Okunma

5 Adımda Daha Hızlı Vista


13 Nisan 2009 Pazartesi 12:24
5 Adımda Daha Hızlı Vista

Takas Dosyasının Yerini Değiştirin
Vista işletim sistemini hızlandırmanın birinci yolu takas dosyasının yerini değiştirmekten geçiyor. İşletim sistemindeki bellek miktarının tümü kullandığında sistem daha fazla bellek için bu takas dosyasına yönelir. Bu dosyayı bir başka sabit diske taşımak işletim sisteminizin çalışmasını hızlandıracaktır. Kontrol panelde Sistem Özellikleri bölümünde Gelişmiş sekmesine gelin ve burada Performans bölümüne tıklayın. Ayarların içersinden takas dosyasının yerini değiştirip yeniden boyutlandırın.


Görsel Efektleri Azaltın
Vista işletim sistemi içersinde birçok görsel efekt bulunuyor. Menülerin yavaşça açılması, pencerelerin ve fare işaretçisinin altındaki gölgeler, grafik dosyalarının minik ön izlemelerinin oluşturulması gibi, aslında daha da uzatılabilecek olan bu listedeki birçok faktör sisteminizi ağırlaştırıyor. Bu efektleri Denetim Masasının içersinden Performans Bilgisi ve Araçları ve buradan da Görsel Efektler bölümüne gelerek kapatabilirsiniz.


Dosyalarınızı İndeksleyin
Bir kullanım kılavuzundaki gibi indeksleme yapmak Vista’da dosyalara erişimi kolaylaştırır. Windows içersinde indeksleme yapmak için dosya adı, tarihi, sahibi, etiket ve puan gibi bilgilri girmek gerekir. Bu indeksi toplu bir şekilde göremezsiniz ama Windows aramaları ve erişimi hızlandırmak için bu indekssi kullanır. Dosyalarınızı indekslemek için Denetim Masası içersinden Performans Bilgisi ve Araçları buradan da İndeksleme Seçeneklerini Ayarla bölümüne gelin ve ayarları isteğinize göre yapılandırın.


Disk Birleştirme ve Temizleme
Kullanılan işletim sisteminin temizliği ve diskin birleştirilmesi en önemli konulardan bir tanesidir. Bu işi düzenli olarak yaparsanız sisteminizin ağırlaşmasını engelleyebilirsiniz. Disk temizleme için Programlar ve araçlar menüsünden Sistem Araçları ve altındaki disk temizliği bölümü açın buradan disk içersindeki kullanmadığınız dosyaları görüp silebilirsiniz.

Disk birleştirme ise parça parça olan dosyaları bir araya toparlayarak, disk üzerindeki dosyaların daha hızlı okunmasını sağlar. Bu işlemi gerçekleştirmek için Programlar ve araçlar menüsünden Sistem Araçları ve içersinde Disk Birleştirme bölümüne girin. Daha sonra hangi diski birleştirmek istiyorsanız seçim yapabilirsiniz.


Güç Ayarlarını Yapılandırın
Güç ayarları içersinde yapacağınız birkaç değişikle sisteminizi uçurabilirsizin. Elektrik faturanız biraz artabilir ama sistemden alacağınız fazla performans buna değer. Denetim Masası altından Güç Seçenekleri’ne girin ve Yüksek Performans’ı seçin. Çünkü bu ayar dengeli seçeneğindeyken çoğu durumda sistem fazla güç harcamamak için işlemcinin %50’sini kullanır.


::
Sizin bildiğiniz başka ayarlar varsa buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “5 Adımda Daha Hızlı Vista”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  adım adım hızlandıramadınız gitti

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Son Özellik Laptoplar İçin Bunların Hiç Biri İşe Yaramaz..! Windows Defender Öselligi Olan Vista, Xp ile Farkı Bu Windows Defender’ı pasif Yapınca Daha Hızlı CAlışır..! Görsel Olarak Farklı Oldugu İçin Böle..! Ãœsteki bilgiler Hiç Bi İşe Yaramas..!
  Xp ye Vista Teması kursan Bile Yavas Calısıo..! Bu Konu Gereksiz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Öneriler güzel eline sağlık ama Windows Vistanın öyle bir ypısı varkı ne yaparsan yap hızlanmıyor. Sisteme işkence çektiriyor.

" 5 Adımda Daha Hızlı Vista konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 5 Adımda Daha Hızlı Vista ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 5 Adımda Daha Hızlı Vista ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "