Okunma

4.5 G’nin Olumlu ve Olumsuz Yönleri


11 Mart 2016 Cuma 13:00
4.5 G’nin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Türkiye’de, 26 Ağustos 2015 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Ankara’da, IMT Hizmet Ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesi ile 4.5 G teknolojisine geçilmesine karar verilmişti.

2029’a dek IMT Yetkilendirmesine tabi olan 4.5 G, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren Türkiye’de kullanılmaya başlayacak.

Bu bağlamda, Türkiye’deki kullanıcılar uzun bir müddet 4.5 G Teknolojisine sahip olacaklar. Biz de bu teknolojinin olumlu ve olumsuz yönlerini sizin için derledik. 2 haftalık bir müddet kalmışken, sahip olacağımız teknolojiyi ne de olsa bilmek gerek.

4.5 G Olumlu Yönleri

1- Daha Hızlı Olacak

Konuya hakim olan olmayan birçok kesimin tahmin edeceği üzere, teknolojinin kullanıcılara sağlayacağı en önemli özellik hız konusunda olacak.

Ülkemizde 2011 yılından bu yana kullanılmakta olan klasik 4G teknolojisi,  100 Mbps’ye kadar hız sunabiliyordu.

LTE Advanced ya da 4.5 G olarak adlandırılan 4.5 G teknolojisi ise, 300; bazı özel durumlarda 400 Mbps’ye kadar çıkabilecek.

Bu bağlamda, kullanıcılar internet deneyimlerini daha hızlı bir şekilde yaşarken; telefon görüşmelerini daha verimli bir şekilde kesintisiz olarak gerçekleştirebilecek. Teknolojinin hızı, şüphesiz kullanıcıların en çok yarar sağlayacağı artılarından biri.

16-03/11/smartphone.jpg

2- Uygulamalar Daha Etkin Bir Şekilde Kullanılabilecek

4.5 G teknolojisi hızıyla paralel olarak sunduğu verimli/kaliteli aktarım özelliği beraberinde kullanıcıların video, film vb. görsel işlem hızına ihtiyaç duyulan çözümleri daha verimli bir şekilde kullanacaklar.

Amiyane tabiriyle videolar donmayacak; bağlantı hızı konusunda problemler olmayacak. Ayrıca internet üzerinden indirilen herhangi bir dosya, eski sürümüne oranla çok daha hızlı bir şekilde kullanıcıların eline ulaşacak.

16-03/11/cardtable.jpg

3- Sisteme Geçişiniz Zor Olamayacak

Hatta neredeyse hiçbir şey yapmanıza gerek kalmayacak. 4.5 G Teknolojisini kullanıcıların şu anki cihazlarıyla uyumlu hale getirmeyi amaçlayan GSM Operatörleri, bu işlemi kolaylıkla sunacaklar.

Kullanıcılar, teknolojiye geçilmesinden yaklaşık olarak 2 ay önce, kullanıcılara gönderilen bilgi mesajlarındaki adımları takip ederek 1 Nisan itibariyle sisteme sahip olacaklar.

Mesajda var olan adımları ise teknolojiye geçmenin onaylanmasına yönelik bir yanıtlama mesajı oluşturacak.

16-03/11/5g-network-south-korea.jpg

Şu bilgiye de hatırlatmakta fayda var. 4G LTE teknolojisine sahip tüm cihazlar 4.5 G teknolojisine de uyumlu olacak.

4.5 G Olumsuz Yönleri

1- Maddi Yönden

Son derece göreceli bir kavram olsa da, sistemin kullanıcıların bütçesini daha fazla zorlaması bekleniyor.

Gerekçe olarak, daha hızlı/verimli bir teknoloji kullanımı, cihazların internet kotalarının ve şarjlarının daha hızlı tükenmesini beraberinde getirecek.

Teknolojinin parasal bağlamda ek bir ücret yaratması beklenmese de, kullanıcıların tükenen internetin ardından daha fazla internete sahip olmaları için ek paketler almak zorunda kalmaları bekleniyor.

Ya da operatörler kota ve maliyeti arttırarak teknolojiyi lehlerine çevirebilecekler.

16-03/11/3005090-poster-smartphones1.jpg

2- Bir 5G Olamayacak

Bildiğiniz üzere günümüzde Avrupa 4G teknolojisini kullanıyor. Türkiye ise, 4G teknolojisine geçmeyi planladığı bir zamanda, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını takiben 4G yerine 4.5 G teknolojisine geçileceği belirtilmişti.

Avrupa ise 5G Teknolojisine yönelik çalışmalar yapmaya devam ediyor.

2020 yılından itibaren kullanıcılara sunulacağı ifade edilen 5G’nin 7.5 Gigabitslik bir hız sunacağı ifade ediliyor. Hatta kimi özel araştırmalarda 1 terabayt sınırının dahi zorlanabileceğinin altı çiziliyor.

Anlayacağınız 4.5 G Teknolojisi, Avrupa’nın üzerinde çalıştığı 5G Teknolojisinin çok uzağında olacak. Günü geldiğinde Türkiye’de bu çözümlere uyum sağlamak adına girişimlerde bulunur diye düşünüyoruz.

16-03/11/5g-samsung-researchers-1.jpg

Tüm bu olumlu ve olumsuz yönleriyle 4.5 G, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren kullanıcılarla buluşacak. Teknolojinin pratikte hayatımızda ne gibi değişikler yaratacağını ise bu tarihten sonra deneyimleyebileceğiz.

:: 4.5 G teknolojisinin olumlu yönlerinin ağır basarak, kullanıcıların beklentilerini karşılayabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

83 yorum - “4.5 G’nin Olumlu ve Olumsuz Yönleri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ben o kota durumuna katılmıyorum. Kullanıma bağlıdır kota. Hıza bağlı değildir. 1000 mbps hız alan ile 50 mbps alan insanların kotaları bence gayet normal gideceğini düşünüyorum. Heleki bilgisayarda olan bir durum ise. Çünkü 2 hızı da kullandım. Maksimum %20'lik bir fark gördüm. O da çerez gibi (10gb=%20'si 2Gb)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  10 kat hız vadediyorlarsa kotayıda 10 kat artırsınlar bi zahmet.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bnm telefonum daha 4.5 g yi desteklemiyor ben napıcam

 4. SDN Okuru dedi ki:

  dusunun 4gb kotası olan 3gli bır hat kullanıyorsunuz vıdeo izlemek ıcın youtube a gırdınız vıdeo yavas yavas doluyor takılma yapmadan. ama 4.5gli hatta bu dırek anında dolacak bazen ızlemek ıstedıgınız vıdeonun baslıgını bılmedıgınız ıcın acıp bakıyorsunuz degılse ınternet gıtmesın dıye kapatıyorsunuz ama 4.5gde bu olmayacak yanlıslıkla 2 saatlık fılme dahı tıklasanız dırek ınternet paketınızde gıdecek bence cok sıkıntı.. ek olarak ınternet paketı vermelerı lazım kı vereceklerını sanmam yada butun ınternet paketlerını akk sınırsız yapacaklar onuda pek sanmıyorum. hayırlısı olsun ama ben bu dusuncedeyım 1-2 ay 4.5g kullananları dınleyıp oyle gececegım.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  3G yi şehrin heryerinde alsak bana yetecek ama 4.5G artık ana cadde ve sokaklarda yıllar snra şehrin çoğu yerine bugünkü 3G gibi gelebilir. 3G yi verinde 4.5G yi kim alırsa alsın.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  WİFİ iconu gibi olabilirdi aslında. Temsili (((.))) nokta yerine G yazar (((G))) 3G çeken yerde 3 çizgili. 4G çeken yerde ((((G)))) 4 çizgili. 5G ye geçince de 1 çizik daha atardık. Bundan daha mantıklı yaratıcı bir fikiri olan var mı 😀

" 4.5 G’nin Olumlu ve Olumsuz Yönleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4.5 G’nin Olumlu ve Olumsuz Yönleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4.5 G’nin Olumlu ve Olumsuz Yönleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "