Mars’ta 4 milyar yıllık nehir yatağı bulundu


14 Ekim 2019 Pazartesi 17:30
Mars’ta 4 milyar yıllık nehir yatağı bulundu

Mars‘a dair çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Kızıl Gezegen‘den gelen fotoğraflar karşımıza, buradaki yaşamın varlığına dair ipuçları çıkarıyor. Son olarak, Mars Express isimli uzay aracı tarafından çekilen fotoğraflar Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yorumlandı ve gezegende bir zamanlar nehir yatağı olduğu ortaya çıktı. Mars nehir yatağı yaklaşık olarak 700 kilometre uzunluğa sahip.

700 kilometrelik Mars nehir yatağı

Mars Express tarafından çekilen görüntülere göre, Mars nehir yatağı 700 kilometre boyunca uzanıyor. Hem akan su hem de kaya çarpması ile şekillenen yatak, Mars’ın ekvatorunun hemen güneyinde konumlanıyor.

ESA, nehir yatağının bulunduğu vadiye Nirgal Vallis ismini verdi. Tahminler buranın 3.5 milyar – 4 milyar yıllık bir tarihi olduğunu gösteriyor. Görüntüler vadilerin yaklaşık 200 metre derinliğinde ve yaklaşık 2 kilometre genişliğinde olduğunu gösteriyor.

Hawaii adalarındaki ve Atacama Çölü‘ndeki vadiler ile benzer yapıya sahip olan Nirgal Vallis, bir amfitiyatroyu andıran yarı dairesel ve yuvarlak yapıya sahip. Düz bir zemine sahip olan vadide aynı zamanda dik duvarlar da bulunuyor.

ESA‘nın açıklamasına göre nehir içindeki su yeraltı suyunun sızması ile oluşmuş olabilir. Bir diğer ihtimal ise çevredeki arazilerden gelenlerle yatağın dolmuş olabileceği.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Mars’ta 4 milyar yıllık nehir yatağı bulundu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Mars’ta 4 milyar yıllık nehir yatağı bulundu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars’ta 4 milyar yıllık nehir yatağı bulundu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
  2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
  3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
  4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
  5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
  6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
  7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?