Okunma

4G Bekletebilir, 5G Asla!


14 Mart 2016 Pazartesi 18:15
4G Bekletebilir, 5G Asla!

Tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerinin geliştirilmesine öncülük eden Vodafone, 2020 yılında hizmete sunulması beklenen 5G teknolojisi için çalışmalarını hızlandırdı.

İki yıl önce dünyanın en köklü üniversitelerinden Dresden Teknik Üniversitesi’nin işbirliğiyle 5G laboratuvarı kuran Vodafone, araştırmacılara, şebeke donanım ve yazılımı, bilgisayar çipleri, spektrum ve bulut bilişim konularında 5G odaklı test ve değerlendirmeler yapma imkânı veriyor.

 

Vodafone’un 5G takımında Türk mühendisler de çalışıyor

Vodafone’un 5G araştırma-geliştirme ekibinde Türk mühendisler de çalışıyor. Dresden Teknik Üniversitesi bünyesinde yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi veren Dresden Üniversitesi 5G Laboratuvar Araştırma Grubu liderlerinden Meryem Şimşek, kablosuz şebekeler, kendi kendini organize eden heterojen ağlar, sistem seviyesi modelleme, takviyeli öğrenme, oyun teorisi, müdahale koordinasyonu, gecikme süresinin minimum seviyeye indirilmesi, kablosuz şebekelerde yüksek güvenilirlik, multi-RAT çoklu bağlantı, 5G şebekeleri ve kullanım vakaları hakkında bilgi verdi.

Gecikme süreleri 1 milisaniyeye düşecek

Araştırmacılar, henüz geliştirme aşamasının ilk evresinde olan 5G teknolojisiyle, mobil şebekelerin hız, esneklik ve sistem zekâsı gibi özelliklerinde köklü gelişmeler yaşanacağını tahmin ediyor.

Buna göre, 5G teknolojisiyle birlikte, gecikme süreleri ciddi biçimde kısaltılarak yeni nesil makineler arası iletişim (M2M) uygulamaları hayata geçirilebilecek.

Tek bir şebekeye aynı anda çok sayıda cihazın bağlanması, sorunsuz bir şekilde mümkün olabilecek.

Spektrum verimliliği artırılırken, ultra hızlı mobil şebeke erişimi de genişletilebilecek. Otomobilden ilaca, ayakkabıdan tencereye kadar birçok nesneyi internete bağlayacak 5G şebekesinde tüm nesneler birbiriyle internet üzerinden konuşabilecek.

Gecikme problemini neredeyse ortadan kaldırarak 1 milisaniyeye düşüren 5G altyapısı, her durumda internet bağlantısının kopmaması anlamına geliyor.

:: 5G hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “4G Bekletebilir, 5G Asla!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ne 5G si biz daha 4g yi tam anlamıyla alamıyoruz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  4 değil 4.5 bucukta var 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türban kimin neresine batıyor anlamış değilim. Başı açık olmak gibi kapalı olmakta tercihtir. başını kazıtanda saçını kısaltanda nasıl normalse başörtüsü de normaldir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bir müslüman ülkede yaşıyoruz müslüman çocuklarıyız. Ne yazıki yorumları okuyunca dini ne olduğu belirsiz insanları görüyoruz ne yazıkki. Gayrimüslimler bike tesettüre saygı duyarken Türkiyede yaşayan müslümanlar bunun farz olduğunu bilmiyorlar. Yazıklar olsun sizin gibi müslümanlara…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Lan siz hala baş örtüde misiniz?Çok mu zekisiniz anlamadım ki…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Gigabit hızlarına geçince artık hardiske gerek kalmayacak,çünkü internet hızı hardiskten hızlı olacak

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Müslüman bir bayanın bu başarısı zoruna gidenler olmuş sanırım. Yobaz birisinden beklemedikleri bir başarı olsa gerek. Makyajına çamur atın. Makyajı varmı yokmu video da anlaşılmıyor, doğalda olabilir yabancı asıllı melezde olabilir. Başörtüsünü görenler şaşkınlıkla neresini eleştirsek diye mücadele vermiş.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Konuyu kim dine bağladı garip.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes giyiminde ozgurdur zoruna giden dalkavuklar bi buna maydanoz olmayin lutfen biraz insan olmayi becerin

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikada insanlar 5G araştırması yapıyor, burdaki insanlar başörtüsüne saplanıp kalmış. Bu millet adam olmaz vallahi.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  heryerde bir türban. işki bu türbanı yandaş değil karşıt oldukları zamanda da taksınlar zira çok kişi biliyorum normalde başı açık ama zamana göre başını kapatıyor, misal börekçi bakan.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Allah Aşkına Türkiyede Böyle haberler yapmayın. Daha biz AKK çözememiş Türktelekomun kucağına atılmış bir milletiz. 4,5+G veya 5G ister adı konulmamış bir teknoloji ne farkeder millete 50 gb yaşam alanı tanıyan bir firma bunu destekleyen hükümet

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bence de artık 5g de de beklemeyelim…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Sen o örtüye kurban ol

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Baş örtüsü moda değil farzdır. (Nur suresi 31.Ayet)

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Dünya 5G'ye hazırlanıyor biz daha 4G'ye geçecez. Geri kalmışlık bu olda gerek.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  İzlemeye bile değmez modele bak

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Millet iki sene sonra gecer Bizim ulkede artik torunlarimizin torunlari anca gorur

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ölme eşşeğim öLme 😀

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Turbanli modasi burayada gelmis

" 4G Bekletebilir, 5G Asla! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4G Bekletebilir, 5G Asla! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4G Bekletebilir, 5G Asla! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "