Okunma

3D yazıcıdan silah yapma 1 Ağustos’ta yasal hale geliyor!


27 Temmuz 2018 Cuma 17:59
3D yazıcıdan silah yapma 1 Ağustos’ta yasal hale geliyor!

3D baskı silah Cody Wilson’ın 2012 yılında ürettiği silahın şemalarını İnternet sitesinde paylaşmasıyla gündeme geldi. Federal yetkililerin Uluslararası Silah Ticareti Yasasını delmesi nedeniyle siteyi kapatmasına kadar şema 100.000’den fazla kez indirildi. Bugün Defense Distributed firmasının sahibi olan Cody altı yıldır sürdürdüğü yasal savaşı kazanmışa benziyor. Zira 1 Ağustos itibariyle Defense Distributed tarafından paylaşılan şemalar İnternet üzerinden indirilebilecek.

3d baskı silah

3D baskı silah dönemi resmen başlıyor

Obama döneminde, ABD tarihinde ilk defa silahlanmanın önüne geçmeye yönelik yasalar çıkmaya başladı.Coddy’nin girişimi de tam bu döneme geldi. Ancak ABD’de silahlanma lobisinin çok etkin ve güçlü olduğu biliniyor. Bu lobi altı yıllık dönemde maddi anlamda Coddy’nin arkasında durdu.

Coddy’nin ilk tasarladığı silah olan Liberator 360 her ne kadar dünyaya yayılmış olsa da bu yasalaşma daha fazla girişimcinin de önünü açacaktır.ABD’de silahlanma karşıtları bu gelişme karşısında endişeliler. Ülkede yasal engele rağmen gençlerin ateşli silahlara erişiminin önü kesilemiyor.

3D baskı silah ile birlikte, yasal engelin daha da işe yaramaz olmasından endişeleniyor. Şu an için bu silahları üretmek maliyetli. CNBC’nin raporuna göre silahı basabilecek bir 3D yazıcı 5.000 ile 600.000 Dolar arasında.

Rapora göre ucuz yazıcılardan üretilen silahlar tasarımsal hatalardan dolayı ilk atış sonrası kırılma ve çatlama sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. Ancak uzun süredir 3D baskı silah üretmenin yasak olduğunu unutmayalım. Coddy başta olmak üzere diğer girişimciler çok daha dayanıklı 3D silahlar üretmeye başlayacaktır.

Peki ileride herkesin kendi 3D baskı silahını üretmesini sağlayabilecek bu gelişmeyi nasıl buluyorsunuz? Sizce 3D baskı silahlar, silahlı eylemlerin artmasına neden olur mu?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “3D yazıcıdan silah yapma 1 Ağustos’ta yasal hale geliyor!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Armagedona dünyayı biraz daha yaklaştıracak. Bu yüzden bazıları destek veriyor.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Amerika’da niyeti olan biri gidip rahatlıkla çok güçlü silahlar alabiliyor.

" 3D yazıcıdan silah yapma 1 Ağustos’ta yasal hale geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D yazıcıdan silah yapma 1 Ağustos’ta yasal hale geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D yazıcıdan silah yapma 1 Ağustos’ta yasal hale geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "