Okunma

3D yazıcı ile üretilen ilk elektrikli motosiklet!


25 Kasım 2018 Pazar 20:00
3D yazıcı ile üretilen ilk elektrikli motosiklet!

3D yazıcı ve baskı teknolojileri alışılagelmiş üretim biçimlerini değiştirmeye devam ediyor. Daha önce araba üretiminde, uçak parçalarında 3D yazıcılar kullanılmıştı. Hatta 3D yazıcı ile üretilmiş jet motoruna bile rastlamıştık. Şimdi ise tamamen 3D yazıcı ile üretilen ilk elektrikli motosiklet karşımızda duruyor.

İddialı gibi görünebilir ama bu elektrikli motosiklet gerçekten de tamamen 3D yazıcı ile üretilmiş. Peki ama fütüristik bir tasarıma sahip olan geleceğin motosikleti nasıl özelliklere sahiptir?

3D yazıcı ile üretilen ilk elektrikli motosiklet ve özellikleri!

Alman BigRep firması tarafından ilk prototipi üretilen elektrikli motosiklet, özellikle kübik formuyla dikkat çekiyor. Motosikletin tekerlekleri bile 3D yazıcı ile üretilmiş.

Ancak burada normal havayla şişirilen motosiklet tekerleğinden bahsetmiyoruz. Petek benzeri bir yapıya sahip olan tekerlekler, uzay araçlarında kullanılanlara benzer bir yapıya sahip.

BigRep‘in NOWlab bölümü tarafından geliştirilen motosikletin gerçekten çalışıp çalışmadığı ise en çok merak edilen konulardan biri. Alman şirket de bunu düşünerek elektrikli motosikletin kullanım videolarını paylaşmış.

Motosiklet çok keskin hatlarda tasarlanmış. Bu tasarımda 3D baskı teknolojileri ile üretilmesinin de etkisi var. Motosiklet, tasarımından üretim biçimine kadar 3D baskı teknolojisinin nereye vardığının da en iyi göstergesi.

Ancak videoda dikkat çeken ayrıntı, motosikletin fren lambalarının hiç yanmamış olması. Işıklı bir ortamda sürekli olarak ön lambası yanan motosikletin dörtlü şekilde tasarlanmış fren lambalarının yanması daha ilgi çekici olabilirdi.

Tabii ki bunun bir prototip olduğunu ve hatalarının olabileceğini de unutmamak gerekir. Peki sizce 3D yazıcı ile üretilen ilk elektrikli motosiklet gerçekten de üretime geçebilir mi ve geleceğin motosikleti olabilir mi?

3D baskı teknolojileri gerçekten de alışageldiğimiz üretim biçimlerini değiştirebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “3D yazıcı ile üretilen ilk elektrikli motosiklet!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Vay beee

" 3D yazıcı ile üretilen ilk elektrikli motosiklet! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D yazıcı ile üretilen ilk elektrikli motosiklet! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D yazıcı ile üretilen ilk elektrikli motosiklet! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "