99 milyon yıl korunmuş dinozor fosili!


13 Mart 2020 Cuma 14:30

Bizim bildiğimiz yaşamın dışında milyonlarca yıl önceye dayanan bir yaşam daha bulunuyor. Her bulunan yeni fosil dünyaya hayran olmaya yetiyor. Doğanın muhteşem dengesini ortaya çıkartan, yeni bulanan dinozor fosili tam tamına 99 milyon yıl öncesinden kalma.

99 milyon yıl korunmuş dinozor fosili

Bizim yazarken bile zorlanacağımız bu tarihten bile öncesinde yaşamış(99 milyon yıldan da önce yaşadığı düşünülen) bir dinozor fosili ortaya çıktı. Araştırmalar sonucu 99 milyon yıllık olduğu bilinen kehribarın içerisinde günümüze kadar korunmuş olan fosildeki dinozorun, günümüzdeki sinek kuşunun ilkel bir versiyonu olduğunu düşünülüyor.

Görenleri gerçekten de heyecanlandırmaya yetecek olan fotoğraflarda kuşun iskelet yapısının korunduğu açıkça görülüyor. Bilim insanları tarafından en şaşırtıcı ve en tuhaf fosil olarak paylaşılan yeni bulgular Nature dergisinde yayımlandı.

Normalde geçen yıl Myanmar’da bulunan bu fosilin araştırılması, kalıntıların değerlendirilip yorumlanması için bir yıl beklendi. Bir yılın ardından ise yayımlanan makale ile sinek kuşu büyüklüğündeki bu dinozor fosilinin detayları açıklanmış oldu.

Yedi kişilik ekibin bu keşfine “Oculudentavis khaungraae” adı verildi. Bulunan fosili araştıran ekip, büyük oranda günümüzdeki kuşlarla benzer özellikler taşıdığını ancak fosilin yaklaşık 100’e yakın dişinin bulunduğunu ve 14 milimetre boyutunda bir kafatasının olduğunu açıkladı.

Oldukça kırılgan bir yapıda olduğu aktarılan bu fosilin kehribar gibi güçlü bir koruyucu ile 99 milyon yıl korunmasının çok iyi bir gelişme olduğu belirtiliyor.

Bu fosil sayesinde yüzyıllar önce yaşamış dinozorların küçük üyelerinin de olduğu gözler önüne seriliyor.

Konuya ilgi duyanlar için detaylı özelliklerin ve bulguların anlatıldığı YouTube videosunu aşağıya bırakıyoruz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 99 milyon yıl korunmuş dinozor fosili! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 99 milyon yıl korunmuş dinozor fosili! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 99 milyon yıl korunmuş dinozor fosili! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  2. 2 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  3. 3 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  4. 4 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  5. 5 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  6. 6 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  7. 7 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  8. 8 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  9. 9 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  10. 10 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?