SPI Flash ve daha fazlası.

Bu platformun dizüstü kardeşi ise tam olarak aynı sayılır. Yalnızca işlemci kod adı ve özellikleri değişiklik gösterir. Mobil işlemcinin adı Arrandale ve rPGA989 paket kullanıyor. Yonga seti ismi ise Ibex Peak-M.

Mobil platformun grafk çekirdeği ile daha önce tanışmıştık. Basitçe söylenirse birleşik yonga G965/GM965 yapısı ve G45 yonga seti olarak görülebilir. GMA X4500 HD‘nin gelişmiş versiyonu. Bu grafik yongasının DX10 donanım desteği , SM4.0, OpenGL 2.0, Full HD MPEG2/H.264/VC-1 şifre çözme ve işleme desteği bulunacak. Şimdilik ortaya çıkan bilgiler bu kadar. Daha fazla detey geldiğinde sizleri bilgilendireceğiz.

:: Konu hakkındaki yorumlarınızı buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “32 nm Clarkdale’in Detayları Açıklandı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İyice karıştı artık. 32nm olupta 1366 socket olan işlemcinin kod adı neydi?

" 32 nm Clarkdale’in Detayları Açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 32 nm Clarkdale’in Detayları Açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 32 nm Clarkdale’in Detayları Açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "